Úvodní stránka Lyžování Radim Kozlovský: lyžař a místostarosta
Radim Kozlovský: lyžař a místostarosta PDF Tisk Email
sporty - Lyžování
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pondělí, 22 Únor 2010 15:52
Třinecký rodák Radim Kozlovský byl před čtyřmi lety v Turíně historicky prvním Čechem, který naši zemi reprezentoval na paralympijských hrách v kategorii sedících lyžařů. Nejlepšího výsledku dosáhl v obřím slalomu, ve kterém zajel 13. místo. Po své premiéře na paralympiádě byl osloven, zda by nechtěl kandidovat do třineckého zastupitelstva. Souhlasil a v roce 2006 se stal nejen účastníkem her, ale také místostarostou města.

Radim Kozlovský žije svůj život naplno a lyžování se věnuje, kdykoli může. „Trénuju buď hodně brzy ráno, nebo naopak odpoledne při umělém osvětlení. Když tady trénuju v pět šest hodin odpoledne, ve Vancouveru je 9 hodin ráno, takže se vlastně připravuju i na aklimatizaci,“ bere s nadhledem tréninkové podmínky.
 
Nejraději se připravuje v Mostech u Jablunkova, kde mu vycházejí vstříc a kde může lyžovat i se svým sedmiletým synem Kvidem. Závodní debut zažil už v roce 1996, i když o monoski slyšel poprvé o rok dříve. „Mně se stal úraz v 19 letech, tehdy jsem lyžoval na průměrné úrovni. Nejdřív jsem nevěděl, že vůbec jde lyžovat i s takovým handicapem. Pak jsem se ale zúčastnil kurzu Fakulty tělesné kultury v Olomouci, v podstatě jsem si to ozkoušel a šlo mi to. Za týden kurzu jsem se naučil sám jezdit na vleku i sjíždět kopec, i když k tomu samozřejmě patřily nějaké ty pády,“ přibližuje své začátky Kozlovský.
 
Jakmile objevil kouzlo lyžování, stalo se pro něj sportem číslo 1. Přesto si najde čas i na jiné sportovní záliby. Radim Kozlovský rád sportovně rybaří a na svém kontě má dokonce dvě čtvrtá místa ze světových šampionátů. Ve Vancouveru chce ale uspět ve čtyřech lyžařských disciplínách. „Teď se specializuju na obřáky a super G, což ale neznamená, že na paralympiádě nepojedu sjezd a slalom. Na trénink ale není tolik prostoru, abych mohl všechno natrénovat, takže to beru jako takové vedlejší disciplíny,“ poodhaluje své záměry 40letý reprezentant.

A s jakým výsledkem by byl na sjezdovce ve Whistleru spokojený? „Má ambice je do 15. místa v superobřím slalomu. Kdyby se mi to povedlo, bylo by to super, stejně jako v obřáku,“ shrnuje místostarosta města Třince Radim Kozlovský.
 
Daniel Pavlis
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting