Úvodní stránka Vancouver 2010 Paralympijskými vítězi ve sledge hokeji jsou Američané
Paralympijskými vítězi ve sledge hokeji jsou Američané PDF Tisk Email
sporty - Vancouver 2010
Redakce: Jan Chlubna   
Neděle, 21 Březen 2010 02:06
Američané se zlatými medailemi na krku. Autor: Jan ChlubnaDo finále, které bylo živě přenášeno japonskou televizí, vstoupili aktivněji Američané, zatímco Japonci se snažili vyrážet do brejků. Ty spolehlivá americká obrana včas zachytávala a nakonec šli mistři světa i do vedení. V 5. minutě při přesilové hře prokázal nejlepší orientaci Alexej Salamone a po dlouhém závaru v japonském brankovišti bekhendem otevřel skóre. Stejný hráč se ve 12. minutě prodral sám až do levého kruhu, ale prohrál svůj souboj s Nagaseho lapačkou. Japonci Cashe v podstatě neohrozili a museli ve druhé třetině přidat.
 

O to se snažili od samého počátku a donutili Američany k jedné z mála chyb. Yohe zastavil Enda v nájezdu jen za cenu faulu a zavinil trestné střílení proti Cashovi. Japonský kapitán se sám rozhodl pro výkon penalty, ale z prostoru mezi kruhy nastřelil jen čekajícího Cashe. Ostatní japonské akce Američané perfektně ubránili a na konci třetiny sami zatlačili. Ve 29. minutě Nagase skvěle vykryl úhel Yohemu a o pár sekund později se od jeho ruky odrazila střela z Lipsettova úniku.
 
Největší tlak si Japonci vypracovali na začátku třetí třetiny. Po Ueharově brejku vytvořili Japonci před Cashem velký zmatek, puk ale za brankovou čáru nedostali. Naopak mohli děkovat Nagasemu, který vzápětí vychytal Howarda v nájezdu tří na jednoho. S blížícím se závěrem nápor Japonců rostl, ale Cash odolal i dorážce Takahashiho vlastní střely a nahození Suda, které se mu odrazilo od sledge pryč. Japonský tlak přerušilo veloučení Ita na začátku 44. minuty, které nakonec 78 sekund před koncem využil Taylor Lipsett k pojištění vedení ranou z levého kruhu. Japonci ještě zkusili krátkou powerplay, ale s výsledkem už nepohli. Zázrak tak do konce nedotáhli, ale i stříbro je pro ně velkým úspěchem. Spojené státy naopak potvrdily loňské vítězství z mistrovství světa a staly se dominantním národním týmem.
 
Útočník Joe Howard nahrál ve finále na obě americké branky, a tak mohl být po všech stránkách spokojen. „Je to skvělé, je to skvělé. A nejlepší na tom všem je, že jsme za celý turnaj nedostali ani jeden gól. Myslím, že to ukazuje náš týmový výkon a výkon gólmana, který dneska chytil trestné střílení,“ chválil Howard na všechny strany.
 
Vlajky paralympijských medailistů ve sledge hokeji. Autor: Jan ChlubnaUSA se vrátily na paralympijský trůn po osmi letech, před kterými triumfovaly doma v Salt Lake City. „Podali jsme tentokrát týmovější výkon,“ srovnal pamětník obou zlatých paralympiád. „Točili jsme pořád tři lajny, zatímco v Salt Lake City jenom dvě a více záleželo na jednotlivcích. Neměli jsme žádnou slabou lajnu a o tom to bylo.“ Obhajovat budou Američané za čtyři roky v Soči a zkušený Howard by byl rád u toho. „Nikdy neříkej nikdy. Pořád mi ještě nebude padesát a budu mladší než Chris Chelios,“ rozesmál se.
 
Uklidňující gól dal krátce před koncem Taylor Lipsett a podtrhl tak své podařené vystoupení na turnaji, během kterého si připsal sedm kanadských bodů v pěti zápasech. Se zlatou medailí na krku ztělesňoval spokojenost samu. „Je to neuěřitelné. Díky bohu se nám vyplatila všechna ta tvrdá práce a příprava,“ prohlásil po finále. „Všech patnáct kluků trénovalo čtyři pět dní v týdnu s osobními tresnéry na ledě, jezdili jsme napříč zemí, abychom se potkávali a trénovali spolu každý den, kdy to šlo. Dnes se ukázalo, že to za to stálo a že se nám to vyplatilo,“ zopakoval Lipsett slova o takřka profesionální přípravě celého týmu.
 
„Medaile je tak těžká,“ usmíval se. „Když mi jí dávali na krk, promítla se mi všechna ta práce, kterou jsem udělal, všechno, co jsme my a naše rodiny obětovali,“ dával útočník stále najevo, jak moc si zlaté medaile váží.
 
Japonsko porazili Američané dva nula a mohlo by se zdát, že k výhře došli jednoduše. „Ne, tak to není. Věděli jsme, že Japonsko hraje dobrý hokej, a proto taky porazilo Kanadu. Získali sebevědomí, jsou skvělý a velmi rychlý tým. Museli jsme počítat s jejich rychlostí a docela se nám dařilo je uhlídat, i když se za nás párkrát dostali. Ale máme v brance Steva Cashe. Je neuvěřitelný, výjimečný. Myslím, že už nebude další Steve Cash ve sledge hokejové historii. Není možné znovu nedostat ani gól za celý turnaj,“ vysekl hlubokou poklonu svému spoluhráči Taylor Lipsett.
 
Kapitán Japonska Takayuki Endo slzel, když přijímal stříbrnou medaili. Ale pocity zklamání z něj i ostatních Japonců rychle vyprchaly. „Teď už jsme opravdu všichni plni šťastných emocí,“ pokýval po závěrečném ceremoniálu. „Na náš tým jsem hrdý. Hráli jsme opravdu dobře, ale Američané byly ještě o něco lepší,“ uznal sportovně porážku Endo.
 
Finále přenášela živě japonská televize, ačkoliv v zemi vycházejícího slunce panovala hluboká noc. Tak velký ohlas postup sledge hokejistů v císařství vzbudil. „Myslím, že to byl velký zlomový bod. Ukázali jsme, že náš sport je schopen inspirovat národ. My ale pořád hrajeme s vědomím, že neexistuje jenom sledge hokej a hráli jsme i za ostatní handicapované sportovce. Myslím, že to byla velká příležitost ukázat se,“ zněla poslední slova Takayuiko Enda.

USA – Japonsko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 5. Salamone (Howard, Lipsett), 44. Lipsett (Howard). Rozhodčí: Hegle – Richardson, Toode. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 5810.
 
USA: Cash - Connelly, Yohe, Landeros, Chace - Jones, Emmerson, Page - Salamone, Howard, Torres - Lipsett, Shaw, Pauls
 
Japonsko: Nagase – Endo, Ishida, Nakamura, Sudo - Misawa, Annaka, Ito - Yoshikawa, Uehara, Takahashi
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting