Úvodní stránka Ragby Mistry republiky v ragby vozíčkářů jsou po dvouleté pauze ostravští Koníci
Mistry republiky v ragby vozíčkářů jsou po dvouleté pauze ostravští Koníci PDF Tisk Email
sporty - Ragby
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Úterý, 22 Září 2009 10:01
V letošním roce se konal již devátý ročník národní soutěže – České národní ligy ragby vozíčkářů. Minulý ročník skončil drtivým vítězstvím klubu Prague Robots, který nezaznamenal v lize ztrátu bodu, a tak založil za podpory Nadace OKD ještě jeden tým Sitting Eagles Znojmo, a tím se liga rozšířila na čtyři týmy. Z rozhodnutí předsednictva ČRSV se liga v letošním roce odehrála ve čtyřech kolech a každý tým organizoval jedno kolo soutěže. První kolo ligy organizoval tým Ragby Beskyd ve Frýdku Místku a ukázalo se, že nováček soutěže, tým Sitting Eagles, bude v národní soutěži usilovat o nejvyšší příčky. Tři vítězství, a tím i triumf v prvním kole vynesl Orly do čela tabulky před SK Ostrava. Prague Robots si připsali jedno vítězství a Ragby Beskyd, který se od roku 2007 dává dohromady po transformaci klubu, skončil bez vítězství.

Druhé kolo přeneslo ligu na sever Čech, do města Louny, které se také stalo hlavním partnerem tohoto kola. Toto kolo organizoval tým Sitting Eagles. Herní víkend v Lounech odstartoval derby Orlů s Roboty a po krásném zápasu nakonec oplatili Roboti Orlům porážku z první kola a připsali si důležitý bod. Roboti porazili v Lounech i ostatní týmy a zaslouženě získali tři vítězství. Dvě výhry si připsal tým SK Ostrava a bod Sitting Eagles. Ragby Beskyd skončil opět poslední, a tabulka tak měla po dvou kolech tři týmy se čtyřmi body.
 
Nejrychlejší hry byly k vidění ve třetím kole ligy v Olomouci. Kolo konané za podpory Nadace OKD a Olomouckého kraje bylo odehráno v haly Univerzity Palackého na krásné a rychlé palubovce. První den přinesl velmi dramatické zápasy, zejména mezi Orly a Roboty a Orly a SK Ostrava. Zápasy se odehrály ve vysokém tempu a tři body si nakonec odvezl pořádající tým SK Ostrava, před Orly se dvěmi body a Roboty s bodem jedním. To vše znamenalo, že se liga rozhodne v posledním kole v Praze a šanci na titul měly všechny tři první týmy.

 
Čtvrté kolo ligy, pojmenované z důvodu malého bodového rozdílu mezi prvními třemi týmy finále české ligy, se odehrálo v předposlední víkend v záři v hale TJ Bohemians na pražském Hagiboru. Kolo ligy získalo jako hlavního partnera městskou část Praha 10 a pořadatel byl tým Prague Robots. Finále ligy bylo bohužel velmi poznamenáno neúčastí kapitána Prague Robots Aleše Kisého a zraněním jednoho z klíčových hráčů Sitting Eagles, Jana Ploužka. Za Roboty dokonce nastoupil poprvé do mistrovského zápasu David Mecera, který do té doby absolvoval pouze tři tréninky.

 
I přes početné absence ve všech týmech se nakonec odehrála pohledná utkání a vyvrcholením víkendu byl zápas Sitting Eagles s SK Ostrava, který v podstatě rozhodoval o mistrovi domácí soutěže. Zápas se přeléval ze strany na stranu, stejně jako skóre. Vzhledem ke vzájemným zápasům by však musel tým Sitting Eagles porazit tým SK Ostrava o více jak pět gólů a v této snaze se nakonec v závěru zápasu dopustili hráči Orlů mnoha chyb a prohráli s Koníky o pět branek. První vítězství si v tomto kole, a vlastně i v celé lize, připsal tým Ragby Beskyd na úkor domácích Robotů. Mistry české ligy se tak po dvouleté pauze stali opět hráči SK Ostrava před Sitting Eagles. Třetí skončil tým Prague Robots a čtvrtí hráči Ragby Beskyd.
 
Konečná tabulka ČNLRV 2009
 
1. SK Koníci Ostrava 10
2. Sitting Eagles          8
3. Prague Robots         5
4. Ragby Beskyd         1
 
 
Ragby vozíčkářů se stále rozrůstá a hledá nové členy. Hra je určena pro lidi s postižením dolních i horních končetin, zejména pro tetraplegiky, ale i pro osoby s dětskou mozkovou obrnou a jinými typy postižení ovlivňujícími pohybovou soustavu. V letošním roce se naše řady rozrostly i o první holku, která s námi pravidelně trénuje, Lucku Mrázkovou. Díky pravidelným tréninkům se také výrazně zlepšili nováčci Petr Očásek, hrající za tým Sitting Eagles, a Jaroslav Filsák z SK Ostrava, kteří tak nastupují i v domácí soutěži a jsou zváni i na soustředění širší reprezentace. Druhá sezóna v národní soutěži se také vydařila Ivanu Dvořákovi, který se velmi zlepšil díky pravidelnému nastupování za Sitting Eagles.
 
Český ragbyový svaz vozíčkářů děkuje všem lidem, kteří podporují jeho činnost, a to zejména našim dobrovolníkům, rozhodčím, trenérům a klasifikátorce. Velký dík také patří všem sponzorům, bez nichž by bylo sportování tělesně postižených ještě výrazněji nákladnější, než je teď.  
 
 
David Lukeš, prezident ČRSV
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting