Úvodní stránka Událost měsíce Běla Hlaváčková je nejlepší handicapovanou sportovkyní roku 2008!
Běla Hlaváčková je nejlepší handicapovanou sportovkyní roku 2008! PDF Tisk Email
ostatní - Událost měsíce
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Středa, 18 Březen 2009 10:24

Patronka Handisportu.cz Barbora Černošková a její kolega z Redakce sportu České televize Jakub Bažant, který se věnuje sportu handicapovaných od začátků jeho vysílání, vyhlásili včera večer v TOP Hotelu v Praze v přímém přenosu nejlepší handicapované sportovce Českého paralympijského výboru za rok 2008. Nejvyšší příčky zaujali plavkyně Běla Hlaváčková, cyklista Jiří Ježek a atletka Eva Kacanu. Všechny tři spojuje členství v České asociaci tělesně postižených sportovců , a především úspěchy na loňské paralympiádě v Pekingu.První cenu si pro rok 2008 odnesla plavkyně Běla Hlaváčková, držitelka evropského rekordu na 50 m prsa z roku 2008 a světového rekordu na 50 m znak z roku 2002. Svoji hranici na trati 50 m znak překonala loni v Pekingu o 14 setin, což jí vyneslo zlatý kov, a nezůstala pouze u něj, do své sbírky nakonec přidala čtyři medaile. Cyklista Jiří Ježek, paralympijský vítěz a trojnásobný mistr světa, jehož nejvýraznějším loňským úspěchem je zisk čtyř medailí z letních her, tentokrát zaujal druhé místo. Pravidelně se také úspěšně účastní sportovních podniků pro nehandicapované. Na konci února 2009 podal fenomenální výkon v sedmé etapě profesionálního závodu zdravých cyklistů Vuelta Independencia v Dominikánské republice. Dojel jako třetí, a stal se tak v tomto závodě historicky prvním handicapovaným závodníkem na stupních vítězů. Tento reprezentant je dobře známý i širší veřejnosti vzhledem k pestré škále charitativních a veřejně prospěšných aktivit, ve kterých se angažuje. Třetí pozice patří atletce Evě Kacanu, která se s železnou pravidelností od roku 2001 stává vítězkou mistrovství ČR v disciplíně hod koulí a loni v Pekingu poprvé dosáhla na zlatou paralympijskou medaili.
 

Do první desítky se vešli ještě další tři reprezentanti ČATHS. Jedná se o Martina Němce, jenž v Pekingu získal bronzovou medaili ve vrhu koulí a zároveň si na konto připsal dva paralympijské rekordy, dále plavce Jana Povýšila, trojnásobnýého bronzového medailistu ve třech různých disciplínách a mladého, talentovaného cyklistu Tomáše Kvasničku, který několikrát posunul hranice rekordů ČR na dráze a v Pekingu také vybojoval tři bronzové medaile. Ten navíc získal i titul Nejlepší handicapovaný junior roku 2008.
 

Také v kategorii družstev byly oceněny vedle boccistů z České federace Spastic Handicap dva týmy ČATHS: cyklisté (Ježek, Kvasnička, Bouška) a lukostřelkyně (Kuncová, Černá, Sidková).
 

Mezi pěti oceněnými trenéry se již po třetí za sebou ocitl Viktor Zapletal, který trénuje handicapované cyklisty.

 

Celá událost probíhala za nemalého zájmu odborné i laické veřejnosti, která ji mohla sledovat prostřednictvím přímého přenosu na ČT 4 Sport. Slavnostního večera se zúčastnili významní příznivci sportu pro handicapované včetně partnerů a sponzorů. Akci doprovázela vřelá atmosféra, která všechny handicapované sportovce jistě povzbudila k výkonům v rámci letošních vrcholových akcí. Za zmínku určitě stojí srpnové mistrovství světa v lukostřelbě, které se uskuteční pod záštitou ČATHS v Nymburku. Také zde dostanou čeští handicapovaní sportovci příležitost prokázat své kvality. Předvést se bude chtít určitě další z oceněných sportovců, paralympijský vítěz David Drahonínský z federace Spastic Handicap.
 

 
Barbora Zindelová, artforma.cz, (at)
 
Více informací o vyhlášení na www.paralympic.cz
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting