Úvodní stránka Lyžování V Alpách začal evropský pohár, ale bez většiny českých handicapovaných lyžařů. Je to ostuda?
V Alpách začal evropský pohár, ale bez většiny českých handicapovaných lyžařů. Je to ostuda? PDF Tisk Email
sporty - Lyžování
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Úterý, 29 Prosinec 2009 10:48

Situace, ve které se české lyžování tělesně postižených v posledních letech nachází, nemá asi ve světě moc pochopení. Museli jsme zrušit organizování mezinárodních závodů, které loni zaznamenaly mezi sportovci z celého světa velký úspěch, a kde si mohli naši sportovci vyjet alespoň nějaké FIS body a zůstali v kontaktu s evropskou špičkou. Od 1. 1. 2009 jsme totiž sportovce nemohli vyslat na žádnou akci pořádanou Mezinárodním paralympijským výborem (IPC). V čem je důvod? Český paralympijský výbor odmítá našim sportovcům zaregistrovat licence na IPC, protože údajně nejsme (sportovci i jejich domovské organizace) členy ČPV. Od roku 2005 se táhne soudní spor mezi Českého svazu tělesně postižených sportovců a ČPV o členství Českého svazu tělesně postižených sportovců ve struktuře Českého paralympijského výboru. Dodnes nebylo vydané pravomocné rozhodnutí soudu o členství či nečlenství ČSTPS v ČPV, což vše jen komplikuje.
 

Proto jsme se rozhodli jít cestou, kterou IPC svým národním paralympijským výborům doporučuje. Začlenili jsme se do struktur Svazu lyžařů ČR a doufali, že to bude pro sportovce odrazový můstek k jejich snu. Závodit a porovnávat svou výkonnost na mezinárodní scéně a třeba se i zúčastnit paralympijských her. To by tu ale nesměl být ČPV s metodami, které odpovídají chování lidí z doby let minulých. Psychický nátlak, který dlouhodobě zástupci ČPV a České asociace tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS) na sportovce vytvářejí, je doopravdy něco, s čím se lze jen velmi těžko smířit. Do jaké pozice nejen vozíčkáře zmiňované organizace postavily? Dlouhodobý spor, který již čtyři roky řeší české soudy, je zakořeněn v roce 2004, kdy podle vedení ČPV došlo k vystoupení ČSTPS ze struktur ČPV a Unie zdravotně postižených sportovců. Následovala valná hromada ČSTPS, která jasně dala najevo, co si přeje. Nejvyšší orgán tělesně postižených sportovců ale ČPV naprosto ignoroval a za zády všech založil účelově ČATHS. Svaz, který se nebojí i pod nátlakem získávat sportovce proti jejich vůli. O jaký nátlak se to vlastně jedná? „Buď k nám vstoupíš a pojedeš ven, nebo nevstoupíš a my tě nikam nepustíme.“ Na každou akci, kterou pořádá IPC je potřeba odeslat přihlášku z národního paralympijského výboru. A toto je nástroj, jak lze změnit morální přesvědčení sportovce. Takové chování lze snad jen připodobnit k dobám dávno minulým. Žil jsem v přesvědčení, že zvítězí zdravý rozum a hlavně, že se nebudou dále klást nesmyslné překážky sportovcům. Nemá cenu tu popisovat sáhodlouhý proces, kdy jsme se snažili s nynějším předsedou ČATHS domluvit na spolupráci čistě sportovní tak, aby mohli tzv. nesdružení sportovci sportovat. Sportovci jsou pro nás přeci ti, kvůli kterým se této oblasti věnujeme.
 

Přikládám informace pro zasvěcené i nezasvěcené. Nejvyšší soud a Ústavní soud dal ve sporu o členství v ČPV za pravdu našemu zastřešujícímu svazu ČSTPS a podle mého názoru vrcholní představitelé ČPV porušují hned v několika bodech svůj vlastní Eticky Kodex (najdete ho pod článkem zde).
 

Marek Dušek, www.monoski.info
 

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting