Úvodní stránka Hvězdy odjinud Muffy Davisová zdolává sjezdovky i hory
Muffy Davisová zdolává sjezdovky i hory PDF Tisk Email
ostatní - Hvězdy odjinud
Redakce: Alice Tejkalová   
Čtvrtek, 21 Únor 2008 15:19
Když si zadáte do vyhledávače heslo Muffy Davis, můžete se dočkat kuriózního zážitku. Kromě článků o výborné americké handicapované lyžařce na vás totiž vyběhne i jeden tragický titulek oznamující, že Muffy Davis je už dva roky mrtvá. Když ale odkaz šokováni rozkliknete, zjistíte, že se jedná o kočku, kterou její majitelé Davisovi pojmenovali Muffy (nebo také o kocoura, bez přechylování těžko říct)... "Opravdová" Muffy Davisová se naštěstí těší pevnému zdraví a ke třem stříbrným a jedné bronzové paralympijské medaili ze sjezdu nedávno přibrala titul ambasadorky paralympijského hnutí. Závodní důchod tráví šarmantní blondýna prací na své knize, motivačními přednáškami a rekreačním sportem - kromě monoski jezdí také na vodní lyži, potápí se, plave, jezdí na handcyklu a šplhá po horách.

Muffy si poprvé stoupla na lyže ve třech letech a v sedmi začala závodit. Podle svých webových stránek, které jsou místy lehce patetické (pravděpodobně je to ovlivněno motivačními přednáškami Davisové), v osmi letech řekla uvědoměle své matce: "Bůh mě stvořil proto, abych lyžovala!" Také tehdy řekla, že jednou bude závodit na olympiádě. Trenéři jí prorokovali skvělou budoucnost, v juniorských kategoriích zářila, jenže pak přišel v únoru 1989 nepovedený trénink sjezdu na domácí sjezdovce - v Sun Valley v Idahu. Šestnáctiletá Muffy Davisová vylétla z trati přímo proti stromu, zlomila si páteř a ochrnula na spodní část těla.

Muffy se jen velmi obtížně smiřovala s tím, že z ní nikdy nebude lyžařská šampiónka, o to víc energie vložila do studia a podpory komunity. Studovala na Stanford University, ale také se učila jezdit na monoski. V roce 1995 odpromovala a nad další akademickou kariérou vyhrálo závodění. Velké mezinárodní úspěchy lyžařky, která miluje především Super G, začaly bronzovou medailí na paralympiádě v Naganu. Od té doby dvakrát vyhrála celkové bodování světového poháru, v dílčích disciplínách triumfovala pětkrát, a rozloučila se stylově, tedy doma, třemi stříbrnými medailemi ze Salt Lake City v roce 2002.

V květnu 2002 vystoupala Davisová spolu s dalšími třemi vozíčkáři na speciálních mechanických vozících nazvaných SnowPod na vrchol kalifornské Mt. Shasta. Výstup jim trval 5,5 dne a byli vůbec první takhle velkou skupinou paraplegiků, kteří stanuli na vrcholu takovéhle hory (14 162 stop vysoká). V září 2002 pak Davisová vylezla na coloradský  Pike´s Peak (14 110 stop).

"Život je mise," říká Muffy Davisová. Tu svoji spatřuje ve sportu i v pomoci druhým.

Zdroj: www.muffydavis.com

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting