Úvodní stránka Lyžování Anna Kulíšková: největší česká medailová naděje
Anna Kulíšková: největší česká medailová naděje PDF Tisk Email
sporty - Lyžování
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Úterý, 23 Únor 2010 20:52
Den před zahájením paralympijských her v Turíně bylo Anně Kulíškové 20 let. Zrakově handicapovaná lyžařka si pak v jejich průběhu dala hezký dárek: stříbro ze super G. Ve Vancouveru už bude patřit k hlavním favoritkám ve všech disciplínách. Vždyť na posledním světovém šampionátu brala tři bronzové medaile: ve sjezdu, obřím a superobřím slalomu. „Já nastoupím ve Vancouveru ke všem disciplínám, ale raději mám ty rychlé – sjezd a super G. Ve slalomu se mi moc nedaří, možná to je i kvůli mé zrakové vadě. Když je tam těch branek hodně, je to pro mě horší,“ popisuje Kulíšková. Zatím ještě 23letá reprezentantka má handicap v podobě tzv. trubicového vidění, kvůli kterému má zúžené zorné pole jen na 4 stupně (běžně je to 180) a chybí jí periferní vidění. „Je to jako kdybyste koukali skrz úzkou trubku, nevidíte nic okolo, jen ten střed. Periferně nevidíte vůbec nic,“ popisuje svůj handicap.
 
 
Přesto by ráda jednou pracovala jako novinářka a k vysněné kariéře má dobře nakročeno, je totiž studentkou druhého ročníku oboru žurnalistika na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. I proto se nepřipravuje jen na své závody. „Myslím, že letos si s sebou na paralympiádu povezu místo hudebních nástrojů spíš učení, to bude vzhledem ke zkouškovému období aktuálnější,“ směje se sympatická závodnice.
 
Ani zmínka o hudebních nástrojích není náhodná. Anna Kulíšková složila absolutorium na konzervatoři Jana Deyla z hraní na kytaru a příčnou flétnu. Svůj koníček považuje za vhodné odreagování od závodů, kterých během sezony absolvuje víc než dost. Jen v té loňské dokázala vyhrát mistrovství republiky, byla druhá ve sjezdu ve finále světového poháru ve Whistleru, kde pojede i své paralympijské závody, a ve sjezdu získala také křišťálový globus pro celkovou vítězku. Navíc jako první Češka v historii vyhrála závod světového poháru, když triumfovala ve sjezdu v Sestriére.
 
Její poslední úspěchy jsou spjaté s novou trasérkou Michaelou Hubačovou, která na veledůležitém postu vystřídala Martina Kulíška, otce a trenéra v jedné osobě. „Táta už to říkal předem, že po Turínu skončí, že má už svoje léta. Tak jsme hledali novou trasérku. Nejdřív jsem jezdila se Štěpánkou Luňanovou, ta pak byla bohužel nemocná a nemohla v další sezoně jezdit. Proto jsem jezdila s novou trasérkou a vlastně jsem prakticky sezonu ztratila, protože jsem se musela sžívat pořád s někým jiným. Od  loňské sezony jezdím s Míšou Hubačovou, která je skvělá lyžařka a skvělý člověk. Myslím, že si vyhovujeme a já jsem spokojená,“ popisuje změny Kulíšková, která z trasérky vidí prakticky jen její lyžáky a pomocí povelů z vysílačky kopíruje její trasu.
 
Mimo sehrané spolupráce bude česká medailistka z Turína spoléhat i na zkušenosti z první paralympiády a taky znalosti závodní sjezdovky. „Před Vánocemi jsme tam byli jezdit, to beru jako velké plus. I proto, že byla jiná než na světových pohárech. Bylo tam méně odkloněných pasáží, ale to bylo možná i tím, že bylo málo sněhu. Jsem zvědavá, co s tím udělají,“ těšila se před posledními závody Kulíšková.„Jinak se těším do Whistleru hrozně moc, je to úžasné středisko! Navíc paralympiáda má skvělou atmosféru, a kdyby se podařilo získat i nějakou medaili, bylo by to super,“ přeje si největší česká medailová naděje. „Co se týče sjezdu, super G a superobřího slalomu, tak bych byla ráda, kdybych dosáhla na medailové umístění. Ve slalomu už se s tím moc počítat nedá, ale uvidíme. Sport je sport,“ uzavírá Anna Kulíšková.   
 
Daniel Pavlis
 
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting