Úvodní stránka Ragby Čeští ragbisté skončili na ME předposlední, evropskými šampióny jsou Belgičané
Čeští ragbisté skončili na ME předposlední, evropskými šampióny jsou Belgičané PDF Tisk Email
sporty - Ragby
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Sobota, 24 Říjen 2009 20:24
Čeští ragbisté na vozíku skončili na evropském šampionátu v Dánsku na předposlední jedenácté příčce, což znamená, že nejenže opět nepostoupí na mistrovství světa, ale ještě k tomu budou o další evropský šampionát muset sehrát kvalifikaci, ve které je kromě nich dalších pět týmů: Francie, Nizozemsko (to Češi na letošním ME porazili v souboji o předposlední místo), Řecko, Maďarsko a Norsko. Na následujících řádcích si můžete přečíst zpravodajství Davida Lukeše nejen z českých zápasů.

Z prvního dne šampionátu: Favorité měli dobrý start
První den na mistrovství Evropy 2009 ragby vozíčkářů nabídl krásné zápasy, skvělé individuální výkony a jeden malý šrám na hlavě britského hráče. Favorité turnaje se vyhoupli do čela skupin a pouze dánský tým dvakrát prohrál a neukázal tak formu, kterou se prezentoval před turnajem. Je možné, že reprezentační tým Dánska je až moc svázán domácím prostředím.

Úřadující mistři z Velké Británie si zajistili vítězství s Nizozemci a Irskem, silný švédský tým rovněž deklasoval Nizozemsko a porazil i Rakousko, jenž se prezentuje dobrou hrou i přes dvě prohry. Německo si také připsalo dvě vítězství první den, ale po velmi těžkých soupeřích, zejména tým Polska, který porazilo o pouhý jeden gól, ale také Švýcarsko.

Domácí dánský tým se předvedl sympatickou hrou a v prvním zápase překvapivě vedl nad Polskem v polovině zápasu o čtyři góly. Po nevynucených chybách pramenících z nervozity se však konečné skóre zastavilo na 50 – 44 ve prospěch Polska. Vzhledem k tomu, že dánský tým prohrál i druhý zápas s Belgií, pomalu se mu vzdaluje sen o umístění mezi prvními 6 týmy. 

Německo
– Švýcarsko - 44 - 41      
Velká Británie – Irsko - 49 - 33
Polsko – Dánsko - 50 - 44      
Švédsko – Nizozemsko - 57 - 24  
Finsko – Rakousko - 52 - 47     
Belgie – Česká Republika - 72 - 45
Velká Británie – Nizozemsko - 56 - 35      
Německo – Polsko - 42 - 41  
Belgie – Dánsko - 58 - 45      
Švédsko – Rakousko - 55 - 49 
Švýcarsko – Česká Republika - 63 – 33      
Finsko – Irsko - 55 - 39 
 
Ze druhého dne šampionátu: Dánské vítězství nad Českou republikou
Čtvrtek ráno, dánský tým získal bezpečné (46-40) vítězství nad Českou republikou, jako malou útěchu za včerejší dvě porážky. Hráči Dánska ještě nehrají optimálně, ale všichni hráči se dostali na hřiště, a nyní se stoprocentně koncentrují na obtížný úkol -  porazit Německo dnes odpoledne.
 
Dánský národní tým chtěl odčinit zklamání z prvního dne mistrovství, a tak se ujal vedení od začátku hry a nepustil je až do konce duelu s českou reprezentací. Obvykle má Dánsko tento tým pod kontrolou, a to je důvod, proč i přes vítězství, byli trochu zklamáni. „Vítězství bylo nutně zapotřebí, ale mělo být ještě větší. Stále nehrajeme moc dobře a máme příliš mnoho začátečnických chyb,“ řekl po zápase reprezentační trenér, Brad Mikkelsen.
 
Dánský kapitán Bo Petersen také nebyl se zápasem spokojen: „Ani v tomto utkání se nám nepodařilo hrát naší hru. Stačilo to sice, abychom porazili české mužstvo, ale opravdu musíme vyvinout větší úsilí, abychom porazili Německo dnes odpoledne.“
 
Reprezentační trenér Brad Mikkelsen a zbytek týmu se nyní soustředí na sto procent na odpolední zápas proti Německu, který má být hrán v Frederiksborg Centret v Hillerodu v 16:15 hod.
 
Pokud má dánský tým dosáhnout vítězství, musí obsadit nejsilnějšího německé hráče Saliha Köseoglu.

„Salih je jejich klíčovým hráčem a je velmi rychlý, takže se musíme snažit ho odstranit. Pokud se nám to podaří, máme šanci,“ řekl Brad Mikkelsen.
Pro ČRSV také přišla zpráva od reprezentačího trenéra, že kluci hráli s plným nasazením a konečně předvedli výkon patřící na mistrovství Evropy. 

08:45 - Dánsko – Česká Republika - 46:40
08:45 - Velká Británie – Finsko - 48:45
10:30 - Belgie – Polsko - 53:34    
10:30 - Švédsko – Irsko - 62:28
12:15 - Nizozemsko – Rakousko - 35:57
12:15 - Německo – Česká Republika - 66:32
14:30 - Belgie – Švýcarsko - 48:38
14:30 - Švédsko – Finsko - 50:45
16:15 - Německo – Dánsko - 51:41
16:15 - Velká Británie – Rakousko - 47:39  
18:00 - Švýcarsko – Polsko - 33:34
18:00 - Nizozemsko – Irsko - 42:44

Třetí den šampionátu: Švédsko deklasovalo úřadující mistry z Velké Británie
Třetí den šampionátu přinesl nejdůležitější souboje ve skupině o nejlepší výchozí umístění do dalších bojů. Velká pozornost se upírala na zápasy mezi prvními místy ve skupinách. Velmi dobře hrající celek Belgie, který si připsal cenný skalp Velké Británie, nastoupil proti vicemistrům z Německa. Celý zápas byl velmi vyrovnaný a Belgie vyhrála rozdílem jedné branky 46-45, a to zejména díky hráči Larsy Mertensenovi, který skóroval 4x z posledních pěti gólů svého týmu. Ve druhé skupině proti sobě nastoupil úřadující mistr, reprezentační tým Velké Británie, a třetí tým z posledního mistrovství Evropy Švédsko. Tento zápas, ale nepřinesl těsnou bitvu, jak se čekalo. Tým Švédska vedl celý zápas a postupně jeho náskok narůstal – po těsné první čtvrtině vyhrálo Švédsko druhou část 14:9. Po třetí části byl již náskok 26:20 a konečné skóre se zastavilo na 53:37. Největší zásluhu na výhře měl Peter-Johan Ullmann, který si připsal 14 gólů.
 
Dánský tisk se také věnuje  prohře domácích se Švýcarskem. Domácí si tak zavřeli cestu na mistrovství světa, pro které by bylo nezbytné skončit celkově do 6. místa.
 
Odpolední zápasy rozhodly, že finále si proti sobě zahrají dle očekávání dva neporažené týmy – Švédsko a Belgie a o třetí místo si zahrají Německo a Velká Británie. V podstatě se prohodily týmy oproti poslednímu mistrovství Evropy. V pavouku, který určoval jednotlivé dvojice v bojích o umístění, se nejdříve utkaly poslední týmy s předposledními. To přineslo pro reprezentaci ČR hratelného a známého soupeře z Irska, ale bohužel ani tentokrát naše reprezentace nevyzrála na odvěkého rivala a připsala si s tímto družstvem již třetí letošní prohru, tentokrát 44:48. V dalším zápase jednoznačně porazilo Dánsko potácející se tým Nizozemska, a bylo tak jasné, že naše reprezentace se utká o předposlední místo právě s Nizozemskem. V dalších zápasech tým Finska jednoznačně přehrál Švýcarsko a utká se o 5. místo s Polskem, které jen těsně porazilo dobře hrající Rakousko 42:40. V boji o sestavení medailových pozic porazila Belgie Velkou Británii 53:50 a Švédsko si vybojovalo finále vítězstvím nad Německem 48:42.
 
Sestavení dvojic:
O 11. místo – ČR – Nizozemsko
O 9. místo – Dánsko – Irsko
O 7. místo – Švýcarsko – Rakousko
O 5. místo – Polsko – Finsko
O 3. místo – Německo – Velká Británie
Finále – Švédsko – Belgie

Výsledkový servis třetího dne:

Polsko – ČR – 50:30
Rakousko – Irsko – 58:35
Švýcarsko – Dánsko – 44:40
Finsko – Nizozemsko – 61:49
VB – Švédsko – 37:53
Německo – Belgie – 45:46

Pavouk:

Dánsko – Nizozemsko – 53:34
Irsko – ČR – 48:44
Finsko – Švýcarsko – 54:45
Polsko – Rakousko – 42:40
Belgie – VB – 53:50
Švédsko – Německo – 48:42

Závěrečný den šampionátu: Belgie obsadila evropský trůn, Nizozemsko padlo na dno

Poslední den šampionátu byl ve znamení bojů o umístění. Ráno proti sobě nastoupily týmy Dánska a Irska v boji o 9. místo a reprezentace ČR a Nizozemska v boji o místo jedenácté. Dánsko i Česká republika své zápasy celou dobu kontrolovaly, a zaslouženě tak vyhrály. Dánsko vyhrálo 47:41 a obsadilo konečné 9. místo, což je pro domácí spíš zklamání. Irsko může i přes porážku těšit, že se díky umístění na 10. příčce vyhne kvalifikaci na příští mistrovství Evropy. Tomu se však nevyhne Česká republika, která i přes vysokou výhru nad Holandskem (53:37) bude muset odehrát následující kvalifikaci se silným, byť na letošním ME tápajícím, týmem Nizozemska a stále se lepšícím týmem Francie. Další evropské země spadající do kvalifikace jsou Maďarsko, Řecko a Norsko.

V zápase o 7. místo se proti sobě postavila družstva, která se znají velmi dobře, reprezentace Rakouska a Švýcarska. Rakousko předvádělo na celém turnaji velmi sympatické výkony a i s nejsilnějšími soupeři prohrálo jen rozdílem několika branek. V tomto zápase podlehlo Švýcarsku 33:37. Polsko si poradilo s týmem Finska (47:41) a obsadilo konečnou 5. příčku. Oba tyto týmy se kvalifikovaly i na následující mistrovství světa, které se odehraje příští rok v kanadském Vancouveru. Kvalifikovala se samozřejmě i první 4 družstva, bez ohledu na pořadí v jakém skončí.

Obhajující tým Velké Británie nastoupil ke svému zápasu s Německem a bojoval alespoň o bronzovou medaili. Čtvrtý tým loňské paralympiády měl jistě ty nejvyšší ambice, a teď dokonce hrozilo, že odjede bez medaile. Vše ale nasvědčovalo tomu, že Velká Británie odehraje bezchybný zápas a udrží si vedení. V polovině zápasu ještě vedl tým Ostrovanů 25:24, ale na konci třetí části Němci bezchybnou hrou otočili skóre ve svůj prospěch 36:34.  Vedení už si tým Německa nenechal vzít a porazil Velkou Británii 47:43. Největší zásluhu na vítězství měl hráč Německa Salih Köseoglu s 18 góly.

Dva dosud neporažené týmy se potkaly ve finále. Švédsko a Belgie odehrály vyrovnaný zápas, který končil po každé části vyrovnaným skóre. Na konci třetí části vedl tým Belgie 33:32. Belgie si i přes nátlakovou hru Švédska udržovala jednogólový náskok, na konci zápasu vedení upevnila díky Larsi Mertensenovi a Ronaldovi Verheagenovi a zaslouženě vyhrála 49:46.

Konečné pořadí:
1.    Belgie
2.    Švédsko
3.    Německo
4.    Velká Británie
5.    Polsko
6.    Finsko
7.    Švýcarsko
8.    Rakousko
9.    Dánsko
10.  Irsko
11.  Česká republika
12.  Nizozemsko
David Lukeš, www.crsv.cz
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting