Úvodní stránka
Do Strakonic do bazénu i na ryby PDF Tisk Email
sporty - Plavání
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Středa, 04 Srpen 2010 17:20
Na osmnáctém ročníku Plaveckého léta KONTAKTU bB ve strakonickém areálu Na Křemelce vylepšovalo v průběhu tří turnusů během července svoje plavecké schopnosti podle metodické řady Kovář-Nevrkla 130 plavců s tělesným postižením. Do školicího programu bylo zapojeno celkem 60 dobrovolníků, kteří nabyté znalosti uplatní v příštím školním roce při celoroční výuce plavání ve střediscích sdružení v Praze, Brně, Karlových Varech a Českých Budějovicích. Plavání bylo na pobytu doplněno dalšími sportovními aktivitami - ukázkou podvodního ragby, nácvikem bojového umění s holí La Canne, jógovým cvičením a dalšími atraktivními aktivitami.
Léto prožité ve Strakonicích je už osmnáctým rokem pevnou součástí prázdnin plavců KONTAKTU bB. Postupně se díky stále většímu zájmu původní jeden týden rozrostl na týdny tři, kdy první je věnovaný dospělým plavcům, druhý mládeži a třetí dětem, někteří z pokročilejších plavců využívají možnost intenzivně trénovat celé tři týdny. "Prvního turnusu se letos zúčastnilo 48 plavců, druhého rekordních 54 a závěrečného 44. Nápomocno jim bylo 60 osobních asistentů, kteří v průběhu pobytu prošli školením v metodické plavecké řadě zakladatelů sdružení - čtyřnásobného paralympijského vítěze Martina Kováře a jeho trenéra Jana Nevrkly," informuje koordinátorka akce Jana Nastoupilová.

Oba tvůrce bylo možné ve Strakonicích zastihnout, Jana Nevrklu po celé tři týdny coby supervizora akce a vedoucího školitele. Martin Kovář se účastnil programu prvního turnusu a současně se společně s triatlonistou a čtyřnásobným účastníkem havajského Ironmana Zbyňkem Švehlou věnoval tréninku na handbiku. Také na dalších turnusech se potkávali mladí plavci se svými vzory, druhého týdne se účastnila Milada Kunová, bronzová z mistrovství světa na Novém Zélandu v roce 1998. Do Strakonic přijela utužit svoji fyzickou kondici spolu s manželem Václavem, který byl v minulosti oporou mužských reprezentačních štafet, a dvěma dcerami. Na všech třech turnusech intenzivně trénovala Kateřina Lišková, paralympijská medailistka, která stále patří svými výkony ke světové špičce.

Motivací účastnit se strakonických pobytů však není jen touha zaplavat lepší čas předpisovým plaveckým způsobem, ale také seznámit se se sporty, které nejsou běžně dostupné, jako je třeba představené podvodní ragby nebo bojové umění La Canne, nebo se dozvědět více ze sportu i kultury - na prvním turnusu letos proběhla přednáška MUDr. Jana Hnízdila Doping ve sportu a přednáška filmového kritika Vladimíra Hendricha Jack Nickolson zblízka, která rozvíjela doplňkový program, jenž letos probíhal pod názvem Filmová akademie bez bariér. Na druhém a třetím turnusu účastníci natočili krátké filmy, které na závěrečném večírku vzbudily u všech diváků opravdové nadšení.

Vrcholem každého turnusu byl závod Strakonice Cup I - III, na kterém si svoje pokroky plavci zmapovali v časových limitech, někteří zvládli poprvé novou trať nebo vyzkoušeli nově zvládnutý plavecký způsob. Závody slavnostně otevírali čelní představitelé města, starosta Pavel Vondrys, který nad celým pobytem přijal záštitu, a místostarosta Pavel Pavel.

Přestože na plavcích byla znát na konci týdne únava z náročného tréninku a cvičení, odjíždět domů se jim ze společenství lidí, se kterými prožili bohatý týden, nechtělo. Pro poslední setkání s přáteli proto někteří z nich využili rybářské závody Memoriál Fandy Charváta, který tradičně dělá za Plaveckým létem tečku. U rybníku ve školním statku Střední zemědělské školy v Dobešicích u Písku se sešli rybáři na vozících i bez nich, soutěž O nejdelší rybu vyhrál Karel Pauch, nejvíce ryb se podařilo chytit Miloši Hirmanovi, který zanedlouho odjíždí na srpnové mistrovství světa v rybaření do Francie.

Marta Vojáčková
 
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting