Úvodní stránka Plavání Elenka po páté v Zemi pohádek
Elenka po páté v Zemi pohádek PDF Tisk Email
sporty - Plavání
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pátek, 23 Září 2011 07:04
Elenka je sedmiletá holčička, která se narodila s diagnózou dětská mozková obrna. Pohybuje se za pomoci vozíku a téměř ke všem aktivitám potřebuje asistenci. Letos nastoupila do první třídy Speciální školy v Blansku, kam ji každý den její rodiče dopravují z rodných Boskovic. Přestože se z ní letos stala prvňačka, vydala se v první půlce září na výlet do pohádky stejně jako v minulých čtyřech letech. Na pobytovou akci s názvem Země pohádek do Bystrého u Poličky ji pozvalo brněnské středisko občanského sdružení KONTAKT bB. Zde se Elenka učí plavat už od svých tří let, kdy byla na pobytové akci s intenzivní výukou plavání poprvé.

Plavání se účastní i v průběhu školního roku, na výukové lekce do Brna dojíždí každý týden. Je zařazena do individuální výuky podle metodické řady KONEV autorů Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze a Jana Nevrkly, jeho trenéra a předsedy KONTAKTU bB, která probíhá nejen v Brně, ale také v Praze, Karlových Varech a Českých Budějovicích. Celkem je do programu zařazeno okolo 300 plavců s tělesným postižením a více než stovka dobrovolníků z řad mladých lidí.

„Plavání je jedním z mála sportů, který umožňuje samostatný pohyb i těžce tělesně postiženým,“ říká vedoucí brněnského střediska sdružení Jana Nastoupilová. „Elenka prozatím asistenci ve vodě potřebuje, ale už dokáže dobře spolupracovat, ležet na hladině ve splývavé poloze, dýchat do vody,“ vyjmenovává plavecké úspěchy malé plavkyně. „Na pobytovou akci se Elenka vždy těší proto, že má vodu ráda, a také proto, že se setkává s oblíbenými „tetami“ – plaveckými instruktorkami, zajezdí si na koníkovi při hipoterapii a společně s dalšími dětmi prožije pohádková dobrodružství s pohádkovými bytostmi,“ říkají rodiče, kteří Elenku na pobytech doprovázejí.
„Rádi přivítáme další malé zájemce o plavání a také dobrovolníky ochotné zapojit se do výuky na pozici plaveckých instruktorů. Právě teď v říjnu začíná další běh jejich školení v metodické řadě, která je na výuku připraví,“ zve zájemce Jana Nastoupilová. Kontakty a více o činnosti sdružení je možné se dozvědět na webu sdružení www.kontaktbb.cz nebo na Facebooku.

Marta Vojáčková
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting