Úvodní stránka Lyžování Stanislav Loska: nejzkušenější člen české výpravy ve Vancouveru
Stanislav Loska: nejzkušenější člen české výpravy ve Vancouveru PDF Tisk Email
sporty - Lyžování
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Sobota, 20 Únor 2010 17:08

Dnes začíná na stránkách Handisportu.cz seriál unikátních profilů sportovců Českého paralympijského týmu ve Vancouveru. Jeho autorem je reportér České televize Dan Pavlis. První Osobností dne je nejzkušenější člen výpravy Stanislav Loska: Tělesně handicapovaný lyžař Stanislav Loska absolvuje ve Vancouveru svou pátou paralympiádu. Hned na té první v Lillehammeru vybojoval bronz ve slalomu v kategorii LW 6/8, od té doby na žádných hrách nechyběl a na svém kontě má 15 startů v paralympijských závodech.

 
Od roku 2006 bojuje rodák z Ostravy, stejně jako ostatní lyžaři, ve sloučené kategorii stojících. V Turíně zajel nejlepší výsledek v obřím slalomu, kde byl šestnáctý. „Tam mě to hodně mrzelo, protože jsem ve druhém kole spadnul. Mým přáním bylo jet do 10. místa a po prvním kole, které bylo spíš postavené pro mě, jsem byl jedenáctý. Druhé kolo už bylo rychlejší, rozhodl jsem se riskovat a bohužel to nevyšlo, s pádem jsem skončil šestnáctý,“ ohlíží se Loska za poslední paralympiádou, na které startoval mimo obřího slalomu také v super G a obřím slalomu.
 

Na sjezdovce ve Whistleru by rád zasáhl do stejných soutěží, i když původně měl v plánu jen dva starty. „Superobří slalom už jsem jet nechtěl, ale protože je nově v kombinaci se slalomem, tak zkusím i tuhle disciplínu. Bude to navíc i dobrý trénink pro obří slalom, člověk si trochu osahá trať,“ přibližuje své plány 41letý technolog hutního zdiva.
 
K lyžování ho rodiče přivedli už ve třech letech, v mládí měl ale rád i jiné sporty, jako třeba tenis, fotbal, plavání nebo atletiku. Při úraze ve 20 letech přišel o levou paži a na lyžování na čas zapomněl, i kvůli studiu na vysoké škole v Brně. Na lyžařské závody se vrátil až rok před svým bronzovým úspěchem v Lillehammeru. „Po závodech, na které mě pozvali tělesně postižení, jsem se rozhodl, že to zkusím. I když jsem v té době podnikal, šel jsem do toho a myslím, že jsem uspěl. V Lillehammeru jsem zajel svůj nejlepší výsledek,“ popisuje začátek kariéry mezi handicapovanými.
 
Ve světové špičce se neztrácí ani po 17 letech. Předloni byl v evropském poháru dvakrát třetí a dvakrát čtvrtý ve slalomu. Loni měl problémy s kotníkem, přesto zvládl 12. místo na mistrovství světa a v evropském poháru zajel opět třetí místo ve slalomu. Pro paralympijské hry má podobné ambice jako na posledním světovém šampionátu. „Pokud mám být reálný, tak do 15. místa by to bylo dobré. Velkým cílem by bylo skončit v elitní desítce, ale to je spíš přání,“ usmívá se nejzkušenější člen české výpravy pro X. zimní paralympijské hry ve Vancouveru.
 
Daniel Pavlis
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting