Úvodní stránka Ostatní sporty Hry Evropského paralympijského výboru pro mládež představily i nové sporty
Hry Evropského paralympijského výboru pro mládež představily i nové sporty PDF Tisk Email
sporty - Ostatní sporty
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pátek, 13 Červenec 2012 23:51

Nejen boj o medaile, ale i nové sporty nabídly letošní červnové Hry Evropského paralympijského výboru pro mládež v Brně. Na jednom z nejmodernějších tuzemských atletických stadionů Pod Palackého vrchem představili zástupci Evropského paralympijského výboru tzv. racerunning, tedy jakýsi běh na kole, a Brněnská přehrada se stala domovským přístavem pro plachetnice s úpravou pro handicapované. Racerunning je určen primárně lidem po dětské mozkové obrně, jeho počátky se datují do devadesátých let minulého století. Konstrukce trojkolek bez šlapadel je řešena tak, že pomáhá handicapovaným držet horní polovinu těla, což jim umožňuje odrážet se nohama, přestože jinak v běžném životě nejsou samostatné chůze bez opory takřka schopni. Racerunning si údajně mohou zkusit i lidé odkázaní na invalidní vozík. Zkušení jezdci podle některých informací ze zahraničí dosahují rychlosti až dvanácti kilometrů v hodině.


Podobně jako při běžeckých disciplínách i „racerunneři“ mají při soutěžích za úkol co nejrychleji urazit danou trasu, např. 100 nebo 400 metrů. Pravidelné procvičení dolních končetin může dokonce oddálit u některých handicapů i zdravotní komplikace, s nimiž se lidé s postižením dolních končetin mnohdy potýkají.

Další novinkou, která měla letos v moravské metropoli premiéru, se stal jachting pro handicapované. Dvě upravené lodě mají velmi snadné ovládání, takže je může řídit i hůře pohyblivý člověk. Protože lodě mají kýl, nemohou se na rozdíl od nejčastěji používaných typů jachet převrátit. Ve výsledku může mít jachting pro handicapované podobné účinky jako například hipoterapie.

Hry Evropského paralympijského výboru pro mládež se letos konaly od 20. do 24. června. Celkem se do Brna sjelo na čtyři sta účastníků ze čtrnácti zemí. Soutěžící bojovali o medaile například v atletických disciplinách, ve stolním tenise, ve hře boccia či v plavání. Soutěže probíhaly podle platných paralympijských pravidel. Nechyběl ani pestrý doprovodný program, do něhož se mohla zapojit i veřejnost.

 

Jiřina Veselá

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting