Úvodní stránka Boccia Mistrovské tituly v boccie rozdány: většinou do českých rukou
Mistrovské tituly v boccie rozdány: většinou do českých rukou PDF Tisk Email
sporty - Boccia
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pondělí, 26 Duben 2010 10:17

Mezinárodní mistrovství České republiky v bocce, které se o víkendu 24. a 25. 4. konalo ve sportovním areálu Univerzity Karlovy v Praze Hostivaři, rozhodlo o titulech českých šampionů. S konkurencí z pěti států (Česká republika, Slovensko, Nizozemí, Velká Británie a Anglie) se nejlépe vypořádali Kateřina Cuřínová (kategorie BC1), František Serbus (BC2) a Michal Svoboda (BC3). Všichni tři turnaj ve své kategorii vyhráli a stali se mistry republiky. K nim se přidal ještě aktuální evropský šampion Radek Procházka (BC4), který ve finále sice podlehl Robertovi Ďurkovičovi ze Slovenska, ale z českých boccistů byl nejlepší.  Kategorie BC4 byla vůbec zajímavým představením. Už v semifinále se potkali reprezentační parťáci Radek Procházka a Simona Kadlecová, kteří spolu zároveň trénují v Brně. A Kadlecová pak v boji o 3. místo narazila na dalšího kolegu z reprezentačního týmu Leoše Lacinu.


Zatímco s Procházkou neměla šanci a prohrála vysoko 0:9, Lacinu porazila 6:1 a stala se vicemistryní republiky. „My spolu teď trénujeme třikrát týdně v Brně od rána do večera, připravujeme se na MS. Simča hraje dobře, ale má ze mě až moc respekt, což je špatně,“ okomentoval výkon Kadlecové Procházka.

 

Student Mendelovy univerzity sice svou tréninkovou partnerku lehce přehrál, ve finále už ale nestačil na Slováka Roberta Ďurkoviče. Ten uhrál v prvních dvou směnách po bodu, pak ale zabral Procházka a stejným výkonem dokázal srovnat na 2:2. V posledním endu dokonce dohazoval tři míčky, kterými útočil na vítězství, jenže uhrál jen jediný bod potřebný pro remízu, a tak se rozhodovalo až v tie-breaku. V něm měl více štěstí Ďurkovič, který se radoval z vítězství v turnaji. „Bylo to velmi těžké, protože Radek je výborný individuální hráč, dokáže zahrát jak na dálku tak do blízka, takže velmi těžko se proti němu hraje. Dokáže zahrát míče, které člověk ani nečeká. Jsem velmi rád, že se mi podařilo vyhrát a trošku mu vrátit prohru z loňského evropského šampionátu ze semifinále,“ usmíval se Ďurkovič. „Těžký to bylo v tom, že měl hrozně měkký míče, a ať jsem dal jakoukoli ránu přesně, tak jsem to nevyrazil. Prostě fyzičku mám ještě docela slabou,“ přiznal Procházka. „Tenhle turnaj byl pro mě náročný hlavně kvůli nemoci. Bohužel, v pátek jsem sem přijel a dostal jsem teplotu, bolí mě v krku a mám nějakou chřipajznu. Jako každý závod,“ povzdechl si čerstvý mistr republiky.

 

Kategorii BC3 ovládli boccisté z britských ostrovů, s jedinou výjimkou. Michal Svoboda se dokázal vklínit mezi nejlepší semifinálovou čtyřku a turnaj nakonec po napínavém finále s Britem Dowanem vyhrál. Český boccista sice po třetí směně prohrával 1-2, vynikajícím finišem ale otočil stav na vítězných 3:2. „Mně to ze začátku turnaje vůbec nešlo, nevěřil jsem si vyrážet míče, které bych normálně vyrazil. Když není sebevědomí, tak to opravdu nejde. Další den, ježiš já jsem se bál! To se nedalo. Nakonec to dopadlo dobře,“ usmíval se mistr republiky. Michal Svoboda jako jediný statečně vzdoroval Angličanům, kteří obsadili další tři příčky. „Mají hlavně lepší vybavení. České vybavení je úplně něco jiného – rampy a aretace, celkově jsou lépe připraveni než česká liga,“ poznamenal Svoboda.

 

Kategorie BC2 měla tradičního favorita – hráče pořadatelského Sportovního clubu Jedličkova ústavu Františka Serbuse. Ten doslova deklasoval v semifinále Lubomíra Skopalíka poměrem 16-0, finále už ale bylo vyrovnanější. Zajímavou partii o titul mistra České republiky svedl se Serbusem Michal Kořínek ze Spastic Sport Praha, který ve druhé směně srovnal na 1:1. Pak už ovšem bodoval jen František Serbus a po výhře 3:1 slavil další vítězství v bocce. „Byla tu spousta cizinců, kteří letos přijeli ve velkém množství. Ve skupině jsem měl jednoho a dalšího jsem porazil při postupu. To mě namotivovalo, protože svět, to je úplně jiná liga než ta česká,“ konstatoval Serbus. „Oni hráči ve světě už jsou v žebříčku a mají i víc zkušeností než my v Čechách. My jsme dřív tolik nevyjížděli, ale teď naštěstí vyjíždíme, tak sbíráme další a další zkušenosti,“ dodal staronový mistr republiky.

 

Kategorii BC1 dominovala Kateřina Cuřínová z TJ Nola Teplice. Ač po operaci, která ji znemožnila trénovat naplno, zvládla dramatické semifinále s Britem Morganem (4:3) i následné finále s Nizozemcem Danielem. Za vydatné podpory diváků rozhodla zejména ve třetí směně za stavu 1:1, kdy si připsala dva body. V závěrečné hře pak uhlídala své vedení a přidala ještě jeden bod. Po vítězství 4:1 tak slavila nejen triumf v celém turnaji, ale také titul mistryně republiky. „Bylo to celkově těžký, protože jsem byla na operaci s kotníkem, takže jsem poslední měsíc nemohla moc trénovat, protože jsem byla na rehabilitaci. Tak mě to samotnou překvapilo, že to tak dobře dopadlo,“ usmívala se po turnaji Cuřínová. I ona se pochvalně vyjádřila o mezinárodní konkurenci. „Hrálo se proti nim docela těžce, každý míček musel být perfektní. Jakmile není, tak ten soupeř to hned okamžitě trestá. Musela jsem se snažit uplatnit každý míček,“ přiblížila svůj výkon reprezentantka TJ Nola Teplice.
 

Daniel Pavlis

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting