Úvodní stránka Plavání Češi v Eindhovenu: zlato, stříbro a princezna
Češi v Eindhovenu: zlato, stříbro a princezna PDF Tisk Email
sporty - Plavání
Redakce: Alice N. Tejkalová
Úterý, 17 Srpen 2010 08:32

Skvělý úspěch zaznamenal na mistrovství světa v plavání v Eindhovenu Arnošt Petráček, plavec, o kterém se stále mluvilo jako o velké naději, ukázal, kdo je nejlepší na jeho nejoblíbenější trati 50m motýlek, kterou bohužel neměl vypsanou na hrách v Pekingu. Včera zvítězil v novém světovém rekordu 42,62 s (pokořil tak sám sebe, protože světový rekord držel i dosud, zaplaval ho na závodech v Berlíně 20. června letošního roku), o více než 4 sekundy před druhým Thajcem Doungkaewem. První českou medaili, stříbro na volné padesátce, získala Běla Hlaváčková-Třebínová v čase 37,69 s (o 1,41 s za vítěznou Ukrajinkou Natalií Prologajevovou). Dnes ovšem poplave Běla Hlaváčková svou parádní disciplínu, ve které je na velkých závodech neporažena od roku 2002 - 50m znak. Jan Povýšil, který měl kvůli nemoci dlouhý tréninkový výpadek, byl na 50m volným způsobem na nevděčném 4. místě.

Medaile některým plavcům předávala v Eindhovenu nizozemská princezna Margriet. Na stadion pojmenovaný podle slavného plavce Pietera van den Hoogenbanda se první členka čestného předsednctva Mezinárodního paralympijského výboru (od roku 2005) vypravila s velkou chutí. Princezna Margriet má s paralympismem bohaté zkušenosti, působila také jako šéfka organizačního výboru letních her v Arnhemu v roce 1980. Tyto hry byly zajímavé i pro Československo, protože na nich první stříbrnou medaili získal plavec Roman Gronský. Na letošním světovém šampionátu soutěží 649 sportovců z 53 zemí a sledovat ho můžete každý den od 9 do 12 hodin a od 17 do 21 hodin středoevropského času na www.ParalympicSport.TV. Výsledky z akce, která končí tuto sobotu, najdete na stránkách www.wcswimming2010.com a přátelit se můžete také na Facebooku: www.facebook.com/IPCSwimming