Úvodní stránka Vancouver 2010 Kanada je bez medaile, Norsku přiřkl bronz Hagen 3,6 sekundy před koncem!
Kanada je bez medaile, Norsku přiřkl bronz Hagen 3,6 sekundy před koncem! PDF Tisk Email
sporty - Vancouver 2010
Redakce: Jan Chlubna   
Sobota, 20 Březen 2010 07:20
Hora norské radosti po bronzovém gólu. Autor: Jan ChlubnaAKTUALIZOVÁNO Kanaďané dotáhli senzaci na svůj účet do konce! Na sledgehokejovém turnaji X. zimních paralympijských her nejen že nezískali zlato, jak plánovali, ale nakonec nemají cenný kov žádný. V zápase o bronz s Norskem sice byla domácí reprezentace po dvě třetiny aktivnější a vytvořila si řadu šancí, ale Norové podporováni skvělým výkonem Johansena v brance čekali na příležitost. Rozporuplnou postavou se stal obránce Adam Dixon, který ve třetí třetině otevřel skóre, ale o několik minut později zalehl puk v brankovišti a z nařízeného trestného střílení vyrovnal Rolf Einar Pedersen. Definitivně poslal javorové listy do kolen necelé čtyři sekundy před koncem Eskil Hagen, který vysokým obloučkem očernil Rosenovi jeho derniéru v brance a vystřelil Norům bronzové medaile.

Motivace Kanady po semifinálové prohře s Japonskem byla velkou neznámou. Ale Kanaďané od počátku dokazovali, že alespoň bronzem nepohrdají a že dokážou hrát i férový sledge hokej, když chtějí. Norsko od prvních momentů zvolilo defenzivní taktiku a nechalo Kanaďany po dvě třetiny narážet na svůj obranný val.
 
Přesto ve druhé třetině získala Kanada výraznější převahu a brankáře Johansena zasypala řádkou střel. Nejblíže byl otevření skóre Nicholson, který ve 20. minutě promáchl kotouč před prázdnou brankou. O dvě minuty později Johansen perfektně pokryl Dorinovou dorážku a pasoval se do role ústředního problému Kanaďanů. Ti po třiceti minutách hry vedli na střely 17:4, ale skóre zůstávalo nadále bezbrankové.
 
Až ve 33. minutě prostřelil Johansena z levého kruhu Adam Dixon a rozjásal spoluhráče i fanoušky. Ne však na dlouho. Varování vyslal o dvě minuty později Björnstad, jehož gól nemohl být uznán, protože rozhodčí o zlomek sekundy dříve přerušil hru v domnění Rosenova držení kotouče. V čase 36:08 však Dixon řešil chaos v prázdném brankovišti po předchozím Rosenově zákroku zalehnutím kotouče a výsledkem bylo nekompromisně nařízené trestné střílení proti Kanadě. Puku se chopil Rolf Einar Pedersen a mazáckou kličkou vyškolil Rosena.
 
42. minuta se stala osudnou pro obránce Grassiho. Při pokusu trefit u mantinelu Björnstada sám sebe zranil a odstoupil ze hry. Jen z kabiny tak mohl tušit norský tlak,který se začal v závěru třetí třetiny rodit. Rosen ještě zvládl přikrýt Pedersenovu přízemní střelu a utkání spělo do prodloužení. Po dojmem blížící se sirény však Eskil Hagen nahodil puk z pravého křídla přes Bridgesovy zvednuté ruce, Rosen proti padajícímu (javorovému) listu jen máchl hokejkou a puk skončil v jeho brance! Časomíra se zastavila 3,6 sekundy před koncem třetí třetiny a v aréně by se člověk kanadské krve v ten moment nedořezal.
 
Pedersen už zkušeně udržel puk po buly ve středovém kruhu a ještě s obdivuhodným klidem přešel likvidační Bridgesův nájezd rukama na hlavu. Kanadský útočník nebyl ani vyloučen, ačkoliv by si jeho zákrok zasloužil exemplární trest. Větším trestem pro něj asi však byla mohutná norská radost, která zaplavila ledovou plochu. Nejenom že Kanada nezískala zlato, ale bronz jí ještě před nosem vyfoukli na domácí půdě Norové, které ve skupině porazila 5:0. Derniéra Paula Rosena v brance pořádně zhořkla a naplní stránky nejbližšího vydání kanadských deníků.
 
Roger Johansen se na utkání o třetí místo dobře vyspal a podal skvělý výkon, kterým hodně podpořil defenzivní taktiku Norska. „V předchozích zápasech byla naše obrana hrozná a ani jsme nedávali góly. Dnes jsme se na obranu opravdu zaměřili a naši beci mi hodně pomáhali. Udělal jsem nějaké dobré zákroky, ale také jsme měli štěstí, protože Kanada měla velké šance,“ potvrdil to, co všichni viděli.
 
Potom přiznal, že naváděl svého spoluhráče Eskila Hagena ke střelám podobným té, která rozhodla. „Říkal jsem Eskilovi, ať takhle střílí asi hodinu před zápasem. Rosen je dobrý brankář, ale má špatnou rovnováhu. Když musí jít nahoru, často spadne na záda. Už takhle dostal několik gólů,“ prozradil užaslým novinářům Roger Johansen.
 
Šťastný střele Eskil Hagen na Johansena plynule navázal. „Viděl jsem, že máme na konci dobrý tlak na Kanaďany a že jsou trochu ve stresu. Vyhazovali puk ven a já jsem věděl, že se k němu musím dostat. Puk se kutálel po hraně a já jsem ho jenom chtěl dostat na branku. Po cestě myslím o něco narazil a udělal pěkný oblouk nad gólmanem a…,“ rozesmál se Hagen. To „něco“ byly pravděpodobně ruce Bridgese, který se snažil Hagenovi ve střele zabránit za každou cenu. „Opravdu? Tak to Billymu později řekněte,“ nevycházel zkušený Nor z dobré nálady.
 
Pak se vrátil k Johansenově nápovědě. „Víte, vysoké puky je těžké chytat, protože padají proti světlu. Rosen má problémy se stabilitou a je pro něj těžké dostat takovou střelu pryč. Ten oblouk ale nebyl plánovaný, něco takového naplánovat nejde,“ potvrdil slova svého spoluhráče, ale zároveň ubezpečil, že šlo o velkou náhodu. „Já ani nevím, co jsem si myslel, když ten gól padl. Asi abych nechytil hit od svých spoluhráčů. Prostě jsem se smál a spadl na zem a na mě spoluhráči. Co v takové chvíli můžete říkat,“ pravil evidentně na pohodové vlně vysílající Hagen.
 
„Porazit Kanadu v jejím domácím prostředí je docela dobrý pocit. Radši bychom hráli až zítra, ale když se to vyvinulo takhle, je to samozřejmě skvělé Kanadu porazit. Speciální. Dal jsem Kanadě dva góly už ve finále 98 v Naganu a vyhráli jsme 2:0. Ale neříkejte, že jsem kanadský zabiják. Mám kanadskou přítelkyni, která se teď doma stará o naši dvou a půl letou dceru. Poznali jsme se v Turíně a já ji miluju,“ rozesmál všechny okolo sebe.
 
Rolf Einar Pedersen je ikonou norského sledge hokeje a nemohl u rozhovorů chybět. „Jsem tak šťastný za tým, za jeho přátele, trenéry i za celé Norsko,“ začal vzletně. „Vyhrát medaili nad Kanadou v její domácí aréně je skvělé, jsme velmi šťastní. Je to pro nás velké vítězství, skoro jako zlatá medaile. Myslím, že kanadský tým je docela zklamaný,“ sypal ze sebe první pocity.
 
Pedersen perfektně provedl trestné střílení nařízené proti Kanadě a krátce po inkasované brance vyrovnal. „Byl jsem si docela jistý. Gólman se nemůže pohybovat, tak jsem věděl, že naznačím střelu a udělám kličku doprava. Věřil jsem si, že dám gól, prováděl jsem to už hodněkrát v minulosti. Je pěkné vidět puk v síti,“ potvrdil slovy svou suverenitu v nájezdu norský univerzál.
 
Ve skupině dostali Norové od Kanady pět gólů a žádný nedali. Museli proto ve své hře něco změnit. „Zapracovali jsme hodně na obraně, na hře v našem pásmu a snažili jsme se držet hráče daleko od branky. Náš brankář navíc odvedl výkon na světové úrovni, takže to nám hodně pomohlo. Museli jsme být trpěliví a počkat si na šance. Ty přišly na konci třetí třetiny,“ potvrdil Pedersen Johansenova slova o obranné taktice. „Na konci jsem myslel, že mě Billy Bridges zabije, ale dopadlo to dobře,“ zavtipkoval si i Pedersen a zároveň prokázal obrovský nadhled nad Bridgesovým zákeřným útokem na hlavu po závěrečné siréně.
 
Za Kanaďany hodnotil utkání Adam Dixon, jedna z jeho nejvýraznějších postav. Nejdříve otevřel skóre, ale o několik minut později po jeho zalehnutí kotouče v brankovišti bylo nařízeno trestné střílení, ze kterého Pedersen vyrovnal. „Rozhodčí mi řekl, že jsem zalehl puk a za to je penalta. Nevím, kde byl puk. Vybral si mě, nikdo nevěděl, kde puk je,“ neztotožnil se Dixon zcela s výrokem hlavního arbitra.
 
Kanada chtěla na domácím ledě zlato, ale nakonec nemá medaili žádnou. „Je to strašně zdrcující. Chtěli jsme po včerejšku do toho dát víc hrdosti a odjet domů s nějakým tím suvenýrem, ale… Je to hrozné. Někteří kluci pracovali poslední rok hodně a odložili stranou některé jiné věci ze svého života, ale nedopadlo to, jak jsme chtěli,“ říkal zkroušeným hlasem Dorion.
 
„Lidé tady ve Vancouveru byli skvělí fanoušci. Měli jsme šanci ukázat kanadský sledge hokej, světový sledge hokej. Je zklamání, že jsme neukázali Kanadě, kde tým opravdu je. Byla tu obrovská podpora pro náš sport a náš tým,“ pochválil Dorion alespoň fanoušky.


Norsko - Kanada 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
Branky: 37. Pedersen z trestného střílení, 45. Hagen - 33. Dixon (Westlake). Rozhodčí: Morrison - Frerichs, Roehtlisberger. Vyloučení: 6:9. Bez využití. Diváci: 5462.

Jan Chlubna
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting