Úvodní stránka Zajímavosti Z Ještědu na Mont Blanc chce vozíčkářka Hedvika Sovadinová
Z Ještědu na Mont Blanc chce vozíčkářka Hedvika Sovadinová PDF Tisk Email
ostatní - Zajímavosti
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Středa, 07 Duben 2010 08:45
První dubnovou neděli se na svazích pod nejvyšším libereckým vrcholem sešli členové výpravy Elevation 2010. Výpravy, která má první vozíčkářce na světě umožnit sdolání vrcholu Mont Blanc. Společně s Českou televizí zde natáčeli jejich první přípravy na ojedinělý výstup. Hedvika se rozhodla vzepřít osudu a i přes svůj handicap dosáhnout vrcholu nejvyšší hory Alp. Od roku 1996 je v důsledku zranění upoutána na invalidní vozík. Má nehybnou dolní část těla, nicméně to jí neubralo na její chuti do života a v srpnu by se ráda stala 1. vozíčkářkou, která zdolala Mont Blanc!
 
 
Během prvních příprav tým zkoušel, jak nejlépe Hedvice k vrcholu pomoci. Jelikož jsou první, kteří se o něco podobného pokoušejí, bylo třeba vymyslet, co Hedvice při výstupu „nahradí nohy“. V podstatě přicházely v úvahu dvě varianty. První je použití tzv. bi-ski, což je skořepinová sedačka s kovovou konstrukcí, na kterou jsou připevněné dvě lyže. Bi-ski je určena na lyžování tělesně postižených osob. Druhou variantou je použití běžného invalidního vozíku, na který budou připevněné lyže a projde několika dalšími úpravami. Po různých zkušebních výstupech bylo rozhodnuto, že se v srpnu použije speciálně upravený invalidní vozík. K postupu bude dále Hedvika používat lyžařské hole a ve strmějších úsecích horolezecké cepíny.
 
„Každý by si měl určit nedosažitelný cíl. Jen tak může bojovat a snažit se.“ Slova Johanna Heinricha Pestalozzi zcela vypovídají o jedinečném projektu, který vznikl pod taktovkou agentury FOR DREAMS, jejíž hlavní myšlenkou je „plnit sny“ a tím pomáhat handicapovaným lidem začlenit se do „normálního“ života, a to s velkým odhodláním, s nepopsatelným nadšením, s touhou překonávat sami sebe, s jasně vytyčeným cílem a mnohdy ze všech svých sil.
Více informací na www.fordreams.cz.

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting