Úvodní stránka Lyžování Oldřich Jelínek: v 41 letech debutantem
Oldřich Jelínek: v 41 letech debutantem PDF Tisk Email
sporty - Lyžování
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Neděle, 21 Únor 2010 17:45
V roce 1999 měl autonehodu a od té doby je na vozíku. V roce 2002 začal jezdit na monoski a tři roky se na jediné lyži učil, aby vůbec mohl zajet závod. Letos se chystá se na svou první paralympiádu do Vancouveru. Řeč je o Oldřichu Jelínkovi, který Českou republiku reprezentuje v kategorii sedících lyžařů a v 41 letech poprvé okusí atmosféru her.
 
„Do Vancouveru se těším hrozně moc! Snad nebudou nervy, protože já jsem docela někdy nervák. Ale snad to bude v pořádku a já si to užiju,“ těší se na svůj první paralympijský start Jelínek. Českého reprezentanta trénuje Tomáš Lisý a tahle dvojice má nejradši skiareál Černý Důl nedaleko Vrchlabí. Teď už se z tamního svahu Jelínek spouští bez problémů, ale začátky na monoski pro něj nebyly vůbec jednoduché. „Já jsem kdysi závodil na lyžích, tak jsem si myslel, že to půjde rychle. Jenže jsem zjistil, že jezdit na monoski je úplně něco jiného. Trvalo prakticky tři roky, než jsem byl schopný zajet pořádný oblouk,“ vrací se k začátkům.
 
Člen Sportovního klubu vozíčkářů Praha slaví největší úspěchy v posledních letech. Loni byl 17. na mistrovství světa v superkombinaci a ve stejné disciplíně byl také druhý na otevřeném mistrovství Rakouska, kde zajel i třetí nejrychlejší čas v superobřím slalomu.
 
Ve Whistleru by se rád zúčastnil všech soutěží, i když start ve sjezdu je zatím s otazníkem. „Až na místě se rozhodnu, jestli na to vůbec mám. Sjezd jsem v letošní sezoně prakticky nejel a člověk tam dosahuje dost velkých rychlostí. Není to úplně bezpečné,“ obává se Jelínek, který preferuje především slalom, i když nejlepších výsledků dosahuje spíše v super G.
 
Sympatický závodník má rád vedle lyžování také cyklistiku. „Handbike je v létě zábava. Člověk se projede lesem, přírodou, užívá si krajinu. V cyklistice nemám žádné ambice, jezdím jen tak rekreačně. Ale je to dřina i tak!“ usmívá se sympatický závodník, kterého v 41 letech čeká první paralympiáda. „Paralympiáda je paralympiáda! Kdybych v jedné z disciplín udělal výsledek do 15. místa, byl bych ohromně spokojený,“ nastiňuje Oldřich Jelínek své kanadské plány.  
 
Daniel Pavlis
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting