Úvodní stránka Události ze zákulisí Kontakt bB v Rusku - Jan Nevrkla se stal prvním zahraničním odborníkem Master Class v Džeržinsku
Kontakt bB v Rusku - Jan Nevrkla se stal prvním zahraničním odborníkem Master Class v Džeržinsku PDF Tisk Email
ostatní - Události ze zákulisí
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pátek, 15 Duben 2011 09:31

V Rusku prožívá nyní paralympismus velký rozmach a dostává se mu silné vládní podpory. V rámci tohoto rozvoje se Ruský paralympijský výbor pustil do nového programu, který nazval Master class. Jeho náplní je pozvání zahraničních odborníků na daný sport a jejich lekce a přednášky pro ruské trenéry a sportovce. Prvním sportem, který Master class (uskutečnily se 5. - 9. 4. v Džeržinsku) pořádal, bylo plavání a pozvaným zahraničním expertem byl Jan Nevrkla, předseda KONTAKTU bB. Ruskou stranu k pozvání motivovala především skutečnost, že česká plavecká škola vybudovaná v 90. letech Janem Nevrklou a Martinem Kovářem dosáhla enormního vzestupu v krátké době dvou paralympijských cyklů, kdy se z nuly dostala mezi světovou elitu. Zejména velký počet úspěšných plavců z nižších tříd s těžším postižením byl světovým unikátem. Ruskou stranu zaujal i stávající program KONTAKTU bB, s nímž se měli možnost seznámit během opakovaných účastí na mítinku EUROWAVES,  a který je založen na systému jednotné metodiky, dokumentace a řízení tréninku na více místech v jedné zemi.Pro obě strany to byla premiéra, a tak byl premiérový Master class očekáván s napětím, obavami, ale i s nadějí. Výsledek oboustranně předčil očekávání. Lekce provázela velká účast ruských trenérů, mezi nimiž byli např. olympijský vítěz z roku 1992 Venjamin Tajanovič (spolu s Popovem člen vítězné štafety 4 x 200m volný způsob), bývalí členové plavecké Sborné, trenéři, kteří mají na svém kontě řadu paralympijských vítězů a medailistů (Rusko skončilo v plavání 5. v medailovém pořadí zemí na paralympiádě 2008). V auditoriu byli i začínající trenéři a plavci. Jan Nevrkla vedl Master class ve třech dnech - jednu teoretickou a dvě praktické lekce. Odbornému fóru byl první den představen systém plaveckého programu KONTAKTU  bB, rozdělení plavců do úrovní, koncepce skladby tréninků a jejich dokumentace. Potlesk na konci přednášky potvrdil dobře zahájenou vzájemnou spolupráci a připravil dobrou půdu pro následující praktické lekce. První z nich byla zaměřená především na práci s plavci tříd S1 - 3. Druhá praktická lekce ukázala i práci s plavci vyšších tříd. 

Jan Nevrkla ukázal možné nové cesty rozvoje u plavců jako Dimitrij Kokarev, trojnásobný paralympijský vítěz z Pekingu, nebo s paralympijskou medailistkou z Atén Irinou Graždanovou. Metodická řada, kterou Jan Nevrkla s Martinem Kovářem vyvinuli, a celý systém práce v KONTAKTU bB ruské odborníky nesmírně zaujal. Ovace, které následovali po zakončení práce s každým plavcem byly na dálku oceněním především pro spolutvůrce programu a čtyřnásobného paralympijského vítěze Martina Kováře a všechny další osoby, které se na rozvoji systému plavání KONTAKTU bB podílely. Byly to nesmírně intenzivní dny strávené v Rusku, byly položeny základy dobré spolupráce a potvrdilo se, že program KONTAKTU bB je inspirací a zdrojem poznatků i pro světovou velmoc.

Marta Vojáčková
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting