Úvodní stránka Zahraniční okénko Australské ankety ovládli medailisté z letošní paralympiády
Australské ankety ovládli medailisté z letošní paralympiády PDF Tisk Email
ostatní - Zahraniční okénko
Redakce: Daniel Pavlis   
Středa, 27 Říjen 2010 16:48
Cameron Rahles-RahbulaLyžař-amputář Cameron Rahles-Rahbula byl vyhlášen nejlepším handicapovaným sportovcem Austrálie za letošní rok. Sedmadvacetiletý reprezentant vybojoval na paralympijských hrách ve Vancouveru dvě bronzové medaile, tedy polovinu cenných kovů australské výpravy. Za své úspěchy byl o víkendu korunován v Olympijském parku v Sydney, kde přebral nejen ocenění pro nejlepšího sportovce, ale také cenu pro nejlepšího muže roku. Nejlepší ženou se stala další paralympijská medailistka – Jessica Gallagherová. Zrakově handicapovaná lyžařka brala bronz ve slalomu jako vůbec první Australanka na zimních paralympijských hrách.
 
Prezident Australského paralympijského výboru Greg Hartung zařadil Rahlese-Rahbulu mezi tamní sportovní legendy. „Cameron je výjimečný sportovec, je to jeden z nejlepších reprezentantů, kteří kdy za Austrálii bojovali na zimních paralympijských hrách. Vyhrát tam dvě medaile, to je obrovský svátek a doklad Cameronových schopností a vášně. Zvlášť když měl před Hrami zdravotní problémy,“ pochválil třetího muže slalomu a superkombinace Hartung, který zároveň připomněl zraněný Rahbulův loket.
 
Úspěch australské výpravy ve Vancouveru podtrhl při vyhlašování v Sydney trenér týmu pro zimní paralympiádu Steve Graham, který se stal koučem roku.
 
Předávání letošních ocenění proběhlo 50 let od prvních paralympijských her v Římě a 10 let po olympijských a paralympijských hrách v Sydney. Na těch posledních ve Vancouveru se Austrálie i díky medailím Rahlese-Rahbuly a Gallagherové umístila na 13. místě v pořadí národů a překvapivě tak překonala i tradiční severské soupeře ze Švýcarska a Švédska.
Gallagherová se navíc připravuje i na letní paralympiádu, která se uskuteční za dva roky v Londýně. 24letá reprezentantka se Her zúčastní jako členka atletického týmu.      
 
Daniel Pavlis
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting