Postřehy z Madridu PDF Tisk Email
ostatní - Události ze zákulisí
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Čtvrtek, 03 Červen 2010 15:08
Květnové zasedání Rady sportovců Mezinárodního paralympijského výboru v Madridu bylo hodně nabité informacemi, které by mohly zajímat i sportovce v České republice. Ve spolupráci s českou zástupkyní v radě Markétou Sidkovou nabízíme na následujících řádcích bodový přehled toho nejzajímavějšího, o čem zástupci sportovců jednali.

Xavier Gonzalez informoval, že Mezinárodní paralympijský výbor (MPV) udělá vše proto, aby na paralympijských hrách byli co nejdříve pouze oklasifikovaní sportovci a na paralympiádách se už klasifikace neodehrávala.

Předseda Rady sportovců MPV Bob Balk navrhl, aby na valných hromadách výboru mohli hlasovat také zástupci sportovců. O tom, jak by se to dalo udělat, bude Rada sportovců jednat na svém příštím zasedání.

Katarzyna Rogowiec a Todd Nicholson informovali o problémech s antidopingovými zkouškami na paralympiádě ve Vancouveru (dlouhé čekací doby, velmi pozdní testy). Podle nich by se mělo zohlednit, že řada handicapovaných sportovců potřebuje jiné podmínky pro antidopingové kontroly, než mají nepostižení sportovci.

Všichni přítomní členové Rady sportovců se shodli na tom, že by se rada měla zapojit do programu Peace and Sport, vedeného Mezinárodním paralympijským výborem. Program je zaměřen na sportovce v zemích, které byly postiženy válečnými konflikty. Sport zde má sloužit jako součást rehabilitace (fyzické i sociální). Více informací na www.peace-sport.org.

Rada sportovců se bude snažit předělat stávající Athlete Club na webu MPV na Athlete Forum, s využitím komunitních sítí jako je například Facebook, aby se informace dostávaly k více sportovcům. Zároveň se bude snažit více propagovat přínos diskuse sportovců v tomto fóru pro změny v paralympijském hnutí.

V souvislosti se znovupřijetím mentálně handicapovaných sportovců do paralympijského hnutí navrhla Rada sportovců MPV, aby se zjistilo, zda by bylo možné zahrnout nějakého delegáta do Rady sportovců, aby bylo zajištěno, že rada bude reprezentovat i zájmy mentálně postižených.

Výbor sportovců se na svém madridském zasedání také zabýval používáním termínu parathlete (parasportovec). Shodl se na tom, že souhlasí s jeho užíváním pro handicapované sportovce obecně, ale že musí být jasný rozdíl mezi termínem parathelete a paralympian (paralympionik), tedy ten, kdo se účastní paralympijských her.
 
(at), (ms)
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting