Úvodní stránka Sledge hokej Češi na úvod mistrovství světa ve sledge hokeji porazili Japonce!
Češi na úvod mistrovství světa ve sledge hokeji porazili Japonce! PDF Tisk Email
sporty - Sledge hokej
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Neděle, 25 Březen 2012 21:09
Český tým zahájil svůj vstupní zápas na mistrovství světa v Norsku opatrně a musel se bránit proti aktivnějším Japoncům. Vážnější zákrok ovšem musel Vápenka v brance vytáhnout jen proti Endovi na konci 2. minuty. Češi postupně vyrovnali hru a začali ohrožovat také japonského gólmana Nagaseho. Po zastřelování mimo branku se po spolupráci se Šafránkem dostal do dobré pozice Hábl a Nagaseho vyrážečce poslal první ostrý pozdrav.

Výborné představení ukazoval v první třetině zejména Zdeněk Hábl. Kromě aktivity v útoku neúnavně vypomáhal obraně a byl jednou z příčin, proč se Japonci dlouho nemohli dostat do kloudného zakončení. V závěru třetiny zkomplikoval situaci zbytečný Hrbkův nedovolený zákrok, ale Vápenka si se Sudovým projektilem z mezikruží poradil.
Jen co se Hrbek vrátil zkraje druhé části do hry, putoval na trestnou lavici Geier a trnul při Ueharově ráně do horní tyče. Ačkoliv i Češi dostali vzápětí možnost přesilové hry, sami se o ni připravili hrou v šesti. A Japonci možností jít do tlaku nepohrdli. Takahashi nastřelil přes clonu Vápenku do sledge, Endo střílel z nebezpečné pozice nad a Ueharu volného před brankovištěm vychytal český muž s maskou.
Z útlumu mohla český tým vytrhnout přesilovka, pokud by Šafránek neoplácel Ishidovi a nemusel na trestnou lavici společně se soupeřem. I tak jako by však tým v bílém polila živá voda. Při větším prostoru na ledě se Japonci museli bránit českému tlaku a po návratu vyloučených se zrodily i největší šance. Hábl ani Geier ovšem své individuální akce zakončili na Nagasem.
Po třiceti minutách začínalo být zřejmé, že rozhodnout může jeden gól. A ten padl hned ve 32. minutě při vyloučení Shioji, když Zdeněk Šafránek z otočky hledal Fojtíka, ale odrazem o obránce zametl puk do branky! Japonští samurajové se ihned vrhli do útoku. Jejich individuální snahy spolehlivě zachytávala česká obrana až do 37. minuty, kdy se Uehara uvolnil a Vápenkovi museli v brankovišti pomoci spoluhráči.
Navíc v končící 40. minutě Palát skvělou prací získal puk, který předložil Zdeňku Krupičkovi na hranici brankoviště a střelec pražské Sparty neomylně zamířil pod horní tyč! Pohoda z nadějného vedení se promítla i do zvládnutého závěru zápasu, ve kterém se Japonsko dostalo k jedinému ohrožení Vápenkova území. Po Sudově zakončení ale místo puku skončil v síti jen jeho spoluhráč, a tak mohla česká radost po třetí siréně propuknout naplno.
Střelec první a vítězné branky Zdeněk Šafránek především chválil, ale našel i nedostatky na české hře. "Nedělali jsme moc chyb, ale když už, tak docela velké. Hlavně jsme byli hodně vylučovaní a často i zbytečně. Jinak si myslím, že jsme byli lepší na puku a jednoznačně jsme měli vyhrát," shrnul bezprostředně po utkání.
Zpočátku se národní tým rozjížděl pomaleji, ale kolínský Drak vyvrátil, že by hráčům svazovala ruce nervozita. "Naše reprezentace má vždycky vstupy zakřiknuté,“ usmál se. "Tentokrát nám ale říkal i trenér, abychom do toho zpočátku šli v první chvíli trochu zezadu, abychom si soupeře oťukali a trenér zjistil, jak Japonci reagují," vysvětlil opatrnější vstup do turnaje.
Sám se do statistiky zapsal jako první český střelec šampionátu v Hamaru a branka to byla hned vítězná. "Ode mne to hlavně nebylo vůbec zamýšlené jako gól. Viděl jsem před brankou Erika Fojtíka a posouval jsem to na něj, ale puk se odrazil od projíždějícího Japonce do branky. Připsali to mně, byl jsem poslední, kdo se z našeho týmu dotkl puku. I tak mě to bude něco stát," nevycházel Zdeněk Šafránek z dobré nálady.
Necelých 24 hodin po vítězství nad druhým týmem poslední paralympiády čeká českou sestavu vítěz z Vancouveru a úřadující mistři světa Američané. Ti se překvapivě natrápili s Estonci, které zdolali 2:1 po samostatných nájezdech. Kombinace obou úvodních výsledků skupiny A proto vzbuzuje mírný optimismus. "Na Američany jsme se dívali přes video na pokojích a je sice pravda, že Estonce tlačili, ale prakticky k ničemu se nedostali. Nechci nic zakřiknout, my jsme sice Estonce porazili naposledy 4:0, ale musíme prostě makat naplno," ukončil rozhovor.
Japonsko – Česká republika 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
 
Branky: 32. Šafránek (Hrbek, Fojtík), 40. Krupička (Palát). Rozhodčí: Morrison – Clark, Kristoffersen. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 50.
 
Japonsko: Nagase - Endo, Sudo, Misawa - Yoshikawa, Shiba, Nakamura, Annaka, Maruo, Uehara, Yaguchi, Takahashi, Kumagai, Shioya
 
Česká republika: Vápenka - Berger, Hrbek, Kubeš, Kvoch - Palát, Geier, Krupička - Fojtík, Hábl, Šafránek

 
Jan Chlubna
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting