Úvodní stránka
Vítejte na zpravodajském serveru o sportu handicapovaných
V Espoo začíná Otevřené mistrovství Evropy v atletice PDF Tisk Email
sporty - Atletika
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Neděle, 21 Srpen 2005 15:00
Dnes večer zahájí finská prezidentka Tarja Halonenová v hale Otahalli Otevřené mistrovství Evropy handicapovaných atletů, které bude probíhat na stadiónu Leppävaara až do 27. 8., s tím, že poslední den už je na programu tradičně jen maratón a slavnostní zakončení. Vlajkonoši české výpravy budou na dnešním zahájení paralympijský vítěz v hodu diskem z Atén Milan Kubala s bronzovou medailistkou ve vrhu koulí z loňské paralympiády Evou Bernou.
Celý článek...
 
Holanďané si odvezli z Olomouce z I. mistrovství světa v showdownu dvě zlaté medaile, české týmy získaly zlato a bronz v turnaji smíšených družstev PDF Tisk Email
sporty - Ostatní sporty
Redakce: Adéla   
Neděle, 21 Srpen 2005 12:41
Olomouc/Praha Slavnostním vyhlášením výsledků a předáním medailí bylo v sobotu večer ukončeno první Mistrovství světa zrakově postižených sportovců v showdownu, které se za účasti 24 hráčů a 13 hráček z devíti zemí světa uskutečnilo minulý týden v Olomouci na půdě Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.
Celý článek...
 
Čeští handbikeři měli na mistrovství Evropy v Alkmaaru úspěch PDF Tisk Email
sporty - Cyklistika
Redakce: Adéla   
Sobota, 20 Srpen 2005 17:13
Od 12. do 20. 8. 2005 se konalo v Holandsku v Alkmaru otevřené Mistrovství Evropy v cyklistice postižených sportovců. Závodů se zúčastnili handbikeři z 10 evropských zemí a také závodníci z Austrálie, Canady, USA a Jihoafrické republiky. Z ČR nás reprezentovali dva handbikeři - Marcel Pipek (olympijský vítěz) a naše nová naděje - Pavel Děcký.
Celý článek...
 
Nejúspěšnější česká atletka z paralympiády v Aténách Veronika Foltová říká: "Bojím se, že v Espoo zklamu lidi okolo sebe." PDF Tisk Email
sporty - Atletika
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pátek, 19 Srpen 2005 12:53
Za trojnásobnou medailistkou z Atén (zlato v disku a kouli, stříbro v oštěpu) Veronikou Foltovou (24) jsem přijela do Nymburka na poslední soustředění před mistrovstvím Evropy ve finském Espoo. Celé naše setkání protkané obvyklými ironickými poznámkami, začalo zuřivým focením, při kterém jsme se vzájemně povzbuzovaly k lepším výkonům. Následující rozhovor se nesl v obdobném duchu.
Celý článek...
 
Někdejší sprinterská hvězda Tony Volpentest se chce vrátit k vrcholovému sportu PDF Tisk Email
sporty - Atletika
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Úterý, 16 Srpen 2005 13:09
Po letních paralympijských hrách v Barceloně 1992 a Atlantě 1996 patřil mezi nejpopulárnější sportovce ve Spojených státech amerických. Obrázky štíhlé postavy s nevyvinutými předloktími prolétající se šťastným úsměvem cílem na dvou „hi-tech“ protézách tehdy oblétly celý svět. Sprinter Anthony Volpentest, který byl hvězdou řady amerických talk show první poloviny devadesátých let dvacátého století a jeden úsek nesl také olympijskou pochodeň v roce 1996, držel a překonával dlouhou dobu světové rekordy na 100 a 200 metrů ve své kategorii.
Celý článek...
 
Komorní setkání boccistů PDF Tisk Email
sporty - Boccia
Redakce: Adéla   
Středa, 20 Červenec 2005 16:10
Dovolte mi, abych představila akci, kterou pořádal Sportovní klub Kociánka pro hráče boccii.

I když by čtenáře název komorní setkání mohl odradit od myšlenky, že jde o sportovní akci, přesto bych tento titulek ponechala. Přesně totiž vystihoval atmosféru, která mezi námi celý týden kolovala. Kvintet hráčů a sedmičlenná skupina asistentů nepotřebovala nad sebou dirigenta. Každý hrál své malé sólo a všichni dohromady tvořili sehraný orchestr.

Musím předeslat, že ve stejném termínu se konalo soustředění ve Velkém Meziříčí. Možná právě proto se nás sešlo jen dvanáct. Na recepci SOU spojů na Čichnově ulici v Brně se jedenáctého července nakupily batohy, krabice s míčky na bocciu, rampy...a samotní hráči.

V pondělí dopoledne otevřela své dveře tělocvična a my jsme začali trénovat. Úvodní testy, ve kterých měli hráči ukázat jak dokáží odhadovat vzdálenosti, dopadaly různě. Většinou to ovšem byla hrůza; boccistické oko i ruka od konce školního roku zlenivěly a potřebovaly nějaký čas k tomu, aby se jim potřebná zručnost zase vrátila.

Tréninky probíhaly každý den ráno a odpoledne (2,5 až 3 hodiny v každé části). Hráči samostatně plnili úkoly zaměřené na herní činnosti a tréninky byly prokládané zápasy, aby si mohli osvojené dovednosti bezprostředně ověřit. Trénovala se přesnost hodů na různé vzdálenosti (sektory vyznačené v hřišti), vyrážení, tie-break, další herní situace.

Celý týden hráči procházeli množstvím zápasů. Nesmělé přátelské zápasy hráčů zahájily soutěž jednotlivců. Nectili jsme kategorie, hráči BC3 hráli spolu s hráčkami BC1. Stejně tak jsme nechali hrát současně první i druhou ligu. Začínající hráči měli možnost zahrát si s "jedničkami" z I.ligy a pochytit od nich něco z herní strategie a "jedničky" se pro tu chvíli staly zkušenějšími učiteli a rádci svých méně zkušených soupeřů.

Další dny přinesly rostoucí přesnost, ale i klesající síly. Hráči trefovali nevídané míče, daní však bylo to, že někteří po večeři usínali s hlavou na ovládání svých elektrických vozíků.

Čtvrtek a pátek jsme věnovali technice a strategii hry družstev a smíšených družstev. Specifika této soutěžní kategorie ovšem vyžadují více času. Sehráli jsme několik krásných utkání. Pochvalu si zaslouží Hanka Teichmannová (hráčka BC3 kategorie), která lehce "proškolila" naše párové jedničky BC3: Štefana Pekaru a Radka Křenka a zvítězila nad nimi v neúplné hře družstev (Teichmannová versus Křenek + Pekara). Pánové byli donuceni o hře přemýšlet, což je vedle přesnosti hodů důležitá součást hry. Nicméně zkušení hráči ji v utkáních jednotlivců lehce porazili: Křenek - Teichmannová 8:1, Pekara - Teichmannová 4:1.

Největší nadšení a zároveň odlehčení celého boccia campu přinesl turnaj družstev. Hra měla samozřejmě úroveň, i když pro ni platilo spíše heslo "čím víc hlav, tím víc smíchu". Naše hvězdná pětice utvořila dvě družstva: Štefan Pekara a Radek Krenek tvořili neúplné družstvo a zbytek světa Hanka Teichmannová, Kristina Duževičová a Terezka Janáčková se seřadil do boxů červených míčků. Jednotlivé směny měly zajímavé momenty, hráči konečně zúročili herní činnosti, které v předchozích dnech trénovali. Některé rozhodující míče trefila Kristina Duževičová (hráčka BC1 kategorie), která konečně dostala příležitost trénovat pravidelně celý týden. Naprosto přesným závěrečným míčkem ukončila tuto hru a zároveň celý boccia camp Terezka Janáčková. Tato hráčka kategorie BC1 je odvážným nováčkem v našem sportovním klubu. Ráda bych ji pochválila za nadšení, s jakým obstála v celotýdenním zápřahu a zároveň v tvrdé konkurenci zkušených hráčů.

Na obědy jsme chodívali do jedné "námořní restaurace" na břehu Svratky. Posádka zprvu na nové pasažéry koukala přes prsty, když jsme jí s vozíky zatarasili celou palubu, ale potom si na nás zvykla a stali jsme se stálými hosty. Večery jsme trávili opět s bocciou. Sledovali jsme na videu "obrázky" z Nového Zélandu a z Portugalska a rozebírali hru světových i našich jedniček.

Boccisté odjížděli unavení, ale spokojení. Pracovní týden v rytmu boccii byl tak akorát i pro jejich asistenty. Hráči za týden očividně pokročili podle svých schopností a motivačně měl boccia camp také velký náboj. Konečně byl čas do sytosti si zahrát, třeba i s hráči, kteří obvykle trénují s jinými. Jak už jsem předeslala, brněnský boccia camp byl nabídnut i hráčům jiných jednot a sportovních klubů. Nevýhodou bylo, že se v té době konal boccia camp ve Velkém Meziříčí. Jediným mimobrněnským hráčem byl Štefan Pekara. Tomu zároveň patří poděkování, že se soustředění zúčastnil a umožnil tak našim hráčům poznat kvalitního soupeře, se kterým se běžně neutkají.
Celý článek...
 
Nejúspěšnější česká atletka z paralympiády v Aténách říká: "Bojím se, že v Espoo zklamu lidi okolo sebe." PDF Tisk Email
ostatní - Rozhovor s...
Redakce: Adéla   
Středa, 26 Leden 2005 16:22
Za trojnásobnou medailistkou z Atén (zlato v disku a kouli, stříbro v oštěpu) Veronikou Foltovou (24) jsem přijela do Nymburka na poslední soustředění před mistrovstvím Evropy ve finském Espoo. Celé naše setkání protkané obvyklými ironickými poznámkami, začalo zuřivým focením, při kterém jsme se vzájemně povzbuzovaly k lepším výkonům. Následující rozhovor se nesl v obdobném duchu.

Jak ses dostala k atletice?
"Já jsem atletiku takříkajíc zdědila po rodičích, protože se oba věnovali stejným disciplínám jako já, byli také postižení, a brali mě s sebou na stadión, když jsem byla malá...a tak jsem u toho zůstala."
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 241 242 243 244 245 Další > Konec >>

Ve zkratce

29. 11. (21:42) Více fotografií z Rugbymanie
od Jana Povýšila najdete ve Fotogalerii Handisportu. (ant)
 
8. 9. (22:26) Žánrové fotky
z Olympic Parku a věže Orbit najdete ve Fotogalerii Handisportu. (ant)
 
6. 9. (18:55) Ve Fotogalerii Handisportu.cz
najdete obrázky z dnešního utkání ve skupině o 5. - 8. místo v paralympijském turnaji zrakově handicapovaných fotbalistů mezi Velkou Británií a Čínou. (ant)
 
4. 9. (23:36) Paralympijský fotoblog
na Aktuálně.cz naleznete zde. (ant)

Mediální partner

Banner

Bannery

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting