Úvodní stránka Boccia Začalo mistrovství světa v boccie. Češi do něj vstoupili nadějně
Začalo mistrovství světa v boccie. Češi do něj vstoupili nadějně PDF Tisk Email
sporty - Boccia
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Středa, 02 Červen 2010 18:56
V Lisabonu včera odstartovalo mistrovství světa v bociie. V Portugalsku čeká reprezentanty boj nejen o medaile a titul mistra světa v individuální a párové soutěži, ale také o body pro nominaci na letní paralympijské hry 2012 v Londýně. Boccia má totiž každý rok pouze jedinou akci, na které je možné uhrát body pro start na nejprestižnější akci. Na paralympiádě se utká 8 párů či týmů z každé ze čtyř zdravotních kategorií. První body do Londýna získaly aktuálně nejúspěšnější čeští boccisté v kategorii BC 4 (nespasticky postižení hráči) minulý rok na kontinentálním mistrovství a poslední šance bude příští rok na světovém poháru. Světová špička je poměrně vyrovnaná a každé zaváhání může mít za následek ztrátu možnosti bojovat o ty nejvzácnější medaile. Dnešek byl v Lisabonu první hrací den V prvních zápasech se z ČR představil tým BC1+BC2 proti Kanadě, která je americkým vicemistrem. A podle zatím neoficiálních výsledků zvítězili Češi 6:2. Další nastoupil pár BC3 proti světové jedničce ve své kategorii a paralympijským medailistům z Koreje. Výsledek tohoto zápasu nebyl před dopsáním tohoto textu znám.

Také nejostřeji sledované české želízko na mistrovství světa, pár BC4 s dvěma sportovci z TJ Léčebna Košumberk (Radek Procházka, Kladno, Leoš Lacina, Kutná Hora) dnes odehráli své zápasy. První měl být proti Řecku. Řekové se neprobojovali mezi nejlepších osm páru na paralympiádě v Pekingu a nestartovali ani na Světovém poháru v Kanadě 2007, ale na loňském ME se umístili na 6tém místě, kdy s Čechy v základní skupině remizovali a podlehli až v tiebreaku a dokonce jako jediní porazili mistry z Velké Británie.

Po Řekách čekal Procházku spolu s Lacinou a Simonou Kadlecovou z Brna soupeř z Hong Kongu (vítěz asijského kontinentálního mistrovství a světová párová dvojka), se kterým se Češi již utkali před čtyřmi roky na MS v Riu de Janeiru v zápase o bronz a prohráli tehdy o jediný bod (s Procházkou hrál v té době Ladislav Kratina). Následující rok na světovém poháru ve Vancouveru ve čtvrtfinále opět prohra. Až v Pekingu 2008 se Procházkovi s Kratinou podařilo vylepšit vzájemnou bilanci výhrou v základní skupině.

Poslední zápas základní odehrají naše "bé-cé čtyřky" ve čtvrtek od 11:30 hodin se Slovenskem. Na velkých šampionátech se nám vzájemná konfrontace v párech spíše vyhýbá. Ale slovenští reprezentanti pravidelně startují na našich národních otevřených turnajích a  střídavě vítězí a prohrávají.

V soutěži párů kategorie BC4 startuje celkem 13 států. Hraje se ve třech základních skupinách (sk. A - Portugalsko, Maďarsko, Vel. Brit., Korea, Thajsko, sk. B - Hong Kong, ČR, Slovensko, Řecko, sk. C - Španělsko, Brazílie, Čína, Kanada). Do čtvrtfinále postupují první dva páry z každé skupiny a dva dle koeficientů (body, skóre, ...). V základní sestavě pro první zápas nastoupil Procházka jako kapitán spolu se Simonou Kadlecovou a Leoš Lacina jako střídající náhradník.

Více informací naleznete na http://www.boccia2010.clipsoft.pt/.
Jaroslav Hantl
 
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting