Úvodní stránka Stolní tenis Čeští stolní tenisté mají zatím na mistrovství Evropy 4 medaile
Čeští stolní tenisté mají zatím na mistrovství Evropy 4 medaile PDF Tisk Email
sporty - Stolní tenis
Redakce: Alice N. Tejkalová
Čtvrtek, 11 Červen 2009 16:03

Celková bilance českých stolních tenistů po soutěžích OPEN a jednotlivců ve skupinách podle handicapu je zatím 2 zlata, jedno stříbro a jeden bronz. Po zlatu ze soutěže OPEN vybojoval Ivana Karabec v kategorii nejméně handicapovaných stojících mužů TT10 stříbro a paralympijská semifinalistka z Pekingu Michala La Bourdonnaye, také v desítce, bronz. Na první velkou individuální titul dosáhl také vozíčkář René Tauš. Tatam je doba, kdy dokázal výrazněji bodovat pouze v týmech po boku parťáka Michala Stefanu. A když si vzpomenu na loňskou diskusi s tatínkem nejmenovaného českého stolního tenisty, který mi řekl, že ničemu nerozumím, že René nikdy žádný svět nebo Evropu nevyhraje, musím se teď škodolibě smát, pane Z......u! Jen škoda, že kvůli sporům o kouče, nebyl René v Pekingu.

René Tauš v TT5 vyhrál svoji skupinu po vítězstvích nad Britem Robertsonem a Belgičanem Brandtsem. Ve čtvrtfinále se potkal opět s Němcem Cetinem. Zápas byl velmi dramatický, Němec hrál výborně vždy do sedmého bodu, potom jakoby se vítězství vždy zalekl a začal kupit chybu za chybou. Koncovky setů potom vyhrával Tauš a na sety zvítězil 3:1.

Nejtěžší soupeř na Reného čekal v semifinále, vítěz Openu Francouz Durant. Opět to byl vynikající zápas, René vedl 2:0 a 8:5. Francouz jako už po mnohokráte ukázal svoji asi největší přednost, obrovskou psychickou odolnost, a zápas vyrovnal na 2:2. Do pátého setu ale opět lépe vstoupil Tauš a získal vedení až 8:2. Pak přišel neuvěřitelný obrat, René zkaženým podáním a několika levnými chybami vrátil Francouze do zápasu, mečboly byly pryč a stav na ukazateli skóre 10:10. V tu chvíli jsme nikdo nebyli daleko od infarktu. Sportovní štěstí se ale tentokrát přiklonilo na stranu Reného, přidal dva body na 12:10 a postoupil do finále. Zde se střetl s dalším výborným Francouzem, Nicolasem Savaint-Airou. Mladý Francouz podával od prvního dne soutěží vynikající výkony, své první finále ale psychicky neunesl. Přestože byl Tauš velkým favoritem, všichni očekávali vyrovnanější zápas. René zvítězil 3:0 a zaslouženě slavil svůj první titul mistra Evropy!

Jiří Suchánek v TT 2 (18 hráčů) se utkal ve své skupině s vynikajícím Francouzem Molliensem, který nedal Jiřímu žádnou šanci. Pro Jirku byl ale mnohem důležitější druhý zápas s Chorvatem Brleničem. Zápas gradoval v pátém setu, Chorvat vedl až do stavu 7:5. Jirkovi pomohl time-out a otočil na 10:8. Potom zabrnkal nám všem na nervy zkaženým servisem, druhý mečbol ale proměnil a mohl slavit postup na svém prvním velkém turnaji. Na mistrovství Evropy se však ve vyřazovacích bojích už nemůžete potkat se slabým soupeřem, na Jiřího čekal jeho tradiční rival Hans Rüp z Rakouska. Rüp opět předvedl spoustu přesných dloubáků, zvedaček a s přehledem zvítězil 3:0. Na stupně vítězů bylo pro něj stále daleko. Mistrem Evropy se stal Slovák Jan Riapoš před Francouzem Molliensem. Bronzovou medaili si odvezl Dán Hansen.

Ve skupině TT3 byl Jaroslav Hadrava mezi 33 hráči nasazený podle světového žebříčku až na 21. místě. Proto byl přiřazen ve skupině ke světové dvojce Zlatku Keszlerovi ze Srbska. V zápase byl favorizovaný Srb neustále o dva míčky vepředu a vyhrál 3:0. Důležitější byl opět druhý zápas, kde se rozhodovalo o postupu, s žebříčkově stejně postaveným Ben Ashurem. Izraelec měl vždy lepší vstup do setu, ale Hadrava vždy dokázal vývoj otočit a s přehledem postoupil. O postup do osmifinále se utkal s velmi dobrým hráčem ze Španělska – Miguelem Rodriguezem. Španěl těžil především z vynikajícího podání, kterým dělal vždy několik přímých bodů v setu. Zápas došel až do pátého setu. V něm Hadrava dlouho vedl, dostal se až na mečbol, Španěl ale dokázal srovnat na 10:10. Potom měl dokonce také mečbol. Hadrava ale nakonec přece jen udržel lépe nervy na uzdě a zvítězil 15:13. Mezi šestnácti však již neměl žádnou šanci proti čtvrtému hráči světa Rakušanovi Egonu Kramingerovi. Pouze ve třetí sadě měl jeden setbol, ale Rakušan ho odvrátil a vyhrál 3:0.

Největším překvapením soutěže byl určitě výkon domácího Molitierna, poté co vyřadil v pěti setech jednoho z favoritů Robina z Francie i Brita Rawsona. Mistrem Evropy se stala světová jednička Merrien z Francie, 2. byl Srb Keszler a na 3. místě Jan Gurtler z Německa.