Úvodní stránka Glosy a komentáře Kauza Stark se po letech odporu a všiváren ocitla ve zlomovém roce 2009
Kauza Stark se po letech odporu a všiváren ocitla ve zlomovém roce 2009 PDF Tisk Email
ostatní - Glosy a komentáře
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Čtvrtek, 27 Srpen 2009 08:43
Vše začalo v listopadu 2004, kdy dal výbor Českého svazu tělesně postižených sportovců (VV ČSTPS) výkonnému předsedovi Janu Nevrklovi mandát pohrozit představitelům Českého paralympijského výboru vystoupením z jeho struktur kvůli nespokojenosti se směrem, kterým se české paralympijské hnutí ubírá. Jedním z členů tohoto VV ČSTPS byl i cyklista Michal Stark (v roce 2005 byl valnou hromadou do výboru znovu zvolen). Další dění už řešila řada soudů, naposledy ten Ústavní, který shledal v rozhodnutích soudů nižší instance pochybení a vše ve své podstatě poslal na úplný začátek. Po pěti letech. A k tomu přišla 8. 8. 2009 těžko uvěřitelná zpráva – Michal Stark vstupuje do ČPV prostřednictvím svazu Spastic Handicap.  
 
 
Handisport.cz vše neúnavně monitoruje dlouhá léta, články od některých soudů si můžete přečíst zde, zde, nebo zde, získáte v nich lepší přehled, o co jde ve sporu o členství. Je to nesmírně komplikované, byť pro kauzu Stark naprosto klíčové.
 
Ač se to zdá místy komické, na členství nebo nečlenství lidí z ČSTPS v ČPV opravdu záleží. Mezinárodní paralympijský výbor totiž na akcích, které pořádá, akceptuje pouze ty sportovce, které přihlásí jejich národní paralympijský výbor. Tahanice o členství - nečlenství měla řadu dějství, o jednom z nich si můžete přečíst zde.
 
Sportovci dlouho věřili Janu Nevrklovi, postupně, když viděli, že jsou to vlastně jen plané řeči a jejich sport se ocitá v ohrožení, začali přestupovat do České asociace tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS), byť neradi. Ale obětovat kariéru bafuňářským sporům by bylo trochu smutné. Je ale také pravda, že někteří sportovci zahodili svoje do té doby tvrdě obhajované principy velmi svižně a pružně, a rychle si osvojili opačnou rétoriku a ideologii.
 
ČATHS sama je svérázný útvar vytvořený v Českém paralympijském výboru údajně pro tělesně postižené sportovce (nejen) z ČSTPS, ve skutečnosti spíš na zlepšení image vedení výboru coby hodných strejdů před veřejností, ministerstvem školství a sponzory. Na důvěryhodnosti mezi lidmi znalými situace jí nepřidalo ani to, že do čela organizace byl instalován někdejší předseda ČSTPS Libor Šnajdr, který měl z minulosti na kontě mimo jiné duplicitní inkasování cestovních příkazů  (údajně nevědomé a po odhalení byla celá částka L. Šnajdrem navrácena, ono taky co jiného se v dané chvíli dalo dělat, že?). Bez zajímavosti není ani to, že Libor Šnajdr letos z blíže nespecifikovaných důvodů z čela Asociace odstoupil.
 
Byl ale jeden sportovec, který stále přestoupit nechtěl: cyklista Michal Stark. Dlouholetý reprezentant ověnčený celou řadou cenných kovů. Jeho článek Proč zůstávám v Českém svazu tělesně postižených sportovců z konce listopadu 2005, si můžete přečíst zde. Ještě v roce 2006 mu ČPV umožnil i jako „nečlenovi“ odjet na mistrovství světa. Reprezentační výběr tehdy ostatně vedl jeho kamarád Viktor Zapletal. Stark se výboru odvděčil, byl druhý v časovce. Proč odvděčil? Protože Český paralympijský výbor dostává z ministerstva školství peníze i podle výsledků sportovců a tenhle patřil k těm, které se každopádně počítají.
 
Stark do Bordeaux nepojede
V roce 2007 už se ale ČPV rozhodl Starka na MS v Bordeaux nenominovat. Michal Stark tehdy napsal otevřený dopis, který si můžete přečíst zde. Celá událost byla také intenzivně probíraná médii, která jinak paralympijský sport prakticky nezajímá, jak se ukázalo například během paralympiády v Pekingu. Články si můžete přečíst zde a zde. Všechny iniciativy byly nicméně marné, místo na mistrovství světa jel Michal Stark na Parapanamerické hry, kde ve svojí kategorii zářil. Článek najdete zde.
 
Ani do Pekingu a ještě mu vezmou licenci
Mezinárodní paralympijský výbor řekl, že pro nominaci na jeho akce si může národní výbor stanovit jakékoliv podmínky, hlavně, když nikoho nediskriminuje. A k tomu podle jeho představitelů v ČR v případě tělesně postižených nedochází, když mohou vstoupit do Asociace. I na mezinárodní scéně bohužel platí – ruce pryč od všeho, co zavání komplikací. Michal Stark do svazu sdruženého v Českém paralympijském výboru nevstoupil, a na paralympiádu tedy odjet nemohl, veškerou energii proto napřel do Evropského poháru v cyklistice handicapovaných a dařilo se mu.
 
A přišla ta největší všivárna: „Český cyklista Michal Stark byl donucen vynechat závod Evropského poháru, který se jel o uplynulém víkendu, protože ve čtvrtek 19. 6. mu Disciplinární komise ČSC odebrala závodní licenci na jeden měsíc. Podle rozhodnutí komise Stark porušil Sportovně-technické směrnice - pravidla rychlostní cyklistiky - tím, že v letech 2007 - 2008 používal na zahraničních závodech reprezentační trikot, ačkoliv nebyl členem reprezentace. Měsíční zákaz cyklistické činnosti téměř s jistotou připraví Starka o prvenství v Evropském poháru, kde ve svojí kategorii LC 3 zatím stále vede. Kvůli neúčasti na víkendových závodech se však jeho náskok scvrkl na minimum a další závody už na 99 % nepřežije. Poslední dva EP se uskuteční od 5. do 6. 7. ve Španělsku a týden poté na Slovensku,“ napsala jsem na Handisport.cz 23. 6. 2008.
 
O kauze jsem napsala také komentář Cyklistický absurdistán bují, kde najdete vše podrobně popsané, je v archivu Handisportu. Nejzajímavější na tom všem je, že se jednalo o starý reprezentační dres, a ještě k tomu na závodech, kde Stark nedělal žádné vylomeniny, jako třeba, že by se obnažoval, nebo dres jakkoliv jinak hanobil, ale vyhrával a proslavoval jméno České republiky. Důvody pro distanc byly vzhledem k nepřehledné situaci sporné, a co bylo nejpikantnější, Starka udali bývalí kamarádi. Nakonec skončil i bez účasti na zbylých závodech Evropského poháru druhý. Přečíst si další články z jiných médií z roku 2008 můžete zde, zde, zde a zde.
 
Zato Sláva s Tonym do Pekingu jedou
Co bylo nejzajímavější, že na hry do Pekingu odjel nejen jeden z klíčových aktérů kauzy, reprezentační trenér Viktor Zapletal, ale také výletníci = hosté Českého paralympijského výboru z řad funkcionářů Českého cyklistického svazu, který sehrál nejen s disciplinárkou nepříliš důstojnou roli. Nabízí se otázka, proč jeli na výlet zrovna pánové Slavomír Svoboda, člen prezídia cyklistického svazu, a koordinátor cyklistického svazu Anthony Grulich. Samozřejmě, vždy existuje způsob, jak takovou cestu zdůvodnit. Například hlučný pan Slavomír Svoboda, který naneštěstí zabíral sedačku vedle mě v letadle na cestě zpátky, mi vyprávěl, jak se byli podívat v továrně, kde pracovaly dělnice v hrozných podmínkách. Bohužel kromě turistických zážitků mě začal ládovat taky tím, jak byla média v kauze Stark neobjektivní, jak je cyklistický svaz nejlepší na světě a jak jsem podle něj pomýlená. Na naši poněkud vzrušenější debatu (do které se zapojila i další čestná hostka podle hesla – jsme jeden tým a máme jeden výklad - plný seznam čestných hostů najdete zde, ve jménu pana Grulicha má chybu ČPV, nikoliv Handisport.cz) jsem, na rozdíl od rekreanta pana Svobody, neměla po více než měsíci vysilující práce na olympijském a paralympijském zpravodajství energii. A tak jsem ji sice na poněkolikáté, ale přece, utnula zdvořilou větou na způsob: „Tenhle film, co promítají, je prý moc zajímavý,“ a nasadila si sluchátka. Kupodivu, film opravdu zajímavý byl. 
 
2009 – bod zlomu?
A po tomhle všem tu máme rok 2009. Člověk by se nebál říct průlomový rok. Michal Stark díky skvělým výkonům září v Evropském poháru, tentokrát pro jistotu pouze v dresu Dukly Praha, vyhrává a je první ve světovém žebříčku UCI pro svoji kategorii. A potom přichází klíčové rozhodnutí – chci startovat na mistrovství světa, vstoupím do svazu sdruženého v ČPV, ale nebude to Asociace, ke které mám výhrady, bude to Spastic Handicap, kde mi v SK Kociánka Brno nabízejí přátelské zázemí. Nečekané, ale vzhledem ke Starkově výkonnosti pochopitelné. Jeden velký příběh českého sportu handicapovaných se pomalu uzavírá, snad bude mít dobrý konec. Při znalosti poměrů v českém paralympijském hnutí se tomu ale ani nechce věřit.
 
Alice Tejkalová
 

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting