Úvodní stránka Hvězdy odjinud Lukostřelec Jeff Fabry se v Pekingu pokusí splnit si sen o zlaté paralympijské medaili
Lukostřelec Jeff Fabry se v Pekingu pokusí splnit si sen o zlaté paralympijské medaili PDF Tisk Email
ostatní - Hvězdy odjinud
Redakce: Alice Tejkalová   
Čtvrtek, 28 Únor 2008 13:25
Když bylo lukostřelci Jeffovi Fabrymu 15 let, měl úraz na motorce, při kterém přišel o pravou ruku v přeloktí a pravou nohu nad kolenem. V roce 1997 začal střílet z luku a střílí dodnes. Jeffry je v kategorii RW1, kam patří především kvadruplegici. Jeho způsob střelby ústy není ojedinělý a ve světě již pár lidí tímto stylem střílelo, ale nikdo z nich nedosáhl tolika úspěchů jako Jeffry. Jen pro představu. Při nátahu luku musí Jeffry překonat odpor 30kilogramů. Zkuste udržet v puse třicet kilo.

V roce 2003 získal Američan zlatou medaili na mistrovství světa v Madridu ve Španělsku. Při prvním startu na paralympijských hrách v Aténách  v roce 2004 vybojoval v kategorii RW1 bronz. V roce 2005 obhájil zlato v kategorii RW1 na mistrovství světa v Masse Carraře v Itálii. Na tomto mistrovství Jeff překonal již v kvalifikaci 5 světových rekordů.

V roce 2007 rozšířil Jeff svou sbírku zlatých medailí, když vyhrál opět v kategorii RW1 na mistrovství světa v Cheongju v Jižní Koreji. Ve finále porazil finského reprezentanta Osma Kinnunena. Vítězství na mistrovství světa se pro něj stává rutinou a překonávání světových rekordů taktéž. Na tomto MS překonal Jeffry 3 světové rekordy.
Celkově je Jeffry nejlepší lukostřelec na světě, nejen v kategorii RW1. Za posledních 5 let, co se účastní závodů mezi postiženými, ho dokázal porazit jen jediný člověk, reprezentant Velké Británie John Cavanagh, který Jeffryho porazil v semifinále na paralympijských hrách v Aténách, a tím ukončil jeho cestu za nejvyššími příčkami. Jeffry se musel smířit pouze s bronzovou medailí.

Skóre Jeffa s českými reprezentanty je momentálně 5:0. První dvě výhry si připsal nad českým střelcem Zdeňkem Šebkem. Porazil ho na MS v Madridu ve finále a následující rok Zdeněk prohrál s Jeffrym v boji o bronz na paralympijských hrách v Aténách. Další český reprezentant, který si na Jeffrym vylámal zuby, byl Petr Bartoš, který s ním prohrál v osmifinále na MS v Masse Carraře. Na tomto MS pak vyřadil Jeffry i dalšího českého reprezentanta Davida Drahonínského - ve čtvrtfinále. Tentýž český lukostřelec si na své konto připsal další prohru s Jeffrym na mistrovství světa v Cheongju v Jižní Koreji, kde s Jeffrym vypadnul v semifinále.

Největší zklamání v kariéře byla pro Jeffa Fabryho bronzová medaile z Atén, protože se chtěl dostat až do finále. Další možnost bude mít letos v Pekingu. Uvidíme, jak se mu bude dařit.

David Drahonínský

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting