Úvodní stránka Cyklistika Seriál 10ti cyklojízd Tour de Labe pro všechny 2012!
Seriál 10ti cyklojízd Tour de Labe pro všechny 2012! PDF Tisk Email
sporty - Cyklistika
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Úterý, 12 Červen 2012 16:53

První červnový víkend odstartoval seriál deseti cyklojízd  Tour de Labe pro všechny 2012. Pořadatelem tradiční akce je občanské sdružení Labská stezka Nymburk a cílem je propagace projektu Labská cyklotrasa - od pramene k moři - napříč Evropou-bez bariér. Hlavní organizátor Jan Ritter pro rok 2012 zvolil novou formu: „Tentokrát účastníci mohou jet, aniž by čerpali dovolenou: postupně, každý první víkend v měsíci od června do října“.

 

V sobotu 2.6. proběhla hvězdicová jízda na Labskou boudu. Někteří cyklisté dojeli po vlastní ose a vyšlapali na hřebeny Krkonoš zdaleka: např. z Lysé nad Labem nebo Pardubic (přes 125 km), jiní dojeli vlakem do Kunčic a Vrchlabí, další využili lanovku z Herlíkovic na Žalý (1008 mnm). Společným zážitkem pro všechny byly nádherné odpolední a ranní výhledy na Krkonoše, Kotel, setkání u pramene Labe i nocleh na Labské boudě.


Obdiv všech cyklistů při nedělní snídani vzbudil nadšenec, který vyrazil ve 3 hodiny ráno na kole z Horky u Staré Paky, aby dojel okolo 7 hodiny přes Špindlerův Mlýn podle Labe do Labského dolu, kde u Pudlavy odložil kolo a pěšky kolem Labského vodopádu dorazil na ranní čaj ke „švédskému stolu“ na Labskou boudu. 


Hlavním programem byla nedělní stokilometrová etapa: „Hlavně z kopce do Hradce“ s výškovým rozdílem 1200 m. Na nejvyšší bod jízdy (1419 mnm.) k pomníku Hanče a Vrbaty se ráno dostavili vedle cyklistů z Nymburka, Poděbrad, Ústí nad Labem, Pardubic, Hradce Králové, Prahy, Chvaletic také zástupci vedení Krkonošského národního parku.


Jízdy ze Zlatého návrší se ve žlutém trikotu Labské stezky zúčastnil i starosta Smiřic Luboš Tuzar s manželkou. Krátká zastávka na trase byla ve Vrchlabí u nádraží u začátku značené cyklotrasy č. 24. Druhý sraz byl  u nového dřevěného mostu na cyklostezce v Hostinném. Polední pauza na občerstvení proběhla ve Dvoře Králové nad Labem, kde u sportovního stadionu již čekal krajský zástupce KČT Ing. Karel Raich, který odtud vedl peloton po „svém území“. Letos trasa Tour de Labe minula Kuks a Josefov, kde bude začínat stavba cyklostezky. Karel Raich  naplánoval cestu přes Hřibojedy se zastávkou a startem místní jízdy u Obecního úřadu v lázních Velichovkách. Zde se připojili místní starosta i místostarosta a cyklisté z Jaroměře.  


Nedělní odpolední káva se podávala na zámku ve Smiřicích, kde předseda obecně prospěšné společnosti Královéhradecké Labské o.p.s. pozval účastníky na prohlídku interiéru barokní zámecká kaple Zjevení Páně.  Současně promluvil o  záměru dokončení dvaceti šesti kilometrové cyklostezky z Kuksu do Hradce Králové do příštího jara. Letos tudíž cyklisté naposledy jeli z Předměřic nad Labem k secesnímu mostu do Plácků podle Labe po úzké pěšince v trávě. 


K všesportovnímu stadiónu „pod lízátky“ společně s ostatními dorazili i cyklisté z Rotary Klubů Jičín a Hradec Králové a zástupce Útvaru hlavního architekta Hradce Králové Karel Šimonek, který informoval o plánovaných cyklostezkách i cyklistickém okruhu přes parky kolem města. Tachometry  ukázaly okolo 102 km a čistý čas jízdy cca 6,5 hodiny. Významnou skupinou akce byli neúnavní senioři a mezi nimi vždy usměvavý kameraman Karel John z Nymburka (77 let).   


V cíli před 17 hodinou již skupinu očekával zástupce hradeckého magistrátu náměstek primátora Jindřich Vedlich s manželkou. Ten ocenil smysl a cíl akce i sportovní výkony všech a promluvil i o stavu příprav Hradubické cyklostezky.

Děkuji všem příznivcům Labské stezky o.s. a své manželce za spolupráci. Děkuji firmě Havex Vrchlabí za podporu a zapůjčení doprovodného vozidla. Děkujeme firmě SNOWHILL za mimořádné mimosezónní jízdy lanovky Herlíkovice-Žalý a správě KRNAP za tradičně dobrou spolupráci.

 

Příští etapa proběhne 7.a 8. července na trase:

 

sobota: Hradec Králové, Vysoká nad Labem, Pardubice, Lázně Bohdaneč (noclehy),

neděle: Lázně Bohdaneč, Kladruby nad Labem, Týnec nad Labem, Kolín, Poděbrady.

 

Další etapy až do 7.10.2012, aktuální podrobnosti na www.labskastezka.cz.

 

Ing. arch. Jan Ritter, Labská stezka o.s. Nymburk, 777 55 66 90

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting