Úvodní stránka Atletika Postřehy z Otevřeného mistrovství Evropy v atletice
Postřehy z Otevřeného mistrovství Evropy v atletice PDF Tisk Email
sporty - Atletika
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pondělí, 29 Srpen 2005 14:32
Organizátoři se rozhodli vyhlašovat pouze výsledky "otevřeného" mistrovství Evropy. "Evropské" medaile předávali v krabičkách do kastlíků jednotlivých výprav. Podle mého názoru, i podle některých našich a zahraničních sportovců, měla být praxe opačná. Vyhlašováni měli být evropští závodníci. Dublování medailí navíc vnášelo do celého šampionátu trochu chaos. Lehce zmateni byli i někteří diváci v Espoo. Pro mě i další kolegy novináře byl zásadní problém, jak vše srozumitelně prezentovat. Přimlouvali bychom se za jedny medaile.

Zaujala mě pospolitost českého atletického týmu. Vzájemná podpora, ohleduplnost a tolerance mezi sportovci, trenéry i funkcionáři velmi patrná zvlášť v disciplínách, ve kterých se potkávali sportovci z různých "svazů". V časech pro český paralympismus nehezkých jedno z mála příjemných zjištění.

Že slučování kategorií a koeficientové přepočty jsou trendem, se kterým je třeba se ve sportu handicapovaných vyrovnat, naznačila už loňská paralympiáda. Mistrovství Evropy to jenom potvrdilo. V některých případech došlo ke zkvalitnění soutěží, jinde byla vinou ještě ne úplně "seštelovaných" koeficientů poškozena část závodníků.

Atleti vozíčkáři se rozhodli ocenit za přesnost a férovost jednoho z rozhodčích. Jméno jsem se bohužel nedozvěděla, ale v typické pozici ho můžete na fotografii před Pepou Štiakem. :-) Já, coby novinářka, pro změnu oceňuji perfektní práci lidí v press centru, snad kromě toho, že zavírali už v deset večer. Takhle dobrý výsledkový servis, ochotu pomáhat a připravenost na problémy jsem ještě nikde nezažila.

Velká gratulace patří Ivě Machové, ze které se v Espoo stala mezinárodní technická delegátka, a také Simoně Crhové, z níž je nyní národní klasifikátorka handicapu.

Velkou smůlu měl Tomáš Berger - kvůli zdravotním problémům, které vyústily ve vážné dýchací obtíže při pohybu, musel vyhledat lékařské ošetření, nemohl se zúčastnit závodů a mohl jen přát štěstí svým reprezentačním kolegům. Den v nemocnici strávila také Eva Kacanu. Jednu ze svých disciplín - vrh koulí - ale stihla.

Alice Tejkalová


 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting