Úvodní stránka Zahraniční okénko Asijské paralympijské hry skončily, dominovala pořadatelská Čína s 391 medailemi
Asijské paralympijské hry skončily, dominovala pořadatelská Čína s 391 medailemi PDF Tisk Email
ostatní - Zahraniční okénko
Redakce: Daniel Pavlis
Úterý, 21 Prosinec 2010 17:39
altOd 12. do 19. prosince se konaly v čínském městě Gaungzhou (česky Kanton) Asijské hry pro tělesně postižené sportovce. Soutěže se odehrály v šesti dnech, úvodní a závěrečný den byly určeny pro slavnostní ceremoniály. Nejúspěšnější z 41 zúčastněných asijských zemí byla pořadatelská Čína, které během necelého týdne posbírala 391 medailí: 185 zlatých, 118 stříbrných a 88 bronzových. Celkem se do soutěží v 19 sportech zapojilo kolem 2500 sportovců a na alespoň jednu z celkových 1020 medailí dosáhlo 32 států. Během Her bylo překonáno 21 světových rekordů a vylepšeno 96 asijských. Nejčastěji (devětkrát) se historická maxima přepisovala při atletických soutěžích.
Čína dominovala Asijským paralympijským hrám, pořádaných na jejím území, prakticky od jejich začátku. Hned druhý den atletických soutěží například vybojovala 17 zlatých medailí a hranici stovky nejcennějších kovů překonala po čtyřech dnech. Nejlepší v pořadí národů navíc byla Čína ve 12 z 19 sportů. Agenturní zprávy tak denně chrlily zprávy o úspěchu domácích reprezentantů – podobně jako při letních paralympijských hrách v Pekingu v roce 2008. Kompletní výsledky z jednotlivých závodů poskytují oficiální stránky Her http://www.gzapg2010.cn/en/