Úvodní stránka Atletika První československá paralympijská medaile? V roce 1972 na hrách v Heidelbergu
První československá paralympijská medaile? V roce 1972 na hrách v Heidelbergu PDF Tisk Email
sporty - Atletika
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Neděle, 29 Červenec 2012 21:34
Přesně za měsíc začnou v Londýně XIV. letní paralympijské hry a ve středu českého týmu jsou sportovci, kteří mají reálnou šanci dosáhnout na některou z medailí. Příprava a statut paralympioniků se ovšem značně liší od podmínek, jež měli jejich úspěšní předchůdci, na které se dnes většinou už moc nevzpomíná, což je škoda. Vůbec první československou medailí z letních her, kterým byl statut paralympijský přiřknut Mezinárodním olympijským výborem až zpětně v 80. letech 20. století, byl bronz koulařky na vozíku Dany Chmelové.
Československé noviny "dopřály" cenné kovy i dalším reprezentantům, ale nebyla to pravda. O tom, zda zdrojem byl chybný servis Československé tiskové kanceláře (mýlilo se víc titulů zároveň a jako zdroj uváděly právě ČSTK), lze zpětně jen spekulovat, každopádně jedinou Češkou na stupních vítězů v německém Heidelbergu byla Dana Chmelová.

Nejvíc mediální pozornosti se ale dostalo Abebe Bikilovi. Legendární maratonec, po autonehodě na vozíku, měl po koketování s lukostřelbou startovat na hrách v roce 1972 ve stolním tenisu. Jeho příběhu bylo věnováno v naší zemi několik textů, výsledky už noviny nenabídly žádné a v oficiálních záznamech Mezinárodního paralympijského výboru po nich také není ani stopa...

Alice N. Tejkalová
 
Příště: paralympiáda v Arnhemu 1980
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting