Úvodní stránka Plavání Plavci s tělesným postižením po devatenácté ve Strakonicích
Plavci s tělesným postižením po devatenácté ve Strakonicích PDF Tisk Email
sporty - Plavání
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Středa, 03 Srpen 2011 20:59
Letos po devatenácté strakonický areál Na Křemelce přivítal plavce občanského sdružení KONTAKT bB. Sérii tří týdenních pobytů otevřeli dospělí účastníci, kterých dorazilo 53, druhý turnus patřil mládeži v rekordním počtu 58 plavců. Zakončení Plaveckého léta bylo určeno dětským účastníkům – celkem se tohoto týdne zúčastnilo 44 plavců. Každý týden byl zaměřen na nácvik jednoho plaveckého způsobu. Dospělí pilovali prsa, mládež se věnovala nácviku delfína a děti pracovaly na zvládnutí nebo vylepšení kraulu. Na kvalitní provedení technických cvičení dohlížela šedesátka dobrovolníků, nad kterými bděl tým desíti pracovníků sdružení.

Dobrovolníci byli v průběhu těchto tří týdnů proškoleni v metodické řadě KONEV: „Nabyté vědomosti a schopnosti v průběhu příštího školního roku zúročí ve střediscích KONTAKTU bB či jiných zařízeních, ve kterých plavecká výuka podle této metodiky zakladatelů sdružení Martina Kováře a Jana Nevrkly probíhá,“ informuje koordinátorka akce Jana Nastoupilová.

Mladí nebo začínající plavci měli možnost potkat ve Strakonicích také sportovce, kteří v minulosti triumfovali na světových mítincích. Hned v prvním turnusu absolvoval týdenní pobyt čtyřnásobný paralympijský vítěz Martin Kovář, dále Zbyněk Švehla, několikanásobný účastník havajského Ironmana. Druhého turnusu se účastnila Milada Kunová, bronzová z mistrovství světa na Novém Zélandu v roce 1998. Do Strakonic přijela utužit svoji fyzickou kondici spolu s manželem Václavem, který byl v minulosti oporou mužských reprezentačních štafet, a dvěma dcerami. Na prvních dvou turnusech intenzivně trénovala Kateřina Lišková, paralympijská medailistka, která ačkoli v závěru loňského roku ohlásila ukončení závodní plavecké kariéry, stále podává výkony patřící ke světové špičce. Setkání s těmito úspěšnými závodníky inspirovalo mladé plavce k usilovné práci.

V závěru každého týdne svoje pokroky mohli vidět i v naměřených hodnotách uplavaných časů na závodech Strakonice Cup I – III. Plaveckou část doplnilo během pobytů jógové a rehabilitační cvičení, ukázka podvodního ragby a celým týdnem se prolínaly interaktivní hry zaměřené na rozvoj schopnosti improvizovat.

Každoročním rozloučením s Plaveckým létem je rybářský závod Memoriál Fandy Charváta. Na školním statku Střední zemědělské školy v Dobešicích u Písku se i letos sešli rybáři na vozících i bez něj, aby v deštivém dni soutěžili o nejvíce nachytaných rybocentimetrů a o nejdelší ulovenou rybu.
 
Nad pobytovou akcí ve třech turnusech převzali záštitu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a starosta Města Strakonice Pavel Vondrys, který plavce v jejich úsilí na závodě Strakonice Cup II přišel stejně jako místostarosta města Pavel Pavel osobně povzbudit.
 
Monika Violová 
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting