Úvodní stránka Události ze zákulisí Chcete vidět elitní atlety? Připravte si peněženky, dámy a pánové
Chcete vidět elitní atlety? Připravte si peněženky, dámy a pánové PDF Tisk Email
ostatní - Události ze zákulisí
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Sobota, 02 Říjen 2010 12:49
Až dosud se lístky na velké sportovní akce handicapovaných prodávaly prakticky pouze u paralympiád (od začátku 21. století). Jsou samozřejmě výjimky - platí se například na 1. německou Bundesligu v basketbalu vozíčkářů - ale není jich moc. Nyní přichází Mezinárodní paralympijský výbor s velkou kampaní - od prvního října jsou v prodeji lístky na mistrovství světa v atletice, které se v lednu uskuteční v novozélandském Christchurchi. Za rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti zaplatí diváci 25 tamních dolarů, za samostatnou denní permanentku pro člověka nad 18 let 10 dolarů, děti za polovic. Když si koupíte lístek na celých osm dní soutěží, výrazně ušetříte, zvlášť pokud se zapojíte do akce "Raný nákup", která běží do 30. listopadu. Kolik diváků na placenou atletiku handicapovaných zavítá?

Mezinárodní paralympijský výbor se domnívá, že hodně, v tiskové zprávě láká na známá jména - Jihoafričana Oscara Pistoriuse, domácí stříbrnou medailistku z Pekingu v běhu na 100 a 200 metrů amputářek Kate Horanovou, napínavé souboje jízdařů... Paralympiáda v Sydney měla podle jejích účastníků neopakovatelnou atmosféru, zejména díky množství diváků, kteří na akci dorazili. Možná tedy paralympijský výbor čeká, že novozélandské publikum bude jako lakmusový papírek ideální, protože k postiženým podobně vstřícné. Jenže mistrovství světa není paralympiáda.

Už na minulém světovém šampionátu v Assenu v roce 2006 jsem vedla spor s tehdejším marketingovým ředitelem Mezinárodního paralympijského výboru Davidem Gravembergem, protože pořadatelé přišli teprve na místě s nehorázným požadavkem platby za natáčecí práva. Na návrh paralympijského výboru měnili velmi nesportovně předem stanovené podmínky. Všichni zuřili, s něčím podobným jsme se nikdy nesetkali, o natáčecích právech se jedná dopředu, stejně jako o jejich ceně. Navíc za mistrovství světa v atletice postižených byl ochoten platit jen málokdo. Arogantní Gravemberg se situaci snažil bagatelizovat, že přece za tak kvalitní sportovní výkony musíme být připraveni platit, no a nějak se to nepovedlo zařídit dopředu, ale to nám snad nebude vadit. Výsledkem bylo, že několik štábů okamžitě odjelo s tím, že se nenechají vydírat, a parasport není v pozici, kdy by si něco podobného mohl dovolit. Jiné měly kliku (respektive sportovci jejich zemí) - vysílací společnosti, nebo národní paralympijský výbor (náš případ) částku uhradily, protože na natáčení měly velký zájem. Gravemberg byl tehdy situací zaskočen a na moji větu, že svým marketingovým přístupem jen zabíjí paralympijské hnutí, mi řekl, že mě rád poznal, vztekle se otočil a odešel. Na dalších mistrovstvích, kterých jsem se já, nebo moji kolegové účastnili, už podobný požadavek nikdy nepadl. Týkal se jen paralympijských her.

Bylo by skvělé, kdyby lidé na sport handicapovaných chodili za peníze, nejen na paralympiádách nebo v některých zemích na některé soutěže, a v lednu 2011 máme šanci být svědky toho, jestli už nazrála doba, kdy to v praxi alespoň někde bude fungovat. V Česku bychom stadion platícími diváky nanaplnili, tím jsem si jistá.
  
Alice Tejkalová
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting