Úvodní stránka Ostatní sporty Mistrem ČR v curlingu vozíčkářů opět SC Jedličkova ústavu Praha
Mistrem ČR v curlingu vozíčkářů opět SC Jedličkova ústavu Praha PDF Tisk Email
sporty - Ostatní sporty
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Neděle, 06 Květen 2012 20:39

Minulý víkend se v curlingové hale na pražských Roztylech uskutečnilo otevřené Mistrovství České republiky a zároveň finále Mezinárodní ligy curlingu vozíčkářů. Herní systém byl následující. K ligové soutěži nastoupilo od září 2011 do dubna 2012 celkem osm týmů ze čtyř zemí. Českou republiku zastupovalo 5 družstev:


HSC Velké Meziříčí (Spastic Handicap)

SC JÚ Praha A (Spastic Handicap)

SC JÚ Praha B (Spastic Handicap)

SK Nové Město n. M. A (ČATHS)

SK Nové Město n. M. B (ČATHS)

 

Další tři týmy pocházejí z Polska, Německa a Slovenska:

Culani Poland (POL)

Mainhattan Ice-Wheelers (GER)

1. Wheelchairs curling club (SVK)

 

Ze základní části ligy hrané systémem 2x každý s každým postoupilo 6 týmů do finálového turnaje, který je zároveň otevřeným Mistrovstvím ČR. Závěrečná klání ale ovlivnila neúčast týmu Slovenska, který vyhrál základní část ligy, ovšem do finálového turnaje nenastoupil. Důvodem bylo výročí slovenského curlingu a slavnostní turnaj v Bratislavě. Musel se tak poupravit herní systém, protože místo plánovaných šesti týmů bylo náhle jen pět.


Po Slovácích byl ze základní části ligy nejlepším týmem SK Nové Město A. Tomu tedy připadla výhoda nasazeného družstva a čekal, jak dopadne první hrací den finále, který měl eliminovat jednoho ze čtveřice SC JÚ Praha A, Culani Poland HSC, Velké Meziříčí a Mainhattan Ice-Wheelers. V tomto pořadí se družstva umístila v základní části ligy na 3. až 6. místě. Po odehrání zápasů každý s každým mělo být jasné, kdo bude nejslabší a odnese si konečné páté místo. Černého Petra v podobě vypadnutí si nakonec vytáhl HSC Velké Meziříčí, když nevybojoval ani jeden bod. Rozhodující přitom asi byla prohra v úvodním zápase proti Polsku poměrem 3:9. Naopak suverénem prvního dne se stal SC JÚ Praha, který porazil Němce, Velké Meziříčí a Poláky (8:5, 11:9, 16:1).
 

Do druhého dne tak nastoupily tyto dvojice: nasazený SK Nové Město proti nejhoršímu z postupujících prvního dne, tedy Culani Poland a SC JÚ Praha vs. Mainhattan Ice-Wheelers. Předešlé jednoznačné výkony obhájců titulu z Prahy vzaly rychle za své. V zápase o postup Němci rychle zapomněli na porážku ze včerejšího dne a záhy se ujali vedení 0:5! Ve chvíli, kdy by si na družstvo z Jedličkova ústavu nikdo nevsadil ani korunu, přišel obrat, který nakonec vyústil ve výhru poměrem 10:5. Paralelně hraný zápas o druhého finalistu měl podobný průběh, ovšem s jiným koncem. Nové Město také zavelelo k obratu proti rychlému vedení Poláků, ovšem své snažení jen těsně nedotáhlo do konce. Skóre tak nakonec ukazovalo 6:5 ve prospěch hráčů z Varšavy. A zdálo se, že úspěch je samotné překvapil.


Finále tedy mělo stejné složení jako v loňském roce. SC JÚ Praha versus Culani Poland. Pražané však nepřipustili drama jako minule a hned se ujali bezpečného náskoku, který po zbytek zápasu kontrolovali až k vítězství 10:3. Mnohem napínavější scénář přinesla hra o bronz mezi Novým Městem a Německem. Za vyrovnaného stavu rozhodnul poslední hod kapitána Radka Pokorného, takže třetí nejcennější kov zůstal s výsledkem 5:4 v České republice.


Sestava mistrovského týmu SC JÚ Praha A: Radek Musílek (skip-kapitán), Štěpán Beneš (third), Ondřej Kříž (sekond), Olga Vikturnová (lead)

(rm)

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting