Úvodní stránka Vancouver 2010 Američané vynulovali i Nory a jsou druhým finalistou
Američané vynulovali i Nory a jsou druhým finalistou PDF Tisk Email
sporty - Vancouver 2010
Redakce: Jan Chlubna
Pátek, 19 Březen 2010 07:38
Američané zdraví diváky po postupu do finále paralympijského turnaje. Autor: Jan ChlubnaSemifinále dvou velice vyrovnaných soupeřů rozhodla střelecká produktivita. Zatímco Američané se dokázali prosadit třikrát, Norové potvrdili své trápení v koncovce a ani oni nedali Spojeným státům gól. Americký brankář Cash zůstává neprůstřelný už čtyři zápasy v řadě. V první třetině navíc nemusel čelit závažnějšímu norskému zakončení, ačkoliv Norové na střely vyhráli 5:3. Američané byli před brankou nebezpečnější. V 8. minutě ale nedosáhl na puk před odkrytým Johansenovým hájemstvím Connelly a ve 14. minutě orazítkoval Chace tyč.

Okolo 18. minuty se Norsko dostalo do výraznější převahy, kterou ale vyjádřilo jen Pedersenovou trefou do tyče. USA odpověděly šancí, při které Nory dělily od inkasované branky milimetry. Kotouč prošel pod Johansenem a plazil se za čáru, ze které ho na poslední chvíli odpálil Vaernes. Ve 24. minutě ale stejně otevřel skóre Greg Shaw, který si krásně objel Johansena a s přehledem zasunul do prázdné branky.

Po minutě unikl do brejku Björnstad, namísto vyrovnání trefil jen Cashe a mohl hořce litovat. Ve 26. minutě totiž při americké přesilovce udržel pásmo Taylor Chace a jeho tečovaná střela skončila až za Johansenem. Po druhé třetině tak vedli Američané 2:0 a měli nakročeno do finále.

To mohli definitivně potvrdit hned po startu třetí třetiny, kdyby Emmerson v samostatném nájezdu překonal Johansena. Vzápětí se Norové prakticky čtyři minuty bránili v oslabení a přicházeli o cenný čas. Početní nevýhodu přestáli a sami ve 36. minutě zahrozili brejkem. Pedersen ale nedosáhl na Roynovu příhru a když o tři minuty později trefil Rovelstad v přesilovce Cashe do špičky rámu, začalo to s Američany vypadat opravdu dobře.

Finálovou pojistku trefil v samém závěru 42. minuty bez přípravy Joe Howard a sebral Norům poslední naději. Ačkoliv se Seveřané ještě trochu zoufale snažili o zázrak při dlouhé powerplay, s výsledkem už nepohnuli a reprízu loňského finále MS v Ostravě prohráli 0:3. Zopakují si v zápase o bronz setkání s Kanadou, Američané budou o zlatou medaili bojovat s Japonci.

Norský obránce Eskil Hagen mluvil po utkání seversky střízlivě. „Měli jsme o něco více střel, více velkých šancí, ale bez gólu nemůžeme vyhrát,“ prohlásil fakt, se kterým lze těžko polemizovat. Norové byli ve všech dosavadních čtyřech paralympijských finále, které se ve sledge hokeji odehrály, a jedním z pamětníků je právě i Hagen. Ve Vancouveru si Norsko poprvé finále nezahraje. „Soutěž je každou paralympiádu těžší a těžší. Norsko je malá země, nemáme takovou základnu a hráčský potenciál jako USA nebo Kanada. Snažíme se jít dál a hledat nové lidi, kteří by hráli sledge hokej,“ naznačil Hagen možný problém generační výměny.

Utkání o třetí místo nabídne reprízu vyhroceného střetu mezi Norskem a Kanadou, ve kterém kanadská tvrdost hraničila se zákeřností. Hagen se ale Kanady nebojí. „Vždy hrají takhle a my jsme na to zvyklí. Věříme si a doufám, že to přeneseme i na led. Každopádně jsme překvapení, že Kanada nepostoupila. Všichni jsou překvapení,“ usmál se.

Steve Cash je ledově klidným gólmanem a dával to na sobě znát i při hodnocení utkání. Žádné pozitivní emoce nebo projevy štěstí, jen střízlivá slova. „Štastně jsme se dostali až na vrchol a teď se to pokusíme dotáhnout do konce,“ řekl vzrůstem neveliký, ale výkonem zcela opačný brankář. Na turnaji ještě nedostal ani jeden gól, takovou bilancí se nemůže pochlubit žádný z jeho kolegů. „Dělám pořád to samé, co jindy. Hodně spím, dobře jím, nedívám se dopředu ani dozadu a soustředím se jenom na svou hru,“ odtajnil svůj recept na parádní výkony.

„Za své nuly musím poděkovat naší obraně, protože ta hraje výborně. Za čtyři zápasy na mě šlo asi třicet střel, takže velký kredit našim hráčům,“ vysekl poklonu svým kolegům v poli. „Jako brankář se vždycky snažím udržet nulu, ale hrajeme týmový sport, takže podpora spoluhráčů je důležitá.“

Američané narazí ve finále překvapivě na Japonsko. Na soupeře hledí Cash s pokorou: „Japonsko je velmi dobrý tým, v semifinále tvrdě pracovalo a účast ve finále si jednoduše zasloužilo,“ nepouštěl se na závěr Steve Cash do žádných prognóz ani silných prohlášení.

USA – Norsko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 24. Shaw (Pauls), 26. Chace (Salamone), 42. Howard (Salamone, Landeros). Rozhodčí: Boese – Dagenais, Heltman. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 5204.

USA: Cash - Connelly, Yohe, Landeros, Chace - Jones, Emmerson, Page - Salamone, Howard, Torres - Lipsett, Shaw, Pauls

Norsko: R. Johansen (Deng) - Rovelstad, Vernes, Hagen, Nordstoga - Pedersen, Royne, L. R. Johansen - Svee, Björnstad, Bakke