Úvodní stránka Vancouver 2010 Senzace ve Vancouveru: Japonsko vyřadilo Kanadu ze hry o zlato!
Senzace ve Vancouveru: Japonsko vyřadilo Kanadu ze hry o zlato! PDF Tisk Email
sporty - Vancouver 2010
Redakce: Jan Chlubna   
Čtvrtek, 18 Březen 2010 23:52
Bezprostřední radost Japonců z postupu do finále. Autor: Jan ChlubnaAKTUALIZOVÁNO Neuvěřitelné se stalo skutkem. Sledgehokejová reprezentace Japonska porazila v semifinále domácí Kanadu a zahraje si na její úkor o zlato! Japonci, kteří na svých čtvrtých paralympijských hrách postoupili poprvé do semifinále, se přes největšího favorita hned prosadili až do závěrečného zlatého zápasu turnaje. Japonci udeřili v pravou chvíli, když už se zdálo, že jim docházejí síly. Národním hrdinou se stal 73 sekund před koncem základní hrací doby Daisuke Uehara, který vstřelil vítězný gól, a postup Japonska ještě potvrdil do prázdné branky Takayuki Endo.

Semifinále s účastí domácího favorita začalo v překvapivě opět nevyprodané UBC Thunderbird Aréně nečekaně opatrně. Kanaďané nechali horké hlavy v kabině a hned v úvodní přesilovce mohli jít do vedení, jenže volného Westlaka vychytal Nagase. Japoncům se v 6. minutě naskytla téměr minutová přesilovka pět na tři, ale ve výrazné ohrožení Rosenovy branky ji přetavit nedokázali. A tak do vedení šli domácí, na konci 10. minuty a pět sekund před vypršením Ishidova trestu natřikrát dorazil puk za Nagaseho Marc Dorion.
 
Do konce první třetiny útočili spíše domácí, ale vyloženou šanci si nepřipravili. Japonci hráli v obraně pozorně a ukazovali, že jsou na vyspělého soupeře dobře připraveni. Obrázek hry se začal pomalu měnit krátce po startu prostředního dějství. V 19. minutě trefil strnulého Rosena v gólové šanci Yoshikawa a Japonci si dál vytvářeli zajímavé příležitosti. Krátce po skončení přesilové hry jim ale nabídl vyrovnání jako na zlatém podnose Nicholson, který v obranném pásmu nahrál přímo na hokejku Takayukiho Enda a japonský kapitán poděkoval chladnokrevným zakončením po ledě.
 
Javorové listy soupeře po vyrovnání hned zmáčkly. Westlake netrefil prázdnou polovinu branky a Bowdenův čistý samostatný nájezd vyrazil Nagase maskou. Rozpačitým výkonem však kazil spoluhráčům snahu Nicholson, který kromě nepočítané asistence na japonský gól třikrát seděl během druhé třetiny na trestné lavici. Kanadský tlak vyzněl do prázdna, a tak měla rozhodnout třetí třetina.
 
Tu začali velmi dobře Japonci a aktivní hrou se dostávali před Rosena. Jejich snahu málem zmařil Ishida, jenž propadl v obraně a mohl děkovat Bookerovi, že sobecky nastřelil Nagaseho místo přihrávky na lépe postaveného Doriona. Chyby ovšem dělali i Kanaďané, po Murrayho námazu Takahashimu řešil Grassi požár vyhozením puku do hlediště a byl vyloučen. V oslabení však Bowden využil ponechané volnosti a předložil rozjetému Westlakovi, který netrefil puk v gólové šanci.
 
S postupujícím časem byl na herním projevu Japonců znát úbytek sil. Trenér Nakakita točil jen dva útoky, na rozdíl od tří kanadských. Na začátku 44. minuty nápor Kanady gradoval, Westlake zakončoval i v pádu, ale Nagase měl zkrátka svůj den. Po oddechovém času Kanady vrhli domácí všechny síly do útoku ve snaze rozhodnout ještě před sirénou. Do vysunuté obrany ale podnikli Japonci rychlý výpad a přečíslení zakončil v čase 43:47 Daisuke Uehara!
 
Opaření Kanaďané udělali jediné, co mohli. Zoufale zaútočili, Nagase si připsal zákrok proti Dorionovi, a Rosen odjel na střídačku. Do prázdné branky se ovšem 16 sekund před koncem doplazila proklouznuvší kanadská rozehrávka a za autora pojistkové trefy byl označen japonský kapitán Takayuki Endo. Poté už mohly na led vytrysknout japonské slzy štěstí, zatímco se zkoprnělá UBC Thunderbird Aréna  společně s domácím týmem loučila s vidinou třetí zlaté hokejové medaile v průběhu jednoho měsíce.
 
Radost Japonců po výhře nad Kanadou. Autor: Jan ChlubnaMixzóna pro rozhovory s hráči připomínala po utkání bzučící úl plný protichůdných emocí. Ve shluku japonských novinářů se objevovaly slzy štěstí a hráči s červeným sluncem na dresech zářili radostí. S pozitivními emocemi kontrastovaly kamenné tváře Kanaďanů a zklamaný pláč mladého Marca Doriona nebo předlouhé objímání Jeana Labonteho s kanadskou funkcionářkou. „Byl to ohromně těžký zápas,“ ulevil si před lačným davem žurnalistů japonský kapitán a dvoubrankový střelec Takayuki Endo. „Kanada hrála tak dobře, rychle bruslila a její přihrávky byly přesné. Do toho podpora diváků,“ vyjmenovával, s čím vším se musela jeho družina vyrovnat. „Myslím si, že jsme dnes opravdu vyhráli jako tým. Naše týmová hra ve mně zanechává velmi dobrý pocit,“ pochválil všechny své spoluhráče.
 
„Posledních dvacet sekund zápasu pro nás bylo kritických,“ prohlásil Endo. „Už jsme byli velmi unavení a jenom jsme se snažili sledovat puk a dostávat ho od naší branky. Po celý zápas jsme se snažili neustále napadat, minimálně jeden náš hráč měl vždy napadat rozehrávajícího kanadského a hodně hlasitě jsme spolu komunikovali, snažili jsme se také číst kanadskou hru a odhadovat, co s pukem udělají,“ odkryl útočně naladěný obránce hlavní zbraň Japonců.
 
Japonský brankář Mitsuru Nagase doslova vyzařoval štěstí okolo sebe a těžko hledal slova. „Hrají patnáct let, nikdy jsme Kanadu neporazili a na paralympiádě jsme pokaždé skončili pátí. Tady jsme poprvé postoupili ze skupiny a hned je z toho finále,“ vykládal s úsměvem na rtech. „Když jsme dali druhý gól, říkal jsem si, že už nesmím nic pustit. Celý zápas jsem dneska byl v klidu a koncetroval se na hru,“ ujistil Nagase, že nervózní z největšího zápasu kariéry nebyl.
 
Nagase vystavil stopku kanadským střelcům i v těch nejvyloženějších šancích a stal se základním stavebním kamenem překvapivého úspěchu. Krátce po vyrovnání na 1:1 zastavil maskou v klíčovém momentu samostatný nájezd Bowdena. „Hlavou jsem zasáhl schválně, je to můj styl. Nezáleží na tom, jestli chytíte puk nohama, rukama nebo něčím jiným,“ dokázal Nagase, že se jako správný brankář nebojí žádného puku.
 
Dění v japonské kabině po utkání popsal zkušený Nagase smíchem. „Je to prostě něco neuvěřitelného, všichni jsme velice šťastní. Můžeme dosáhnout na zlato, ale k němu potřebujeme vyhrát ještě jeden zápas,“ zasnil se hráč s číslem 39. „Třicet devítku nosím podle svého vzoru, Dominika Haška!“ smál se. „Dobře si pamatuji české Nagano a jak Hašek vychytal v semifinále Kanadu. Možná mi Dominik dal sílu,“ zabodoval dobře naladěný Japonec.
 
Zdá se, že v Japonsku je počínání paralympioniků ostře sledováno. Soudě alespoň podle početného davu žurnalistů, který se pokaždé točí okolo japonského týmu. „Ano, zájem médií je veliký. Zápas sice nebyl vysílán v televizi, ale teď je v Japonsku asi sedm hodin ráno, a tak možná bude velká novinka ve zprávách,“ potvrdil japonský „Hašek“ zájem ze své domoviny. „Porazit hokejovou zemi Kanadu na jejím domácím ledě ve Vancouveru, to je prostě skvělé a lidem to udělá radost,“ řekl závěrem Nagase.
 
Jeho protějšek Paul Rosen pochopitelně tak veselý nebyl. „Chtěli jsme vyhrát a hrát o zlato. Sebevědomí jsme k tomu měli dost. Moc práce jsem neměl, hrálo se hlavně na druhém konci, ale góly jsme nedali. Musím se podívat na video, co se vlastně stalo,“ řekl bezbarvým hlasem Rosen. Zvládl i zhodnotit výkon Nagaseho v protější brance. „Mits hrál proti nám dobře. Víte, každý na světě hraje jako hvězda, když hraje proti Kanadě. Děláme z ostatních ty nejlepší. Uvidíme, co se stane zítra,“ vyjádřil se Rosen s výhledem zápasu o bronz.
 
Zklamání je pro Rosena o to větší, že po turnaji ukončí kariéru. Na přímou otázku odpověděl stručně a jasně: „Ano, zítra končím,“ potvrdil téměř padesátiletý gólman, že utkání o třetí místo pro něj bude tím posledním.

Smutek prý ale necítí. „Ne ne ne. Vyhráli jsme mistrovství světa v roce 2008, v posledních deseti letech jsem hrál s výbornou partou a reprezentovat zemi je ta největší čest v životě. Absolutně nic bych neměnil,“ rozloučil se. „Porážka na domácím ledě je devastující. Přišli jsme sem vyhrát zlato a to se nám nepovede...,“ hlesl tragickým tónem na odchodu Paul Rosen.
 
Kanada – Japonsko 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky: 10. Dorion (Booker, Grassi) – 23. Endo, 44. Uehara (Takahashi), 45. Endo. Rozhodčí: Morrison – Richardson, Roethlisberger. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:0. Diváci: 5039.
 
Kanada: Rosen – Dixon, Labonte, Grassi, Murray - Westlake, Nicholson, Bowden - Dorion, Booker, Bridges - Lord, Whitson, Matheson
 
Japonsko: Nagase – Endo, Ishida, Nakamura, Sudo - Misawa, Annaka, Ito - Yoshikawa, Uehara, Takahashi
 
Jan Chlubna
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting