Úvodní stránka Zajímavosti Spolu na obou pólech - setkání s cestovatelem Jaśkem Melou
Spolu na obou pólech - setkání s cestovatelem Jaśkem Melou PDF Tisk Email
ostatní - Zajímavosti
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Středa, 30 Březen 2011 10:14
V úterý 5. dubna navštíví Polský institut v Praze mimořádný host - Jašek Mela (nar. 1988). Jako nejmladšímu cestovateli v dějinách se mu podařilo dobýt oba póly v jednom roce a je také prvním fyzicky handicapovaným cestovatelem, který tohoto úspěchu dosáhl. Svoji cestu uskutečnil v roce 2004, tedy dva roky poté, co následkem nehody přišel o levou nohu a pravou ruku. Severní a jižní pól zdolal tehdy společně se slavným polárníkem Markem Kamińským a kameramanem Wojciechem Ostrowským. Od té doby se zúčastnil několika dalších cest, mj. na Elbrus, Kilimandžáro či kalifornskou skálu El Capitan - vysněný cíl všech horolezců světa.

Jašek Mela založil nadaci Mimo obzory, jejímž cílem je pomoc handicapovaným, a sám se v Polsku stal symbolem boje proti vlastním omezením. V roce 2010 byl v Polsku velvyslancem Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení, který organizuje Evropská komise. V současné době bydlí v Krakově. Sám říká: "V životě překonáváme různé hranice, hranice naší představivosti, našich možností. Jsme obklopeni bariérami, i když se většina z nich nachází pouze v naší hlavě. Chceme ukázat, že nic není nemožné - pro jednotlivce to není jednoduché, dohromady jsme silnější. Já jsem dostal od života druhou šanci."

Na setkání v Polském institutu bude také promítán dokumentární film Wojciecha Ostrowského Spolu na obou pólech, který vychází ze zážitků z výpravy v roce 2004. Srdečně zveme do Polského institutu 5. dubna od 18.00. Více na www.polskyinstitut.cz

Ve středu 6. 4. od 18.00 Jašek Mela vystoupí také v Klubu cestovatelů v Brně v rámci Týdne polské kultury, který připravil Magistrát města Brna a partnerské město Brna - Poznaň. Více na: www.bkc.cz/dny_polske_kultury.php.

Maciej Ruczaj

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting