Úvodní stránka Ostatní sporty Mistry světa v curlingu jsou Rusové, Slováci čtvrtí
Mistry světa v curlingu jsou Rusové, Slováci čtvrtí PDF Tisk Email
sporty - Ostatní sporty
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pondělí, 27 Únor 2012 17:18

V jihokorejském Chuncheonu skončilo mistrovství světa v curlingu vozíčkářů. Zlato si odváží Rusko, které ve finále porazilo domácí tým 9:1. Bronz pak vybojovala Čína, když v souboji o třetí místo porazila Slovensko 7:4. Výběr našich východních sousedů se přesto stal největším překvapením šampionátu. Slováci, jejichž tréninkové zázemí je nesrovnatelně skromnější než u ostatních týmů světové špičky, vlétli do turnaje doslova jako rozjetý vlak. Rychlost nabrali už na podzim ve Finsku, kde překvapivě vyhráli kvalifikaci na MS. Nikdo od nováčka v elitní desítce nečekal, že bude nakonec hrát o medaile. Postupně porazili všechny loňské medailisty z Prahy, včetně dosavadních mistrů světa z Kanady. Pranic jejich výkon neumenšuje fakt, že Kanaďané hráli bez své největší opory skipa Jima Armstronga.

 

Slováci jsou momentálně určitě zklamaní, ale celkově svůj plán výrazně překročili. Nejenže nesestoupili zpět do kvalifikační baráže, ale především získali velmi cenných 7 bodů do paralympijského koeficientu. Neveselý osud sestupujících potkal Italy, kteří letos postoupili společně se Slováky, ale záhy se zase loučí se ziskem jediného bodu. Překvapivě sestupují i Norové, kteří loni brali bronz.

 

Paralympijské body tak má momentálně 12 týmů, ale postoupí jen 10. Poslední příležitostí k dalším ziskům bude MS 2013. Pro Čechy, kteří mají jeden bod, stejně jako Italové, povede cesta jedině přes podzimní kvalifikaci. Slováci jim přitom mohou poradit recept, jak vyletět na vrchol ze zóny šedého průměru. Potkají se už 10. března v rámci Mezinárodní ligy curlingu vozíčkářů, kterou pravidelně hostí pražská Curlingová aréna na Roztylech. Slováci průběžně vedou před „A“ týmem ze Sportovního clubu Jedličkova ústavu Praha. Dojde i k jejich vzájemnému utkání, tak uvidíme, jak si český klub povede proti tomu s bramborovou medailí z MS. Před pár měsíci vyhrála Jedle, kdo tentokrát?

 

http://wwhcc2012.curlingevents.com/home

 

Radek Musílek

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting