Úvodní stránka Zajímavosti Český tým v Londýně nabídne hvězdy, naděje i zajímavé příběhy
Český tým v Londýně nabídne hvězdy, naděje i zajímavé příběhy PDF Tisk Email
ostatní - Zajímavosti
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pátek, 20 Červenec 2012 21:48
Kompletní českou paralympijskou nominaci naleznete zde. A na co se v Londýně můžete těšit? Třeba na to, že po letech nesmyslných průtahů konečně budete moct opět fandit mentálně postiženým sportovcům. Osobně jsem moc ráda, protože třeba se sympatickou plavkyní Adélou Míkovou jsem poprvé jako s velkou nadějí točila rozhovor v roce 2005 a trvalo dlouhých 7 let než dostala šanci startovat na paralympiádě. Cyklista Jiří Ježek má možnost stát se, pokud aspoň v jednom ze svých startů získá zlatou medaili, nejúspěšnějším handicapovaným cyklistou v historii. Také kandiduje do Rady sportovců Mezinárodního paralympijského výboru. Oba jeho předchůdci, lukostřelkyně Markéta Sidková a atlet Martin Němec, už o tento post letos nestáli, je to práce, která zabere hodně času a nevede vždy k rychlému a pro MPV závaznému cíli. I tak ale stoprocentně stojí zato ji nějaký čas vykonávat a české zastoupení potřetí za sebou by bylo velkým úspěchem!

Pak tu máme další zlaté medailisty z Pekingu, lukostřelce Davida Drahonínského a atletku Evu Kacanu, kteří budou jistě stát o obhajobu, ostatně David už si tento cíl vytyčil veřejně mimo jiné právě na Handisportu. Potom jsou tu naděje, jako například čerstvý mistr Evropy a světový rekordman, atlet spastik František Serbus. Tomu bych do Londýna přála kromě štěstí hlavně jeho trenéra a kamaráda Pavla Martínka, zasloužili by si to oba, navíc je zřejmý kvalitativní rozdíl mezi Frantovými výsledky na závodech, kde s ním Pavel byl a kde ne, ale tohle (nejen) mé přání podle všeho zůstane bohužel nevyslyšeno... No a v neposlední řadě je tu jeden velký comeback! Martin Kovář, nejúspěšnější český sportovec z her v Aténách se po osmi letech pod "tři bumerangy in motion" vrací. Tentokrát ne do plaveckého bazénu, ve kterém v Řecku vyplaval tři zlaté medaile, ale do sedačky handbiku, v níž sbírá ocenění v posledních letech. Snad bude dění v českém paralympismu po těchto hrách klidnější, než po té poslední paralympiádě, které se Martin účastnil!

A na co se můžete těšit na Handisportu? 29. července, měsíc před startem paralympiády, začne seriál o české minulosti na hrách, stejně jako o zahraničních hvězdách současnosti, abyste se dostali trochu do jiného obrazu, než který nabídnou jiná česká média (Dost bylo Pistoriuse! ). A během samotné paralympiády vás čeká pohotové výsledkové zpravodajství a na pár dní, pevně doufám, i můj spíš foto než psaný deník ze závodů přímo v Londýně. Redakci Handisportu se totiž dostalo mimořádné cti, když nám byla udělena akreditace přímo Mezinárodním paralympijským výborem, nikoliv tím národním, jak je jinak nutné. Ten český, zejména tehdejšího "zařizovatele" výpravy Jaroslava Křečka, bychom totiž rozhodně nežádali, protože s bývalými agenty StB se kompromisy dělat nemají. Pro jistotu, kdyby to nakonec s akreditací nedopadlo, jsem si loni na podzim s předstihem koupila lístek na závod v hodu diskem mého muže Martina Němce (aniž by tehdy bylo jisté, zda se ho opravdu zúčastní ). Ale vše dopadlo dobře, takže se snad s Vámi budu moct podělit o obrázky a dojmy z víc sportovišť, než jen z hlediště atleťáku. London calling!

Alice N. Tejkalová   
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting