Úvodní stránka Stolní tenis Na mistrovství republiky stolních tenistů na vozíku zvítězili v singlech Mrázková, Zvolánek a Tauš
Na mistrovství republiky stolních tenistů na vozíku zvítězili v singlech Mrázková, Zvolánek a Tauš PDF Tisk Email
sporty - Stolní tenis
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pátek, 11 Červen 2010 07:54
Jak už bývá zvykem, tak i letos Sportovní klub vozíčkářů (SKV) Ostrava uspořádal Mistrovství České republiky ve stolním tenise vozíčkářů. Ve dnech 20. – 23. května 2010 se tu hráči  sešli již po šestnácté. Celý turnaj proběhl v prostorách tělocvičny TJ Mittal Ostrava na ulici Varenská. V tomto objektu se klání uskutečnilo již po několikáté. Vnitřní prostory i okolí vyhovuje potřebám handicapovaným. Jmenovaná nemovitost má ještě tu přednost, že nabízí i  možnost ubytování, čehož využili všichni hráči. Akci zorganizoval Sportovní klub vozíčkářů v čele s prezidentem oddílu Zdeňkem Jedličkou.
 
MČR se zúčastnilo 21 hráčů. Ve čtvrtek v odpoledních hodinách proběhlo rozlosování a rozehrání soutěže. Účastnici byli nominováni na základě devíti nominačních turnajů, které se konaly během roku v nejrůznějších městech ČR. Nechyběli ani reprezentanti z Mistrovství Evropy. Mistrovství ČR bylo oficiálně zahájeno v pátek 21. května. Záštitu nad jmenovanou akcí převzala náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Věra Pálková. Přítomné byly firmy (Nadace ČEZ, Nadační fond RWE, Pojišťovna Allianz., aj.) a instituce (Úřad Moravskoslezského kraje, Magistrát města Ostravy, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz), díky nimž měl turnaj vysokou úroveň. 
 
Turnaj probíhal v následujících kategoriích: paraplegici muži (postižení dolních končetin), kvadruplegici muži (postižení dolních i horních končetin) a samostatná skupina ženy. V rámci MČR se hrálo v šesti soutěžích. Tři soutěže se hrály způsobem každý s každým a výsledky byly zapisovány do konečné tabulky. Jakmile se odehrály zápasy jednotlivců, začala se hrát soutěž Open čtyřhra, Open a finále o první a druhé místo. Během pátku a soboty byly přítomné sběračky míčků, tedy studentky ze Střední zdravotní školy v Ostravě. Ty mají za úkol hráčům sbírat a podávat míčky. Tato spolupráce má za následek to, že se hráči můžou plně věnovat hře a nemusí po okolí hledat míčky.

Samotné soutěže přinesly spoustu zajímavých zápasů i velkých překvapení. V soutěži kvadru mužů své dlouholeté zkušenosti opět zúročil pardubický Martin Zvolánek, v pěti setech si v zápase o první místo poradil s Jiřím Suchánkem z Liberce a získal titul mistra ČR. Bronzovou příčku získal nestárnoucí Tomáš Přibyl.
 
Velké překvapení přinesla soutěž žen, kde na svém prvním Mistrovství vybojovala hned první místo Lucie Mrázková z Liberce. I přes velký rozdíl v postižení dokázala v rozhodujícím zápase v pěti setech porazit zkušenější Markétu Páralovou z TJ Invaclub Loštice. Bronzovou medaili si do Pardubic odvezla Spomenka Habětínková.
 
Soutěž mužů para byla dramatická až do posledních kol. První místo suverénně obhájil René Tauš z Liberce, ale o pořadí na dalších místech bojovalo hned pět hráčů. Nakonec druhé místo i přes zaváhání v posledním kole s Glazarem získal domácí Jaroslav Hadrava. Vítězství nad Hadravou vyneslo Glazara na třetí místo i díky lepšímu poměru setů při stejném počtu bodů s Karlem Zmrzlým a Lubomírem Trčkou. Celé pořadí mohl ještě zamotat v posledním zápase Vladimír Kadlík, proti Taušovi odehrál výborný zápas, ale v koncovce pátého setu zvítězil favorizovaný Tauš.
 
V týmových soutěžích si obě zlaté medaile odvezli liberečtí Tauš se Suchánkem. Poraženými finalisty byli v obou případech Brňáci Zmrzlý s Kadlíkem. Velkým překvapením bylo třetí místo domácí dvojice Hadrava, Skyba, kteří získali cenné skalpy Pražáků Glazara s Mrázkem a Trčky s Tláskalem.

V sobotu navečer byli aktéři i publikum oficiálně seznámeni s výsledky ve všech kategoriích a hráčům byly předány poháry, které pocházejí ze sklárny v Novém Boru, medaile, diplomy a věcné ceny.

Po celou dobu turnaje byla přítomná v hale Česká televize, která zápasy natáčela, dělala s organizátory, ale i hráči rozhovory, ptala se na osobní dojmy, apod. Po vyhlášení veškerých výsledků, prezident oddílu SKV Ostrava, Zdeněk Jedlička poděkoval všem sponzorům za finanční i hmotnou pomoc, taktéž hráčům za účast a disciplínu. Každý očekával, jestli dojde k pozvání na XVII. ročníku MČR ve stolním tenise, a tak se i stalo. Hráči by se měli za rok opět sejít v prostorách TJ Mittal Ostrava na ul. Varenská.
 
 
Lucie Jelínková 
 
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting