Úvodní stránka Lyžování Na paralympijské hry do Vancouveru odjede pětice českých lyžařů
Na paralympijské hry do Vancouveru odjede pětice českých lyžařů PDF Tisk Email
sporty - Lyžování
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Neděle, 14 Únor 2010 19:35
Čtyři handicapovaní sportovci a jedna trasérka, taková je česká lyžařská účast na jubilejních X. zimních paralympijských hrách. V lyžařském středisku ve Whistleru bude o medaile bojovat jediná žena v české výpravě, zrakově handicapovaná Anna Kulíšková, spolu se svou trasérkou Michaelou Hubačovou. Na pátou paralympiádu se chystá tělesně handicapovaný Stanislav Loska, soutěžící mezi stojícími, a dva reprezentanti na monoski: Radim Kozlovský, který už má zkušenosti z Turína, a Oldřich Jelínek, který v 41 letech okusí atmosféru paralympijských her poprvé.
 
 
Lyžování patří ke sportům-zakladatelům. Na historicky prvních paralympijských hrách ve švédském Örnsköldsviku v roce 1976 se soutěžilo právě jen v lyžování – severském a alpském. Hlavní kategorie byly dvě, pro sportovce po amputaci a zrakově handicapované. V alpské části měli muži i ženy na programu tři disciplíny: slalom, obří slalom a kombinaci, skládající se ze dvou předchozích.
 
Na další paralympiádě v roce 1980, které se mohli účastnit všichni sportovci s fyzickým handicapem, už kombinace chyběla a do programu her se vrátila v Innsbrucku v roce 1984, kde se poprvé závodilo ve sjezdu.
 
O čtyři roky později (1988) pořádal paralymipádu opět Innsbruck, tentokrát už ovšem bez alpské kombinace. Ta chyběla i v roce 1992 v Albertville, ovšem přibyla další nová disciplína – super G. Tím se na dalších pár let zkompletovala tradiční čtyřka paralympijských soutěží v alpském lyžování: sjezd, super-G, slalom a obří slalom.
 
Až letos ve Vancouveru přibude super kombinace, skládající se ze sjezdu a slalomu.
 
Velká změna přišla až na zatím poslední paralymiádě v Turíně. Před čtyřmi lety poprvé v historii soutěžili lyžaři ve smíšených kategoriích – buď mezi stojícími, sedícími, nebo zrakově handicapovanými. Jejich předchozí kategorie byly ohodnoceny koeficienty, na jejichž základě je přepočítavaný výsledný čas. Díky tomuto kroku došlo ke zatraktivnění soutěží, kterých se najednou účastnilo mnohem více závodníků (např. 32 ve sjezdu kategorie sedících). 
 
Se sloučením kategorií neměla v Turíně problém tehdy 20letá česká zrakově handicapovaná lyžařka Anna Kulíšková, která v super-G získala stříbrnou medaili. Spolu se svým otcem v roli trenéra a traséra tak navázala na úspěchy úspěšné české lyžařské školy. Zrakově handicapované sjezdařky Kateřina Teplá a Sabina Rogie vybojovaly na dvou předchozích paralympiádách celkem 13 medailí, z toho 5 zlatých. O všechny se postarala Sabina Rogie, která závodila v kategorii B2-3 a která po přeměření handicapu ukončila kariéru.
 
Z českých lyžařů uspěl jen jediný. Tělesně handicapovaný Stanislav Loska, který bude závodit i letos ve Vancouveru, si odvezl bronzovou medaili z Lillehammeru (1994), když zajel třetí nejrychlejší čas ve slalomu kategorie LW6/8.
 
Daniel Pavlis
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting