Úvodní stránka Lukostřelba Ohlédnutí za mistrovstvím Evropy v lukostřelbě handicapovaných
Ohlédnutí za mistrovstvím Evropy v lukostřelbě handicapovaných PDF Tisk Email
sporty - Lukostřelba
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pondělí, 06 Září 2010 08:07
Francouzské městečko Vichy proslavily především jeho lázně s horkými i studenými prameny. Od 9. do 15. srpna se sem sjeli hendikepovaní lukostřelci z celé Evropy, aby zde změřili své síly na mistrovství Evropy a rozdělili si sady medailí v soutěži jednotlivců, týmů a také v nově zařazeném závodě mix týmů. Na soupisce českého družstva se objevila jména deseti českých lukostřelců. Všichni již mají zkušenosti s velkými světovými soutěžemi. Byli mezi nimi i čtyři medailisté z Pekingu, zlatý David Drahonínský a bronzové ženy Markéta Sidková, Lenka Kuncová i Mirka Černá.

Reprezentanti přijeli do Vichy v neděli večer. V pondělí a v úterý je čekal trénink. Na úterním oficiálním tréninku prošli kontrolou náčiní všichni účastníci a nic nebránilo tomu, aby ME mohlo začít. Ve středu čekal v dopoledních hodinách kategorie W1 Men a Open Men kvalifikační závod. Po odstřílení 72 šípů se na špici kategorie W1 usadil David Drahonínský a do eliminačních bojů si zajistil nasazení z prvního místa. Ve stejné kategorii Petr Bartoš obsadil 7. místo. V kategorii Open Men si nejlépe z Čechů vedl Jiří Klich, který vybojoval do následné eliminace 6. místo, hned za Jirkou zůstal sedmý Leoš Bartoš a Jarda Zelenka okupoval 37. pozici. V odpoledních hodinách nastoupila zbývající část české reprezentace a v kategoriích W2 Women se předvedly české bronzové ženy z Pekingu. Mirka Černá si vybojovala 8. pozici do pátečních eliminací, Markéta Sidková 9. a Lenka Kuncová 10. V kategorii STANDING Women obsadila 7.místo Nikola Strakošová a mezi STANDING Men si zajistil postup do eliminací z 21.místa Václav Košťál.
 
Ve čtvrtek byla na programu soutěž Mix týmů a soutěž družstev. Soutěž Mix tým byla mezi hendikepovanými novinkou. Tato soutěž se střílí mezi zdravými střelci, a jelikož je lukostřelba postižených od her v Pekingu pod záštitou světové federace FITA, tak byl tento závod zařazen i mezi hendikepované. V Mix týmech startují vždy zástupci jednotlivých států, kteří se umístili v kategorii nejlépe. Jelikož má Česká republika zastoupení mužů i žen pouze v kategorii W2 a STANDING, tak v této soutěži startoval Václav Košťál s Mirkou Černou, která měla nejlepší nástřel v kvalifikaci z českých žen. Byli nasazeni z 10. pozice a hned v prvním kole podlehli týmu Polska 108:112, a tak byla česká účast v této soutěži ukončena velmi brzy. V odpolední soutěži družstev podlehlo české trio našich bronzových žen z Pekingu týmu z Itálie 168:171, ale v boji o bronz si napravilo chuť a porazilo ukrajinské trio vysoko 181:164. V soutěži týmů se představila ještě trojice mužů z kategorie Open. Kluci byli do soutěže nasazeni ze 4. pozice, ale hned v prvním kole podlehli papírově slabším Norům těsně 216:218.
 
V pátek byla na programu soutěž jednotlivců. Čeští reprezentanti se postupně loučili se soutěží. Do čtvrtfinále se podívali pouze Leoš Bartoš, který podlehl těsně Italovi A. Simonellimu, Miroslava Černá, která podlehla též těsně turecké reprezentantce Bayar Hatice a David Drahonínský, který jediný z českých reprezentantů postoupil, když nejprve ve čtvrtfinále vyřadil Švýcara Leidla Floriana a následně ukončil stejně jako v Pekingu cestu do finále Finovi Osmu Kinnunenovi.
 
Boje o zlato a o bronz byly na programu v sobotu. Nejdříve si střelci rozdělili bronzové a bramborové medaile a následně se představili střelci ve finálových soubojích. Jediný český reprezentant v sobotním programu byl David Drahonínský, který nestačil na finského reprezentanta J. P. Antoniose a skončil celkově druhý.
 
Česká republika získala ve Vichy jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. V příštím roce čeká české reprezentanty mistrovství světa, které se uskuteční v červenci v italském Turíně.
 
(dš)
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting