Úvodní stránka Vancouver 2010 Michal Geier trefil v prodloužení páté místo!
Michal Geier trefil v prodloužení páté místo! PDF Tisk Email
sporty - Vancouver 2010
Redakce: Jan Chlubna   
Sobota, 20 Březen 2010 03:35
Češi slavící páté místo na paralympiádě. Autor: Jan ChlubnaAKTUALIZOVÁNO Repríza zápasu českých sledge hokejistů s Koreou měla narozdíl od utkání ve skupině důležitější podtext. Šlo o celkové velmi slušné páté místo za světovou špičkou, a průběh zápasu tomu dlouho odpovídal. Opatrnější hru jako první opustili Korejci a po necelých třech minutách poslední třetiny se dostali do vedení. Češi rázem zapnuli na vyšší stupeň a výsledkem bylo vyrovnání z hokejky Erika Fojtíka. Zápas dospěl až do prodloužení, ve kterém o páté příčce pro Českou republiku rozhodl Michal Geier.

Repríza zápasu ze skupiny s Koreou začala poněkud opatrně. Oba týmy nechtěly zbytečnou chybou darovat soupeři vedení a na ledě to bylo znát. Z českých hokejek se vyšly mezi tři tyče jen střely Krupičky a Kubeše, Korejci byli o dva pokusy přesnější. Žádná ze střel ale neznamenala pro brankáře Vápenku a Choie gólové nebezpečí.
 
Trenér Zelenka před druhou třetinou zamíchal sestavou, ale kýžený efekt se nedostavil. Také díky dvěma oslabením po sobě, které Češi museli bránit. V prvním z nich se po zásahu proti korejskému přečíslení nechal zdravotně prohlédnout Vápenka, ale naštěstí mohl pokračovat ve hře. Ve 21. minutě se konečně připomněl výrazně i český útok, ovšem Geier v brejku přestřelil branku.
 
Kdyby si J. K. Lee věděl rady s velkým Vápenkou, mohlo být s Čechy při jejich přesilovce nedobře. Nadále však platil bezbrankový stav a to i po Geierově akci, ze které deset sekund před druhou přestávkou otřel puk o vzdálenější pravou tyč.
 
Čekání na gól skončilo po třech minutách třetí třetiny. Sang Hyeon Park vystřelil od modré čáry a puk se zastavil až o síť za Vápenkou. Češi rázem zvýšili tempo a začali dokazovat, že umí soupeře přitlačit. Krupička, Geier ani Hábl ovšem ve svých šancích nevyrovnali. Až Erik Fojtík využil ve 38. minutě volnosti před Choiem a zkušeně zvedl kotouč přes padajícího gólmana.
 
Korea byla v závěru třetiny aktivnější, ale své útoky nedokázala využít k finálnímu zakončení, a tak došlo na prodloužení. V něm ve 48. minutě vypálil z levého kruhu Michal Geier přesně do horního rohu a mohl společně s celým týmem začít slavit zisk pátého místa!
 
Michal Geier po utkání s Koreou o páté místo. Autor: Jan Chlubna„Mohl jsem zápas rozhodnout už daleko dřív, jel jsem dvakrát sám na bránu“ vrátil se zpět v čase Michal Geier. „V první šanci jsem zkoušel přelobovat gólmana, protože byl dost povyjetý, ale bohužel lob byl moc silný a přestřelil jsem bránu. Druhá situace byla asi to nejjednodušší, co jsem mohl dát, protože gólman byl venku, ale dostal jsem se do špatného úhlu a stihl jsem trefit jenom druhou polovinu branky. Dal jsem prudší střelu a možná to ještě lízlo tyčku. Kdybych dal střelu klidnější, tak to mohl být gól,“ vyčítal si i po výhře.
 
Češi potvrdili páté místo z loňského mistrovství světa, ale pro rychlíka s číslem 74 znamená stejné umístění na paralympijských hrách víc. „Od mistrovství světa jsme určitě udělali nějaký pokrok. Taky jsme na něm hráli s Koreou a docela nás svojí rychlostí přehrávala. Teď už jsme jí vyrovnali. Navíc paralympiáda je prostě paralympiáda. Všechny týmy sem přijeli dobře připravené, my jsme taky měli natrénováno a sice jsme si přáli zahrát semifinále, ale spokojenost je veliká i s pátým místem,“ prohlásil člen početného klanu ze severozápadních Čech.
 
Nejhůře bylo českému týmu asi v rozřazovacím zápase s Itálií, ve kterém ztratil dvoubrankové vedení, ocitl se pod tlakem a postoupil až na penalty. „Velkou zásluhu má na umístění určitě Michal Vápenka. Je známé, že náš tým se osvědčuje skvělým gólmanem. Můžeme se na něj vzadu spolehnout a musíme pořád pilovat to vepředu,“ nezapomněl ocenit svého spoluhráče s maskou.
 
Vrcholnou akci, na kterou se všichni těšili, mají sledge hokejisté za sebou. Co bude dál? „Všichni kluci teď mají sledge hokeje plné zuby,“ zasmál se Michal Geier. „Ale paralympiádu jsme si užili a budeme chtít dál dělat dobré výsledky, dělat si radost a snad se budou nabalovat ke sledge hokeji noví lidé a dostane se v České republice víc do popředí,“ zahleděl se do budoucna Michal Geier.
 
Erik Fojtík byl opět v dobré náladě a bez okolků se pustil do rozhovorů. „Vzhledem k tomu, že jsme byli na paralympiádě poprvé, tak páté místo je docela úspěch,“ rozpovídal se. „Trošku jsme myslel na postup ze skupiny, který nám ale bohužel nevyšel. Těsně jsme prohráli s Japonskem a Amerika, to je tým v současné chvíli nad naše možnosti,“ zhodnotil zpětně turnaj ze svého pohledu.
 
Samotné utkání o konečné umístění se rozjíždělo pomalu. Češi pořádně nastartovali motor až poté, co prohrávali 0:1. „To je pravda, zase nám trochu svazovalo ruce vědomí, že musíme vyhrát. Nějaké šance jsme měli, ale nedokázali jsme je proměňovat. Já sám jsem jednu nedal, Zdeněk Krupička měl nájezd, Michal Geier netrefil branku… Bohužel, někdy je to těžké,“ ošíval se střelec důležitých paralympijských branek.
 
V průběhu utkání s Koreou trenér Tomáš Zelenka zamíchal se sestavou a Erik Fojtík se ocitl na centru prvního útoku, zahajoval i prodloužení. „Trenér stáhl sestavu na menší počet hráčů. Může to pomoct a nemusí, hrajete najednou s hráči, na které nejste tak úplně zvyklý. Na druhou stranu pracujeme spolu v jednom kolektivu, jezdíme spolu na soustředění, takže dokážeme odhadnout, co kdo asi tak bude dělat,“ vyjádřil se Fojtík k pohybům v kádru.
 
Sledgehokejový matador měl prsty v obou gólech, kterými Češi Korejce porazili. „Nastřelil jsem puk, Tomáš Kvoch ho poslal na gólmana a Michal Geier odražený puk poslal do branky,“ popsal dráhu kotouče k vítězné trefě. A první branka, kterou sám dal z hranice brankoviště? „Pavel Kubeš byl atakován obráncem, puk se nějakým způsobem odrazil ke mně před bránu a já jsem čekal, co udělá gólman. Udělal pohyb, a tak jsem to zkusil na lapačku a trefil jsem prostor mezi ní a ramenem,“ dobře si pamatoval rozhodující okamžiky. Okamžitě si ale vyčetl jiný okamžik. „Branka Koreje padá vyloženě na můj vrub, protože jsem clonil našemu gólmanovi a ten nic neviděl. Zaplať pán bůh, že jsme to dokázali nějak otočit,“ ulevil si Erik Fojtík na závěr celé paralympiády.

Česká republika - Korea 2:1 pp. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 38. Fojtík (Kubeš, Krupička), 48. Geier (Kvoch, Fojtík) - 33. S. H. Park (J. K. Lee, Han). Rozhodčí: Bokal - Dagenais, Heltman. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 5507.
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting