Úvodní stránka Plavání Další paralympijské medaile pro Československo získal v Arnhemu Roman Gronský
Další paralympijské medaile pro Československo získal v Arnhemu Roman Gronský PDF Tisk Email
sporty - Plavání
Redakce: Alice N. Tejkalová
Úterý, 14 Srpen 2012 10:44
Osm let si muselo tehdejší Československo počkat na dalšího individuálního paralympijského medailistu. Po bronzu atletky Dany Chmelové z roku 1972 přišlo navýšení počtu cenných kovů v podobě stříbra a bronzu z plaveckého bazénu. Postaral se o něj v roce 1980 v nizozemském Arnhemu plavec Roman Gronský - dnes mimo jiné střelec a místopředseda pro sedící (míněno, předpokládám, sportovce, bližší určení ale na webu ČATHS chybí ) v České asociace tělesně handicapovaných sportovců. Druhý byl na trati 100 metrů motýlek a kromě toho vybojoval také třetí příčku v závodě na 4x50 metrů polohovým způsobem.

Podle Mezinárodního paralympijského výboru (IPC) byly hry v Arnhemu první, na kterých závodili společně na stejných sportovištích závodníci čtyř mezinárodních sportovních federací. Z toho důvodu byl vytvořen Mezinárodní koordinační výbor (ICC), ze kterého se na konci 80. let stal právě IPC. Premiéru na hrách si odbyl volejbal sedících. Nejvíce zlatých medailí tehdy získaly Spojené státy americké (75) společně, dnes jen těžko uvěřitelně, s Polskem. V celkovém počtu přečíslili Američané Poláky poměrem 195:177. Už v roce 1980 na sebe upozornila senzačním výkonem - sedmi paralympijskými vítězstvími fenomenální zrakově postižená americká plavkyně Trischa Zornová, která naposledy startovala ještě o 24 let později na paralympiádě v Aténách. Co do počtu získaných paralympijských medailí je zatím nejúspěšnější handicapovanou plavkyní všech dob.