Úvodní stránka Lukostřelba Podle trenéra myslí Markéta Sidková při lukostřelbě na diváky
Podle trenéra myslí Markéta Sidková při lukostřelbě na diváky PDF Tisk Email
sporty - Lukostřelba
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pátek, 21 Srpen 2009 12:07
Po čtyřech letech je největší českou hvězdou na mistrovství světa v lukostřelbě opět Markéta Sidková. Dvaadvacetiletá lukostřelkyně z Ostravy se po delším období nepříliš výrazných individuálních výsledků pod vedením trenéra Jana Dřevjanyho znovu dokázala výborně připravit a v Nymburce se, stejně jako v roce 2005 v Masse Carraře, prostřílela do finále. Její semifinálovou soupeřkou byla Francouzka Lelia Du Chatellierová Maufrasová. Markéta Sidková odstartovala duel skvělým nástřelem. Hned po první střele se ozvalo od americké skupinky přihlížejících „nice shot“, tedy pěkný výstřel. Byla to absolutní desítka. Následovala osmička a další čistý střed a vedení o osm bodů po první sérii.

V polovině semifinále měla Sidková nad Maufrasovou dokonce třináctibodový náskok, vedla 55:42. Třetí série se vydařila Francouzce nejvíc ze všech, nastřílela 26 bodů, naopak česká reprezentantka dala pouze 23 a její náskok se snížil na 10 bodů. "Co to na mě zase zkoušíš," cedil skrz zuby Dřevjany po Markétině šestce. I desetibodový násko ale v podstatě znamenal vedení o jeden výstřel, takže Markéta Sidková znatelně polevila v koncentraci. Nervy pracovaly naplno i v případě Lelie Maufrasové, která jako druhý výstřel poslední, vyrovnané čtvrté série, zaznamenala trojku. Tady mohla Markéta Sidková svůj náskok výrazně navýšit, ale povedlo se jí to o jediný, byť bezpečný bod na rozdíl jedenácti, který posledním šípem nejde dohnat. Trefila čtyřku a sama sobě se smála. Do finále postoupila vítězstvím 95:85 nad Lelií Du Chatellierovou Maufrasovou.
„Je to super, hlavně jsme prodali, co jsme natrénovali, i když můj střelecký projev v eliminacích není moc dobrý,“ usmívala se Markéta po semifinále. „Ona ta nervozita s každou další sérií narůstá a já jsem ji neukočírovala, jak jsem měla.“
 
„Nervozita jí svázala ruce, a když měla takový náskok, už se tolik nekoncentrovala, já vždycky říkám, že to dělá pro diváky, aby je vtáhla do hry,“ dělal si legraci spokojený trenér Jan Dřevjany. A jak náročné je pro něj krotit při závodech temperament? „Určitě je to náročné, někdy bych tam nejradši sám skočil a takhle jí ty ruce nastavil," živě gestikuloval bývalý český reprezentant. "Snažím se ji uklidnit, aby nebyla nervózní. Vím, že křik nepomáhá, i když někdy musí být. Museli jsme si na sebe trochu zvykat, protože já jsem takový, že vše musí být po mém. Ale občas uděláme kompromis a je to v pohodě."

Důležitou postavou v Markétině lukostřelecké kariéře je také její maminka Marta, která jí pomáhá jako asistentka od samého začátku, a mimo jiné se po dceřině boku stala také úspěšnou lukostřelkyní. "Je to kariéra v seniorské kategorii, jak já říkám mezi čarodějnicemi," smála se Marta Sidková. "Když se Markéta dostala na vozík, bylo jí málo, začala sportovat ve 14 letech, nikoho jsme v oboru neznali, tak jsem nechala svých koníčků a začala s ní všude jezdit. A začala jsem taky s lukostřelbou, no a letos jsem byla v hale první na mistrovství republiky."
 
"Mamka je tahounem celého týmu, se vším pomůže. Nejenom mně, ale všem," vysvětlovala roli maminky-asistentky. "Jsme na sebe zvyklé a máme pohodu."

A jak podle trenéra měla Markéta Sidková střílet ve finále? „Hlavně se musíme uklidnit. První sady nám vycházejí, ale pak když máme náskok, tak se musíme uklidnit, to se nám zatím nedaří. No a když to bude nastejno, tak pak to taky hodně záleží na štěstí. Ale doufám, že když chytnem začátek, tak už to bude dobré,“ přál si Dřevjany.
  
Alice Tejkalová
 
 
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting