Úvodní stránka Zajímavosti Cyklista Jiří Ježek byl vyhlášen nejlepším handicapovaným sportovcem roku 2011
Cyklista Jiří Ježek byl vyhlášen nejlepším handicapovaným sportovcem roku 2011 PDF Tisk Email
ostatní - Zajímavosti
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Středa, 07 Březen 2012 22:15

TISKOVÁ ZPRÁVA Český paralympijský výbor (ČPV) vyhlásil v pražském Top Hotelu nejlepší handicapované sportovce roku 2011. Nejlepší handicapované sportovce vyhlašuje Český paralympijský výbor (ČPV) již od roku 1998. Na rok 2011 byla pro volbu nejlepšího handicapovaného sportovce roku schválena nová pravidla. Nejlepší handicapovaní sportovci tak byli zvoleni na základě hlasování 50 odborníků v několika kategoriích napříč různými druhy postižení. Celkovým vítězem se stal předloňský vítěz, cyklista Jiří Ježek, člen České asociace tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS). Ten v  roce 2011 přidal do své bohaté sbírky úspěchů další zlatou medaili z mistrovství světa v dráhové cyklistice, které se konalo v italském Montichiari. Jiří Ježek uspěl ve stíhacím závodě na čtyři km. Ke zlatému úspěchu z dráhového MS přidal ještě stříbrnou medaili na MS v silniční cyklistice v dánském Roskilde.Kromě úspěchů z MS Jiří Ježek zářil i v průběhu celého roku ve světovém poháru, jehož celkové pořadí nakonec opanoval a stal se tak vítězem dlouhodobé soutěže, přestože kvůli zranění nemohl absolvovat úvodní dva závody celé série. Nakonec se ale v kanadském Baie-Comeau mohl díky skvělým výkonům radovat z prvního místa.

 
Na druhé příčce se umístila atletka Miroslava Sedláčková se svým vodičem Michalem Procházkou u Českého svazu zrakově postižených sportovců (ČSZPS). Nevidomá běžkyně se svým kolegou dokázala v roce 2011 posbírat řadu úspěchů, mezi které jednoznačně patří první místo z mistrovství světa v atletice, které se konalo v novozélandském Christchurch. Zlatou medaili vybojovala v závodu na 800m, další dvě zlaté medaile vybojovala na MS organizace IBSA v turecké Antalyi. Úspěšná dvojice si dokázala zaběhnout i potřebné limity pro blížící se paralympiádu v Londýně, kde se sice nepoběží jejich oblíbený závod na 800m, ale i tak bychom je měli vidět v závodech na trati 400m a 1500m.

 

Na pomyslný bronzový stupínek se vyšplhal Jan Čapek z Českého svazu neslyšících sportovců (ČSNS), další úspěšný cyklista. Ten na MS v kanadském Mont Tremblant vybojoval dvě zlaté medaile. Pro první zlatou medaili si dojel hned v úvodním závodu MS – kriterium MTB (Mountain Bike Short track XCC). Druhý nejcennější kov si na krk pověsil jen o několik dní později a ke dvěma zlatým nakonec přidal ještě medaili stříbrnou, čímž uzavřel své povedené působení na MS.

 

Na čtvrtém místě se umístila lyžařka Anna Kulíšková (ČSZPS) s trasérkou Michaelou Hubačovou, na pátém místě tenista Ondřej Sedliský (Český svaz mentálně postižených sportovců - ČSMPS), šestý skončil lukostřelec David Drahonínský (Česká federace Spastic Handicap - ČFSH), sedmý se umístil lyžař a cyklista Dalibor Havelka (ČSMPS), osmý skončil další cyklista David Vondráček (ČFSH), devátý byl atlet Radim Běleš (ČATHS) a první desítku uzavřel plavec Jan Povýšil (ČATHS).

           

ČPV v pražském Top Hotelu ocenil i nejlepší juniorky a juniory, objev v mužské i ženské kategorii a další osobnosti českého paralympismu v celkem devíti kategoriích.


Hlasující vybírali nejlepší sportovce ze svazů handicapovaných sportovců. Jsou jimi Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců, Česká federace Spastic Handicap, Český svaz mentálně postižených sportovců, Český svaz neslyšících sportovců a Český svaz zrakově postižených sportovců.

Lukáš Kratochvíl

 
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting