Úvodní stránka Florbal Česká reprezentace florbalu na kolech bronzová na Paragames Breda
Česká reprezentace florbalu na kolech bronzová na Paragames Breda PDF Tisk Email
sporty - Florbal
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Středa, 12 Říjen 2011 21:00
Česká reprezentace florbalu na kolech odjela na svůj první zahraniční turnaj od svého vzniku v roce 2008, byť to nebyla první zahraniční zkušenost - v roce 2009 sehrála přátelské dvojutkání v Göteborgu se Švédskem. Paragames v holandském městě Breda mají již osmi letou tradici a letos získaly oficiální certifikaci Mezinárodního paralympijského výboru. 21 disciplín a zhruba 3 000 handicapovaných sportovců z více než 40 zemí světa, to je tento velký sportovní svátek v číslech a Česká florbalová reprezentace vozíčkářů si z něj přivezla bronzové medaile.

Česko - Německo 10:3
Čeští reprezentanti v prvním zápase potvrdili roli favoritů a nedali německému výběru šanci. Skóre otevřel ostrostřelec Krupička a český tým postupně navyšoval brankový účet prvního zápasu turnaje, jenž se po závěrečném hvizdu zastavil na konečném skóre 10:3. Pod taktovkou trenéra Koutného si národní tým po většinu zápasu zkoušel různé herní varianty a tím se zároveň připravoval na další zápas, který měl ukázat jakou sílu a psychickou odolnost má česká reprezentace.

Česko - Nizozemí 6:5
Druhý zápas byl plný očekávání. Holandský národní tým plně podporován domácími fanoušky nechtěl zklamat a dle toho se také odvíjel úvod utkání. Již ve 4. minutě český tým prohrával 0:2 a sportovní hala Racketcentrum se otřásala v základech. Hra se poté vyrovnala a za Čechy se premiérově trefil Petr Alina. Holanďané ovšem znovu navýšili a do první přestávky se šlo za stavu 3:1 pro Nizozemí. Trenér národního týmu Petr Koutný promluvil během první pauzy hráčům do duše a v následující hrací části čeští hráči nedali nizozemskému týmu prostor a otočili průběh utkání na 4:3. Ve 3. třetině Holanďané zvrátili utkání opět ve svůj prospěch a 5 minut před závěrečnou sirénou vedli 5:4. Češi ale byli proti a díky skvělému Krupičkovi a nekompromisní koncovce Rajznovera 90 vteřin před koncem zvítězili 6:5.

Česko - Švédsko 4:5
Páteční den začínal zápasem, který sliboval krásnou hru s osobními souboji „kolo na kolo“ a taky tomu tak bylo! Hned od úvodního hvizdu všichni Holandští diváci mohli sledovat pořádný florbal na kolech. Taktika českého výběru založená na precizní obraně a brejcích slavila úspěch díky Petru Alinovi již v 5. minutě. Švédský tým ale přidal a skóre v 1. třetině otočil na 3:1 ve svůj prospěch. Po druhé třetině, kdy oba týmy přidaly po jedné trefě, se šlo do třetí třetiny za stavu 2:4. Hned v úvodu 3. části se prosadila švédská hvězda Olsson a zdálo se být rozhodnuto. Čeští hráči se ale vybičovali k závěrečnému náporu, ze kterého nejdříve vytěžil Zdeněk Krupička a 2 minuty před koncem Jan Rajznover. Švédští hráči, ale jednobrankový náskok nakonec uhájili a v utkání tedy zvítězili 5:4. Závěrečný hvizd doprovodil bouřlivý potlesk všech diváků, kteří bezesporu sledovali nejlepší florbal vozíčkářů na světě.
 
Česko - Nizozemí 3:7
Čeští hráči v základní skupině obsadili 2. místo a v semifinále jim stál v cestě do finále tým Holandska. Utkání se Švédskem však vzalo českým hráčům spoustu sil a v 1. semifinálové třetině nechali holanďany skórovat hned 4 krát. Kanonýr reprezentace Zdeněk Krupička však neponechával nic náhodě a ve 2. třetině svým hattrickem téměř smazal náskok Nizozemska.  Hrubé chyby v obraně a bídná koncovka již však nedovolili českým hráčům ve zbytku utkání skórovat a pořadatelský tým si šel směle pro vítězství. Oba trenéři se po utkání shodli, že velkým rozdílem byla sehranost obou družstev, kdy holandský tým má každý měsíc soustředění. Pro český tým z toho vyplývá jedno velké ponaučení do dalšího turnaje, který bude příští rok v červnu ve švédském Göteborgu.

Česko - Německo 6:2
Finálový den začal zápasem o bronzové medaile. Český tým po vydatné snídani na nic nečekal a rychle před zápasem absolvoval krátký trénink, kde byla nastolena jasná taktika pro zisk bronzových medailí. Zápas začal v poklidném tempu. Naši nenechali nikoho na pochybách a ujali se brzy vedení 1:0. Papírově slabší německý výběr chvílemi odolával drtivému tlaku českého týmu, ale nakonec se radovali hráči s lvíčkem na prsou - konečné skóre 6:2 a bronzové medaile pro český tým.
 
Florbalový turnaj na Paragames ukázal slabiny českého týmu, na kterých se musí co nejrychleji pracovat. Celkové třetí místo podpořila ještě individuální ocenění a to pro brankáře Lukáše Grünera, coby nejlepšího brankáře turnaje a českého snipera Zdeňka Krupičku, který jako tradičně ovládl listinu střelců a se 16-ti góly se stal nejlepším střelcem turnaje. Národní tým se nyní připravuje na další turnaj, který se koná na začátku června roku příštího roku ve švédském Göteborgu.
Lubomír Skála 
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting