Úvodní stránka Mistrovství republiky Cyklisté znají své mistry – díky prvnímu společnému šampionátu
Cyklisté znají své mistry – díky prvnímu společnému šampionátu PDF Tisk Email
ostatní - Mistrovství republiky
Redakce: Alice N. Tejkalová
Pondělí, 28 Červen 2010 09:19
Tituly mistrů České republiky v cyklistice handicapovaných jsou vybojovány a rozdány. Zlaté medaile a mistrovské trikoty si z Pičína u Příbrami odvezli cyklisté všech kategorií. Poprvé v historii totiž na šampionátu startovali jak tělesně, tak spasticky handicapovaní sportovci a v nedělní časovce nechyběli ani handbikeři, kteří se sobotního silničního závodu neúčastnili. Nejúspěšnějšími závodníky byli David Vondráček (T2), Lenka Kadetová (T2), Marek Moflar s Jiřím Chybou (B) a Jiří Ježek (C4-C5). Všichni dokázali zvítězit v obou víkendových závodech, a k nim se přidala ještě Tereza Diepoldová, která po přestupu z plaveckého bazénu do sedla neměla v ženské kategorii C2 žádné soupeřky.

Po sobotním silničním závodě přálo počasí i nedělní 14kilometrové časovce, do které odstartovala jako první kategorie T2. Opět se čekal především souboj Davida Vondráčka s Josefem Winklerem a stejně jako v silničním závodě byl rychlejší Vondráček. „Ta trať mi sedla, jelo se mi dobře. Kopce sice byly těžší, ale bez větších problémů,“ komentoval titul mistra republiky cyklista TJ Spastic Sport Praha. V ženské části bojovaly o zlato jen dvě účastnice, obě z TJ ZP Nola Teplice, a šťastnější byla v obou případech Lenka Kadetová, která si poradila s Nikolou Strakošovou.

Zatímco o titul mistra republiky v silničním závodě budou handbikeři bojovat v rámci svého poháru, o nositelích mistrovských trikotů v časovce se rozhodlo v Pičíně. Nejpočetnější kategorii H2 ovládl Jan Tománek, který jako člen týmu CK Windoors Příbram závodil téměř na domácí trati a na 14kilometrovém okruhu porazil Václava Antala a Ironmana Michala Šišku. „Tuhle trať dobře znám, jsem tu opravdu skoro doma. Možná i díky tomu se mi dařilo a jsem moc rád, že to dneska vyšlo,“ usmíval se po závodě Tománek. Spolu s ním si zlatou medaili na krk pověsil také Martin Kovář v kategorii H1 a Stanislav Bíza (H3), i když nebyl nejrychlejší. Českého handbikera totiž předstihl slovenský reprezentant Daniel Kukla, který však mohl slavit „jen“ vítězství v závodě, nikoli mistrovský titul.

Velmi zajímavé byly souboje v kategoriích stojících. Proti sobě se například postavili ve stejné skupině pětinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek a pětinásobný mistr světa Jiří Bouška (C4-C5). Více se dařilo Ježkovi, který prakticky odjel dvě časovky – 80kilometrový silniční závod totiž absolvoval z velké částí zcela osamocen a do cíle dojel 4 minuty a 49 sekund před druhým Lubošem Jirkou. Ani v časovce nebyl nikdo rychlejší, Jiří Bouška ztratil minutu a 10 sekund. „Jsem spokojený a unavený. Vyhrál jsem oba závody, absolvoval jsem prakticky tři časovky v posledních čtyřech dnech. Silniční závod mi vzal hodně sil, protože jsem ho jel sám. Zvažoval jsem, že bych absolvoval mistrovství republiky s profesionály v Kyjově, ale nakonec jsem dal přednost Pičínu a jsem rád,“ pochvaloval si Jiří Ježek po nedělní časovce. Jiří Bouška měl naopak v okolí Pičína smůlu – v silničním závodě ho potkaly dva defekty a skončil až čtvrtý, těsně před svým startem v časovce pak kvůli dalšímu defektu musel měnit disk zadního kola a dojel na stříbrné pozici. „Opravdu se mi tu smůlu nějak lepila na paty, ale jinak jsem spokojený. Samozřejmě, druhé místo není první, ale trať byla hodně spravedlivá a ukázalo se, kdo je lepší,“ uznal Bouška.

Ve sloučené mužské kategorii C1-C3 kralovali startovnímu poli nestor cyklistiky handicapovaných Michal Stark a velká juniorská naděje Ivo Koblasa. Teprve šestnáctiletý závodník si v silničním závodě poradil i s nepoměřitelně zkušenějším Starkem a o osm sekund vyhrál. „Dvakrát v závěrečném stoupání nastoupil a podruhé už jsem na něj neměl. Pro mě bylo vzhledem k handicapu náročné uviset silnějším zdravým závodníkům, kteří se také účastnili. Pak už síly chyběly a skončil jsem druhý,“ komentoval silniční závod Michal Stark. V časovce už ho zkušenosti 20 cyklistických sezon dovedly k titulu mistra republiky, mladý Ivo Koblasa skončil hned za ním.

Tandemům dominovali Marek Moflar s Jiřím Chybou, kteří s velkým přehledem zvítězili jak v silničním závodě, tak časovce. „Pro nás to bylo hodně těžký, protože i silniční závod jsme jeli sami. V časovce už to pak bylo to správné tempo a vyšlo to. Určitě jsme spokojeni,“ shodli se oba cyklisté.