Úvodní stránka Vancouver 2010 Itálie si částečně spravila chuť a skončila sedmá
Itálie si částečně spravila chuť a skončila sedmá PDF Tisk Email
sporty - Vancouver 2010
Redakce: Jan Chlubna   
Sobota, 20 Březen 2010 00:20
Italský kapitán Chiarotti se raduje z gólu. Autor: Jan ChlubnaZápas o sedmé místo začali lépe Švédové a vypracovali si několik velice slibných šancí. Po chybě Balossettiho zakončoval Holm, od modré střílel Ingvarsson, Lundgrenovu ránu tečoval někdo ze clonících hráčů. Výborně koncentrovaný brankář Stillitano ale odolal a Italové udeřili. Na konci 8. minuty Ingvarssonovu minelu za vlastní brankou potrestat Werner Winkler a poslal modrou družinu do vedení. Ingvarsson svou chybu následnou bombou nenapravil a se Švédy bylo ještě hůře, když ve 14. minutě využil přesilovku Florian Planker.
 

Chiarotti byl v 19. minutě blízko třetímu gólu, ale nevyužil další švédské chyby a na druhé straně Stillitano nepřipustil snížení proti Ingvarssonovi. Od těch chvil začala mít Itálie navrch, výborně bránila střední pásmo a nepouštěla žluté vosy před svou branku. Naopak sama podnikala nebezpečné výpady, jako ve 29. minutě, kdy Nilsson odolal Plankerově dorážce.
 
Stejný obrázek hry pokračoval i ve třetí třetině. Švédové nebyli schopni účinněji překonat italský defenzivní systém a když si ve 40. minutě Planker prohodil puk pod sebou a zvýšil na 3:0, nebylo o vítězi pochyb. Pojistku navíc přidal na začátku 42. minuty po skvělé Plankerově přihrávce do jízdy Andrea Chiarotti. Švédsko se na odpor nezmohlo a nezaznamenalo ani čestný úspěch. Země, která dala světu sledge hokej, tak na paralympiádě obsadila poslední místo. Italové si aspoň jednou vybojovali úsměv na rtech a patří jim sedmá příčka.
 
Marcus Holm, zaskakující s kapitánským céčkem za zraněného Jense Kaska, potvrdil, že Švédové už byli unavení. „Dobře jsme začali, měli jsme několik šancí, ale neproměnili jsme je a rychle jsme se unavili. Vydali jsme se ze sil v zápase s Koreou,“ vrátil se Holm k porážce  1:2 od Korejců ve kvalifikačním zápase. „Hráli jsme ještě před rokem mistrovství světa skupiny B,“ připomněl Holm, „a je to obrovský rozdíl. Dostali jsme se sem společně s Koreou z kvalifikaci a všechny týmy z A skupiny Švédsko i Koreu porazily.“ Sice tak prohlásil před zápasem o páté místo mezi Českou republikou a Koreou, ale v podstatě Holm vystihl velké rozdíly, které ve sledge hokeji mezi týmy stále panují.
 
Florian Planker si proti Švédsku připsal tři kanadské body a mohl být alespoň částečně spokojený. Itálie předváděla po většinu turnaje velmi sympatické výkony, ale zápasy těsně ztrácela. „Měli jsme trochu smůlu, ale asi nám také v některých okamžicích scházela ta správná koncentrace,“ hledal chybu také uvnitř vlastního týmu. Planker souhlasil, že i na ledě byla znát švédská únava. „Je to pravda, protože Švédům se zranil kapitán a chyběli mu ještě další hráči. Kromě toho hráli těžký zápas s Koreou, a tak byli více unavení než my. Na začátku nás zachránil skvělý gólman a potom jsme dali dva góly a už si to pohlídali,“ prohlásil bývalý aktivní hokejista.
 
S ohledem na předcházející těsné porážky ale v Plankerově duši panovaly rozpolcené pocity. „Jsem spokojený i nespokojený s celým turnajem. Kvalifikovali jsme se se štěstím na loňském mistrovství světa a známe naše možnosti. Ale když se ohlédnu zpátky za turnajem, mohli jsme uhrát víc. Zároveň jsme ale rádi, že jsme neskončili poslední.“ A stejné hodnocení si přichystal i na svůj osobní výkon. „Bylo to celkem dobré, ale v důležitých momentech jsem toho hodně prováhal. V hokeji je ale všechno tak rychlé, že se někdy nepovede dobrá střela nebo dostanete nepřesnou přihrávku, která by jinak mohla změnit celý zápas. Takže se svým výkonem jsem docela spokojený, ale mohl jsem být i lepší,“ uzavřel Florian Planker.

Itálie – Švédsko 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 8. Winkler, 14. Planker (Rosa, Cavaliere), 40. Planker (Leperdi), 42. Chiarotti (Planker, Cavaliere). Rozhodčí: Matte – Beelen, Wesley. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 4954.
 
Itálie: Stillitano - Rosa, Cavaliere, Balossetti, Condello - Chiarotti, Planker, Leperdi - Winkler, Stella, Corvino
 
Švédsko: Nilsson - Ingvarsson, Lundgren - Anderson, Rakos, Holm, Svensson, Kasperi, Carlsson, Engmark
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting