Úvodní stránka Lyžování Čeští mentálně handicapovaní lyžaři se výrazně prosadili na mistrovství světa, ve Francii vybojovali 11 medailí
Čeští mentálně handicapovaní lyžaři se výrazně prosadili na mistrovství světa, ve Francii vybojovali 11 medailí PDF Tisk Email
sporty - Lyžování
Redakce: Daniel Pavlis
Čtvrtek, 10 Únor 2011 16:34
Světový šampionát organizace INAS-FID (sdružující sportovce s intelektovým znevýhodněním) v alpském a klasickém lyžování se konal ve francouzském Lans-en-Vercors a jeho součástí byl také národní šampionát Francie. Zúčastnilo se ho 12 států, mezi kterými nechyběla Česká republika. Naši reprezentanti si vedli skvěle: celkem vybojovali 11 medailí, z toho tři zlaté, šest stříbrných a dvě bronzové. Ve velké konkurenci se prosadili zejména Jakub Novák v alpských disciplínách a Dalibor Havelka mezi běžkaři. Novák se stal mistrem světa v super-G a obřím slalomu, ve slalomu speciál byl bohužel diskvalifikovaný za neprojetí branky číslo 9. Havelka byl stříbrný na deseti kilometrech klasicky i volně a třetí medaili stejné hodnoty přidal v závodu na 5 km bruslařskou technikou. Další cenné kovy přidaly Pavlína Bobáková (mistryně světa na 10 km volně) a Gabriela Nováková.

Mezi ženami bohužel nevládla příliš velká konkurence, desetikilometrový závod volnou technikou například dokončila jen česká dvojice. Bobáková brala zlato, Nováková stříbro. Deset kilometrů klasicky už absolvovaly čtyři závodnice a české duo vybojovalo stříbro (Bobáková) a bronz (Nováková). Druhou a třetí příčku si pak prohodily v závodě na 5 km klasicky, do kterého odstartovaly celkem tři reprezentantky.

Jakub Novák v super-G i obřím slalomu bojoval hned se 23 soupeři a v obou případech byl nejrychlejší. V obřím slalomu přitom triumfoval i minulý rok. Mimo lyžování reprezentuje Českou republiku také v cyklistice a věnuje se i atletice.
Výborným cyklistou je také Dalibor Havelka, který ve Francii vybojoval tři stříbra. Na 10 kilometrech klasicky nestačil na vítězného Japonce Yamadu o téměř minutu a půl, ve stejně dlouhém závodě bruslařsky se mu dařilo ještě lépe a za suverénem šampionátu zaostal o 34 sekund. Volnou technikou si pak dojel pro stříbro i na pětikilometrové trati.