Úvodní stránka Mistrovství republiky Pohár starostů vyhrál Slovák Šelinga - Stanislav Bíza si dojel doma pro bronz v MČR handbikerů
Pohár starostů vyhrál Slovák Šelinga - Stanislav Bíza si dojel doma pro bronz v MČR handbikerů PDF Tisk Email
ostatní - Mistrovství republiky
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Úterý, 13 Červenec 2010 15:14
Úmorné vedro, náročná trať a výborná podpora diváků, to všechno čekalo na aktéry Mistrovství České republiky handbike 2010 v Hustopečích. Na dvou a půl kilometrový okruh ulicemi města, který závodníci absolvovali jedenáctkrát, se jich vydalo dvacet dva a nejrychlejší v cíli byl slovenský reprezentant Peter Šelinga. Domácí Stanislav Bíza dojel celkově pátý a v rámci domácího šampionátu mu patří bronzová příčka. Handicapovaní závodníci bojovali také "O pohár starostů Hustopečí a Staroviček", dvou obcí, které se spojily, aby společně podpořily tyto závody a handicapované sportovce. "A proč ne," odpověděl s úsměvem místostarosta Hustopečí Libor Sadílek na otázku proč právě tato aktivita města. "Tito sportovci si naši přízeň a podporu zaslouží. Tím, jak přistupují k životu i svými obrovskými sportovními výkony." Podobně mluvil i starosta Staroviček Vladimír Drbola: "Jsem strašně rád, že jsme s Hustopečemi našli společnou řeč. Standa Bíza má v naší obci velkou podporu od lidí a jsme rádi, že v Hustopečích také. Navíc my bychom sami podobné závody u nás nemohli uspořádat."

V předprogramu mohli diváci vidět nejen závod tricyklů a tandemů, ale také charitativní in-line jízdu s patrony této akce - trojnásobnou mistryní světa v krasojízdě Martinou Štěpánkovou a jedním z nejlepších českých silničních cyklistů historie Jánem Svoradou. Spolu s nimi se na trať ulicemi města vydalo téměř padesát lidí, kteří tak demonstrovali podporu handicapovaným sportovcům. "Velmi mě potěšila účast tolika lidí a jsem ráda, že jsem mohla nějak přispět handicapovaným dětem," neskrývala nadšení Martina Štěpánková, a pak nám prozradila, že jízda na in-line bruslích není její silná stránka. "Já na nich moc nejezdím. Vytáhla jsem je po dlouhé době, ale bylo to příjemné projetí." Obdobně byl na tom i Ján Svorada, který měl úplně nové brusle, na kterých se před Hustopečemi jen několikrát projel. "Ale líbí se mi to. Začínám tomu přicházet na chuť," dodal s úsměvem. Výtěžek této akce, který přesáhl deset tisíc korun, bude věnován na podporu sportovních aktivit handicapovaných dětí ve Speciálních školách v Hustopečích.

Hlavní závod šampionátu handbiků odstartovali oba představitelé Hustopečí a Staroviček za pravého poledne a hned v prvním z jedenácti okruhů se vytvořila šestičlenná vedoucí skupinka, ve které nechyběl žádný z favoritů závodu. Kromě domácího Bízy, obou elitních slovenských závodníků Kukly a Šelingy, to byla i trojice českých reprezentantů Švehla, Mošnička a Antal. V první polovině závodu se na čele velmi často objevoval právě Stanislav Bíza, ale všechny jeho pokusy o roztrhání čelní skupinky byly vždy zlikvidovány. V této fázi závodu byl jednoznačně nejaktivnějším mužem pelotonu. V posledních kolech se ale začala stále častěji na čele objevovat dvojice slovenských reprezentantů. Obhájce loňského prvenství Daniel Kukla a Peter Šelinga vzorně spolupracovali a na výsledku to bylo znát. "Rozhodla velmi rychlá tři poslední kola," popsal rozhodující moment závodu jeho pozdější vítěz Peter Šelinga. "Na otočce v polovině posledního kola jsem před sebe pouštěl Dana Kuklu, aby se utrhl. Když ho ale Standa Bíza a Zbyněk Švehla dojeli, tak jsem šel znovu do čela, abychom neztratili pozice. A při nájezdu do cílové rovinky už bylo jasné, že kdo tam bude první, vyhraje."

V těsném souboji o první místo pak rozhodlo pouhých šest desetinek sekundy o vítězství Šelingy nad Zbyňkem Švehlou, kterého mohl těšit alespoň fakt, že druhým místem získal titul domácího šampióna. Za vedoucí dvojicí se pak rozhořel neskutečný boj o třetí místo, který vyhrál Slovák Daniel Kukla, když se všichni čtyři spurtující handbikeři vešli do necelé jedné sekundy. "Bylo to hodně těsné. Velmi silní soupeři, velmi náročná trať a podmínky, takže jsem samozřejmě s výsledkem spokojen," konstatoval v cíli čerstvý mistr ČR Zbyněk Švehla. To Stanislav Bíza neskrýval nad výsledkem rozčarování: "Chtěl jsem samozřejmě víc. Bohužel mě několikrát zradil řetěz kola, což mě zpomalilo a vyhodilo z rytmu. Škoda, že se mi nepodařilo se v první půlce závodu utrhnout. Spokojený určitě nejsem," komentoval výsledek čerstvě nominovaný účastník mistrovství světa v Kanadě.

Jeho trenér Marek Svoboda však bronzovou medaili považuje za solidní výsledek. "Já myslím, že za těchto podmínek a v takovéto konkurenci je to dobrý výsledek. Alespoň podle stylu jízdy. Teď jedeme na závody UCI na Slovensko, a pak už budeme přípravu zaměřovat na MS v Kanadě, kde bychom chtěli hlavně sbírat zkušenosti," prozradil další plány trenér Marek Svoboda. Závody handbiků by se měly do Hustopečí vrátit i příští rok. Podle slov reprezentačního trenéra Viktora Zapletala by to měl být opět finálový závod mistrovství republiky.

Zbyněk Háder
 

Více fotografií Kateřiny Kopové najdete ve Fotogalerii Handisportu.cz

 
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting